Šokujúce štatistiky: Je sedavý spôsob života nebezpečnejší než HIV?

Šokujúce štatistiky: Je sedavý spôsob života nebezpečnejší než HIV?

  • Zdieľaj:
 • 5

Za počítačom v kancelárii i doma, na obedovej prestávke, večer pri telke a počas dňa v aute či v autobuse. Toto je len niekoľko z celkom bežných činností, pri ktorých počas dňa sedíme. A práve sedenie sa stáva novodobým zabijakom, ktorého sa obávajú mnohí lekári. Prečo je sedavý spôsob života tak veľmi nebezpečný a čo o ňom hovoria aktuálne a nepochybne desivé štatistiky?

Ráta sa aj ležanie

Na úvod si povieme, čo sa vlastne považuje za sedavý spôsob života. Ide vlastne o všetky aktivity, ktoré v živote vykonávame v sede či dokonca v ľahu. Keď sa tieto aktivity počas dňa nahromadia natoľko, že pri nich presedíte alebo preležíte viac ako 6 hodín, pričom nočný spánok sa nepočíta, pomaly ale isto sa schyľujete k sedavému spôsobu života. A ten je veľmi nebezpečný – podľa štatistík dokonca nebezpečnejší a smrteľnejší ako fajčenie či HIV. Čísla hovoria, že ľudia, ktorí strávia sedením viac ako 6 hodín denne a nemajú príliš veľa pohybu zvyšujú úmrtnosť až o 71 percent. 

Bude sa ti páčiť: Cvičenie so švihadlom zamerané na chudnutie: Váha pôjde rapídne dole!

ako zredukovať sedenie

Zdroj: Shutterstock®

Keď lenivosť zabíja

Teraz sa možno potešili všetci, čo si chodia párkrát do týždňa, napríklad zabehať. Ďalšia štúdia však ich vzdušné zámky rýchlo búra. Ukázala, že úmrtnosť stále zvyšujú až o 50 percent ľudia, ktorí síce 6 hodín denne sedia, no zároveň 4 až 7 hodín týždenne cvičia, čo je stále pomerne alarmujúci údaj. Pravidelný pohyb však je záchranou, pretože práve nedostatok pohybu, respektíve fyzická nečinnosť je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) štvrtým najčastejším faktorom vedúcim k úmrtiam, čo predstavuje až 6 percent všetkých úmrtí na svete. Ľudia so sedavým spôsobom života sú náchylnejší skôr na chronické ochorenia, najčastejšie na diabetes typu 2, kardiovaskulárne ochorenia, obezitu a tiež na rakovinu, no často ich trápi aj depresia.

Zaujme ťa: Vieš, čo škodí chrbtici? Týmto si ju ničia mnohí z nás!

ako sedieť menej

Zdroj: Shutterstock®

Našťastie sa dá zvrátiť

Ak ste sa dostali do tohto bodu a uvedomili ste si, že aj vy patríte k tým čo vedú sedavý spôsob života, nezúfajte. Aj táto desivá diagnóza sa dá zvrátiť alebo minimálne zlepšiť vo váš prospech. Ako zaradiť do života viac pohybu? Vo všeobecnosti platí, že by sme mali mať týždenne aspoň 150 minút umiernenej športovej aktivity alebo aspoň 75 minút náročnejšej športovej aktivity.

Zmeny je však potrebné urobiť aj pri každodenných povinnostiach. Odporúča sa preto čo najviac chodiť pešo, auto parkovať čo najďalej od svojho cieľa a k fyzickej aktivite napomáha aj upratovanie aj záhradkárčenie. V práci by ste mali praktizovať jednoduché cviky v kancelárii, mali by ste chodiť len po schodoch namiesto výťahom a ak sa dá, mali by ste pri vykonávaní svojho povolania všeobecne stáť čo najviac. Ak sa to nedá, každú hodinu vstaňte a minimálne sa ponaťahujte, prípadne si spravte malú prechádzku po celom oddelení. V pohodlí domova viac stojte pri domácich prácach, keď telefonujete a viac upratujte.

- Anketa

KOĽKO HODÍN DENNE SEDÍTE?

Odpovedalo 130 ľudí  

Menej ako hodinu.
2%
Hodinu až tri hodiny.
14%
Tri až 6 hodín.
16%
Viac ako 6 hodín.
68%

  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 26.05.20 07:16

ĽŠ
karma
100.00

Šokujúce štatistiky!

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 26.05.20 07:25

MR
karma
108.00

zhrnuté len to, že sa treba hýbať, nie preháňať a vedieť aj oddychovať..

 • 0
Odpovedať

Anna Tlachova 26.05.20 09:05

AT
karma
118.00

Hýbať sa nám pomôžu aj hodinky, či mobily s krokomerom

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 26.05.20 18:22

MM
karma
106.00

moderný spôsob života, všade sa doviezť autom, niet sa čomu čudovať

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 26.05.20 21:39

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vyhraj 3x balíček pánskej kozmetiky NIVEA MEN
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x balíček pánskej kozmetiky NIVEA MEN

 • 11
 • 13.01.2023
Vyhraj 2x darčekový balíček kvetinových vôd Alteya Organics od bioruza.sk
SÚŤAŽE

Vyhraj 2x darčekový balíček kvetinových vôd Alteya Organics od bioruza.sk

 • 5
 • 05.12.2022
Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €
SÚŤAŽE

Vyhraj 4x Eau de Parfum L´Exquis (15 ml) v hodnote 33,10 €

 • 4
 • 14.11.2022