Ryža parboiled: Zisti, čím sa odlišuje od klasickej bielej ryže!

Ryža parboiled: Zisti, čím sa odlišuje od klasickej bielej ryže!

  • Zdieľaj:
 • 7

V súčasnej dobe existuje veľké množstvo rozličných kultivarov ryže siatej, ktoré sa odlišujú tvarom, farbou, chuťou a celkovo svojím pôvodom. Ich počet presahuje hranicu 10 000. Dnes vám predstavíme ryžu parboiled, špeciálnu vďaka netradičnej technike, ktorou sa spracováva. Táto obilnina získava v poslednej dobe na veľkej popularite. V článku sa dozviete, ako sa ryža parboiled pripravuje a prečo sa ju oplatí zaradiť do jedálnička.

O akú ryžu ide?

Ryža parboiled sa pripravuje špeciálnou technológiou z nelúpaných zŕn. Počiatky tohto postupu siahajú ešte do začiatku 20. storočia, kedy si ho osvojili pestovatelia ryže v Severnej Amerike. Ide o niekoľkofázovú hydrotermickú úpravu zrna, ktorá sa najskôr začína namáčaním. Následne na nelúpanú ryžu pôsobí vysokotlaková para, ktorá zabezpečuje pretlačenie rozpustených vitamínov aj minerálnych látok z povrchových vrstiev do vnútra zrna.

Nakoniec sa obilnina spracováva ešte ako ďalšie druhy ryže, čiže prechádza lúpaním a leštením. Pôsobenie vyššej teploty má vplyv aj na štruktúru škrobu v zrne. V obilnine dôjde k premene škrobov a jej povrch stvrdne. To sa prejaví najmä na konzistencii ryže po uvarení. Parboiled ryža sa nelepí a je sypká. Táto metóda úpravy ryže sa dnes, okrem USA, už praktizuje v mnohých ďalších častiach sveta, napríklad v Indii, Nepále, Srí Lanke, Taliansku, Španielsku, Švajčiarsku či Francúzsku.  

Odporúčame: Česko-slovenská príroda: Toto sú top miesta s pozitívnou energiou!

výroba parboiled ryže

Zdroj: Shutterstock®

Do jedálnička sa ju oplatí zaradiť

Z výživového hľadiska je ryža parboiled veľmi hodnotná. Vďaka vyššie spomenutému špeciálnemu postupu sa v nej uchováva drvivá väčšina cenných látok. V porovnaní s klasickou bielou lúpanou ryžou má táto obilnina obsah mnohých látok až dvojnásobne vyšší. Ide napríklad o minerály vápnik a železo. Rovnako to platí pre viaceré vitamíny skupiny B, najmä niacín či kyselinu listovú. V takto upravenej ryži je tiež o niečo navýšené množstvo horčíka a fosforu. Rovnako je zdrojom potrebného draslíka.

Ryža parboiled má o niečo málo vyššiu energetickú hodnotu, no nemožno zabudnúť  na to, že je skvelým zdrojom mnohých cenných látok. Výživovo je dokonca až na približne 80 % podobná hnedej ryži. V porovnaní s ňou má len o niečo menší obsah vlákniny. Parboiled ryža však potrebuje oveľa kratší čas na prípravu a mnohým i viac chutí. Okrem toho je veľmi ľahko stráviteľná a má nízky glykemický index. Konzumácia ryže tiež pozitívne ovplyvňuje vylučovanie, krvný tlak i odvádzanie nadbytočnej vody.    

varenie parboiled ryže

Zdroj: Shutterstock®

Ako ju uvariť?

Vďaka tomu, ako sa ryža parboiled vyrába, je veľmi jednoduchá na prípravu. Stačí jej len kratšie varenie, no ak na ňu zabudnete, len tak ľahko sa vám nerozvarí. Naopak, je sypká a nadýchaná. Charakteristická je jemnou chuťou, ktorá je skôr neutrálna. Pri varení pohltí pomerne veľa vody. Surová parboiled ryža je mierne žltkastá, no po uvarení obelie. Pred použitím ju prepláchnite.

Následne ju v hrnci zalejte osolenou vodou a na miernom ohni ju varte okolo 20 minút. Na jeden diel ryže sú pritom potrebné asi 2 až 3 diely vody. Varte ju domäkka a prebytočnú vodu nakoniec zlejte. Ryžu parboiled môžete servírovať ako prílohu k mäsu alebo dusenej zelenine. Kvôli konzistencii sa ju neodporúča použiť pri príprave sushi a klasických talianskych rizot, ktoré si vyžadujú skôr lepivejšiu ryžu.    

Pozri aj: Lieky po záruke: Ktoré si môžeš nechať a pri ktorých už neriskovať? ​


  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 09.08.18 01:00

ĽŠ
karma
100.00

Do jedálnička sa ju oplatí zaradiť, občas tiež pripravujeme.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 09.08.18 07:48

MM
karma
118.00

čo keď moji stravníci majú radi lepivú, ako ich presvedčím, že má vyšší obsah minerálov

 • 0
Odpovedať

Natália Lobodášová 09.08.18 09:52

NL
karma
105.00

V budúcnosti ju určite vyskúšam :-)

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 09.08.18 14:43

karma
108.00

Robím pravidelne,máme ju radi.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 10.08.18 20:15

KK
karma
109.00

u nás doma obľúbená, robievam minimálne 1x za týždeň

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 10.08.18 20:45

karma
100.00

Už dlhé roky používam len túto ryžu parboiled.Kedysi dávno,možno aj pred 20 rokmi,som si ju náhodne kúpila a tak sa mi zapáčila,že odvtedy bielu ryžu ani nekupujem.Používam ju aj na rizoto - spojí ju zelenina.Ja dávam 1 diel ryže a 1 diel vody a nikdy sa mi nestalo,že by bola tvrdá.Ked sa voda vyparí,plyn vypnem,ešte chvíľu nechám pod pokrievkou a ona "dojde".

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 11.08.18 11:48

AK
karma
100.00

ja inú ryžu ako parboiled nepripravujem

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Reďkovkový šalát 3-krát inak: Zvolíš zemiakovú verziu alebo tú s klíčkami?
Jednohubky

Reďkovkový šalát 3-krát inak: Zvolíš zemiakovú verziu alebo tú s klíčkami?

 • 2
 • 16.05.2022
Rýchla polievka z ružičkového kelu: Obľúbiš si ju?
Polievky

Rýchla polievka z ružičkového kelu: Obľúbiš si ju?

 • 0
 • 22.07.2022
Krémová feniklová polievka: Rýchly recept do každej domácnosti
Polievky

Krémová feniklová polievka: Rýchly recept do každej domácnosti

 • 3
 • 13.06.2022
TOPlist