Studené nohy a ruky môžu byť prejavom ochorenia: Určite nepodceňuj príznaky!

Studené nohy a ruky môžu byť prejavom ochorenia: Určite nepodceňuj príznaky!

  • Zdieľaj:
 • 2

Niekedy sú nám jedny ponožky málo a občas by sme ruky mali na radiátore položené aj hodiny len pre to, aby sme sa príjemne rozohriali a zbavili studených končatín. V zime je pomerne bežné, že v dôsledku nízkych teplôt sú naše končatiny studené. Ba dokonca aj tím, čo celé dní pracujú pri počítači je tento problém studených rúk dôverne známy. Avšak, čo ak sú vaše končatiny neustále studené, a to bez ohľadu na aktuálne ročné obdobie?

Odborníci varujú, pretože studené ruky a nohy môžu byť prejavom vážnejších zdravotných problémov, než by sme si mysleli. So studenými končatinami sa pomerne často spája syndróm studených končatín, zvaný ako Raynaudov syndróm. Pri tomto syndróme nedochádza k dokrveniu koncových častí tela, predovšetkým prstov na rukách či na nohách. Ide o ochorenie ciev, ktoré najčastejšie postihuje ženy vo veku od 15 do 40 rokov. Problém so studenými končatinami však môže tkvieť aj v iných zdravotných ťažkostiach.

Studené končatiny a nedostatok živín

Problémy so studenými končatinami môžu byť spôsobené aj nedostatkom živín. Tento problém sa môže prejaviť u tých, čo sa snažia zredukovať svoju hmotnosť prostredníctvom rôznych diét alebo u tých, ktorí trpia anorexiou či bulímiou.

Studené končatiny môžu byť prejavom hlavne nedostatku vitamínov skupiny B alebo železa. Preto je vhodné pozrieť sa na svoje stravovacie návyky a do jedálnička zaradiť potraviny bohaté práve na tieto vitamíny a minerály.

Pozri aj: Stres útočí na každého: 5 fyzických znakov, že aj na teba!

syndróm studených končatín

Zdroj: Shutterstock®

Studené končatiny a ochorenia

Termoregulácia tela najčastejšie zlyháva pri ochoreniach srdca. Avšak v tomto prípade nemusíme hovoriť len o studených končatinách, ale aj o studených ostatných častiach tela.

Studené končatiny rovnako môžu byť prejavom nízkeho krvného tlaku. V takom prípade má srdce problém pumpovať dostatok krvi do končatín, v dôsledku čoho môžeme pociťovať chlad a môže nás oziabať. Pri nízkom tlaku sa okrem chladných končatín môžu dostaviť aj závrate či slabosť svalov.

Vyššie riziko prejavu studených končatín je u diabetikov. Platí, že ak sa v krvi nenachádza priveľa cukru, tepny sa môžu zúžiť, čím je obmedzený obehový systém a transport krvi do jednotlivých časti nášho organizmu. Najčastejšie sa tento problém prejaví v podobe studených končatín.

Problém sa prejavuje aj pri anémii, čiže chudokrvnosti. Ak sa v ľudskom tele nenachádza dostatok železa, nedochádza k dostatočnej tvorbe červených krviniek, v dôsledku čoho nie je ľudské telo zásobované hemoglobínom. Napokon nastáva situácia, kedy je obmedzený krvný obeh, čo sa prejavuje studenými končatinami, bledosťou, únavou a pod.

K vyššie spomínaným ochoreniam, ktoré spôsobujú problémy s termoreguláciou tela, môžeme ešte zaradiť aj hypotyreózu, teda problémy so štítnou žľazou. Tá ovplyvňuje metabolizmus, ktorý má zase negatívny vplyv na termoreguláciu.

Odporúčame: Železo je dôležité nielen pre správnu krvotvorbu. Čo by sme o ňom mali vedieť?


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 05.12.21 06:24

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 05.12.21 15:13

MM
karma
108.00

pri čítaní takýchto článkov mám vždy všetky problémy

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Pleťové oleje na zimu: Pre každý typ pleti je vhodný iný! Aký si vybrať?
Pleť

Pleťové oleje na zimu: Pre každý typ pleti je vhodný iný! Aký si vybrať?

 • 4
 • 10.12.2021
Farbenie obočia v pohodlí domova: Ako na to?
Líčenie

Farbenie obočia v pohodlí domova: Ako na to?

 • 4
 • 27.11.2021
Novinky nielen na odličovanie a čistenie pleti: Spoznaj multifunkčné balzamy od Panakeia!
Novinky

Novinky nielen na odličovanie a čistenie pleti: Spoznaj multifunkčné balzamy od Panakeia!

 • 2
 • 17.12.2021
TOPlist