Sú žlčové kamene nebezpečné? Na tieto signály si daj pozor!

Sú žlčové kamene nebezpečné? Na tieto signály si daj pozor!
 • 10.03.2018
 • Simona Kostková

Nenápadný orgán, o ktorom zdravý človek ani netuší, že ho má. Napriek tomu pri jeho podráždení dokáže spôsobiť nepredstaviteľné bolesti, ktoré môžu vyústiť až k jeho definitívnemu odstráneniu. Reč je o žlčníku, takzvanej zásobárni žlče, ktorá nám pomáha lepšie stráviť ťažké a mastné jedlá.

Žlčové kamene a s nimi spojené nepríjemnosti patria k tichým spoločníkom mnohých ľudí, ktorí o nich nemusia vedieť. Často sa o nich dozvedia, až keď je príliš neskoro. Prečo vznikajú a ako sa ich zbaviť? Prečítajte si, ako sa vyhnúť žlčníkovým kameňom a zabrániť rozvoju vážnejších ochorení!

Prečo žlčové kamene?

Žlčník ako taký má jednoduchú funkciu – prijať žlč, ktorá vzniká v pečeni a po jedle ju vypudiť von. Žlč slúži na trávenie niektorých zložiek potravy v tenkom čreve. A v rámci tohto prenosu žlče sa môžu pohybovať aj kamene cez žlčovod do pečene, do čreva alebo môžu zapchať žlčník. Práve to sa prejaví ako prudká bolesť. V mnohých prípadoch dochádza k zablokovaniu odtoku žlče a vtedy hovoríme o žlčovej kolike, ktorá je tiež spojená s bolesťou.

Ich názov, okrem iného, súvisí aj so žlčovými kyselinami, z ktorých väčšinou vznikajú. Vznikať môžu aj zo žlčových farbív alebo nadbytočného cholesterolu. Predpokladá sa, že skoro štvrtina dospelej populácie má žlčové kamene, čo je celkom vysoký počet. Pričom častejšie sa vyskytujú u žien a obéznych ľudí, avšak nie je to pravidlo, že každý obézny človek ich musí mať.

zdravotné problémy

Zdroj: Shutterstock®

Kedy nastáva problém?

Žlčové kamene a problémy so žlčníkom môžu zo začiatku pôsobiť nenápadne. Môže vám byť iba zle, môžete mať nafúknuté brucho po ťažkom alebo mastnom jedle. Neskôr to môže prejsť do znesiteľnej bolesti a tlaku v pravej časti brucha, pod rebrami. Bolesť môže niekedy vystreľovať až pod pravú lopatku. Táto bolesť časť pacientov prinúti navštíviť lekára, ktorý dokáže pomocou sonografie odhaliť prítomnosť kameňov.

Zvyšná časť pacientov však lekára nenavštívi a bolesť utlmí liekmi alebo jednoducho prečká. Aj keď tušia, že môže ísť o problém so žlčníkom, z určitých dôvodov sa radšej vyhnú mastným jedlám alebo užívajú lieky, ktoré upokojujú žlčník – napríklad lecitín a žijú pokojne ďalej. Podľa lekárov by takýto žlčník, ktorý obsahuje kamene, mal ísť čo najrýchlejšie von.

žlčníková kolika

Zdroj: Shutterstock®

Je sa čoho obávať?

Čas, ktorý kamene strávia v tele, nedokážeme presne určiť. Avšak čím dlhšie v žlčníku sú, tým vážnejšie problémy môžu spôsobiť. Kamene môžu natoľko podráždiť pankreas, že spôsobia jeho zápal a ten často končí smrťou. Ak sú v žlčníku príliš dlho, môžu neustále mechanicky poškodzovať stenu žlčníka a to môže viesť ku vzniku rakoviny.

Závažným ochoreniam, ktoré kamene môžu spôsobiť, sa dá pomerne jednoducho predísť - a to včasnou diagnózou. Ľudia často podceňujú príznaky, ktoré im telo posiela ako signál, že niečo je v neporiadku. Niektorí sa možno iba boja, iní nemajú na operáciu čas. Je pravda, že menšie percento pacientov, ktorým bol žlčník odstránený, majú bolesti a tráviace ťažkosti do konca života. Zvyšných 70% však žije normálny život ako predtým. V takomto prípade môžu pretrvávajúce ťažkosti mať aj psychický pôvod alebo na ne môže vplývať nadmerný stres.

čo spôsobuje žlčníkové kamene

Zdroj: Shutterstock®

Dajte si pozor na „babské recepty“!

Zaručené rady na zbavenie problémov so žlčníkom alebo dokonca na odstránenie kameňov nemusia byť vždy pravdivé. Najlepším riešením na ich eliminovanie je buď odstránenie žlčníka alebo čiastočné rozpustenie kameňov kyselinou ursodeoxycholovou, to však v prípade, že sú cholesterolového pôvodu. Inak sa ich zbaviť určite nemožno. Upokojiť podráždený žlčník alebo zlepšiť jeho funkcie prírodnými liečivami však možné je.

Pri prvých príznakoch, po najedení, je vhodné držať aspoň 1-dňovú hladovku a piť veľa čistej vody, poprípade mätový čaj. Neskôr postupne pridávajte ľahkú stravu, akou je ryža či jablko. Jedzte po menších porciách. Pokračujte zeleninou alebo slabým vývarom. A samozrejme, vyhýbajte sa aspoň týždeň ťažkým, mastným jedlám. Ak problémy neprejdú, vyhľadajte lekára.

Mrkni sem: Chceš, aby bola tvoja nová diéta účinná? Tomuto sa vyvaruj!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Mária Maxianová 10.03.18 16:06

MM
karma
100.00

neviem, či mám kamene, ale žlčník ma občas potrápi, zatiaľ stačí diéta a čaj, aby sa mi uľavilo

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 10.03.18 18:02

ĽŠ
karma
100.00

Poznám viacero ľudí, ktorých potrápil tento problém a to naozaj potrápil, väčšina sa žlčníka musela vzdať, neprajem!

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 10.03.18 18:45

PV
karma
113.00

Dúfam,že mňa to nepostihne. Niekedy mám nafúknuté brucho, ale trocha diety a je to o.k. Veľa ľudí v mojom veku a blízkom okolí má s týmto momentálne problémy.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 10.03.18 19:29

SK
karma
114.00

veľmi nepríjemné...

 • 0
Odpovedať

Juliana Šurkovská 10.03.18 21:27

karma
-1.00

V mojom okolí poznám veľa ľudí s podobným problémom, u všetkých to skončílo operáciou.

 • 0
Odpovedať

Iveta Ondáková 10.03.18 23:12

IO
karma
97.00

Ano poznám ludí, čo ich poriadne potrápili, museli ist von .....

 • 0
Odpovedať

Táňa Slahučková 11.03.18 00:16

TS
karma
107.00

Žlčník sa občas skloňuje aj u nás doma, nič príjemné.

 • 0
Odpovedať

Lenka Meravá 11.03.18 09:08

LM
karma
82.00

Velmi neprijemne ochorenie.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 11.03.18 21:34

karma
115.00

problémy so žlčníkom nemám a dúfam,že to tak aj zostane...

 • 0
Odpovedať

Lenka Pisarčíková 14.03.18 19:39

LP
karma
-1.00

mala som žlčníkový záchvat v roku 2013, ultrazvuk potvrdil, že ich mám viacero menších kamienkov, no odvtedy som problém nemala...určite tam veľkú úlohu zohráva aj stres, pretože čo sa týka mojich stravovacích návykov sú viac než diétne.

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 25.08.18 17:26

AK
karma
100.00

no našťastie neviem čo to je žlčníkový záchvat

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní