Tiamín: Pozri, ktoré potraviny ti rýchlo doplnia tento cenný vitamín!

Tiamín: Pozri, ktoré potraviny ti rýchlo doplnia tento cenný vitamín!

Tiamín sa v ľudskom organizme podieľa na viacerých významných procesoch. Zohráva dôležitú úlohu pri metabolizme sacharidov a taktiež podporuje správnu činnosť nervovej sústavy. Jeho nedostatok môže spôsobiť viaceré zdravotné ťažkosti. Zisti, ktoré potraviny sú na tento cenný vitamín najbohatšie!

Pozor na nedostatok tiamínu!

Tiamín alebo inak aj vitamín B1 či staršie aneurín, je jeden z vitamínov skupiny B. Táto látka je rozpustná vo vode a citlivá na teplo. V ľudskom tele plní viacero dôležitých funkcií. Vitamín B1 je nenahraditeľný pri výrobe energie. Je totiž potrebný pri premene prijatých sacharidov na využiteľnú energiu. Taktiež sa zúčastňuje mnohých nervových procesov. Tiamín zabezpečuje správnu funkciu nervového systému, srdca a svalov. Posilňuje imunitný systém i pamäť a zlepšuje schopnosť organizmu odolávať stresu.

Jeho nedostatok v tele v prvom rade negatívne vplýva na nervy a svalstvo. Deficit vitamínu B1 sa prejavuje zvýšenou únavou a bolesťami svalov. Pridať sa môže nervozita či podráždenosť. Častá je tiež znížená chuť do jedla. Pri nedostatku tejto látky v organizme sa znižuje duševná aj fyzická výkonnosť jedinca. Dôjsť môže k problémom s koncentráciou či depresiám. Z extrémneho nedostatku vitamínu B1 vzniká choroba, nazvaná beri-beri. Odporúčaná denná dávka tiamínu sa pohybuje okolo 1,5 mg.

Odporúčame: Recept: Najlepšie jablkové pité od babičky

kvasnice

Zdroj: Shutterstock®

Tiamín nájdete v týchto potravinách:

1. Droždie

Skvelým zdrojom nielen vitamínu B1, ale aj mnohých ďalších vitamínov skupiny B, je droždie. Taktiež v sebe skrýva železo, meď, esenciálne kyseliny či mnohé enzýmy. Kvasnice majú okrem toho množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Blahodarne vplývajú na trávenie, zlepšujú vyprázdňovanie, podporujú funkciu pečene a pôsobia protizápalovo. Pripravte si z nich napríklad chutnú kvasnicovú nátierku!

2. Ryby

Vitamín B1 môžeme nájsť v takmer všetkých potravinách živočíšneho pôvodu. Dobrým zdrojom sú mnohé ryby. Stogramová porcia pstruha do tela dopraví okolo 0,4 mg tiamínu. Spoľahnúť sa môžete aj na lososa, tuniaka či makrelu. Rovnako nemôžeme zabudnúť na hovädzie či chudé bravčové mäso a taktiež vnútornosti.

celozrnná múka

Zdroj: Shutterstock®

3. Celozrnná múka

V našom jedálničku by sa tiež mali nachádzať rozličné celozrnné výrobky. Obsah vitamínu B1 sa v nich líši. Napríklad jeden plátok celozrnného chleba vám doplní v priemere 0,15 mg tiamínu. Mnohé štúdie navyše preukázali, že konzumáciou celozrnných potravín sa znižuje riziko mŕtvice, cukrovky 2. typu i rakoviny hrubého čreva. Cennú látku získate i z pšeničných klíčkov, ovsených vločiek či nelúpanej ryže.

4. Slivky

Malé množstvo tiamínu telu poskytnú i niektoré druhy ovocia. Jedna stredne veľká slivka obsahuje okolo 0,02 mg vitamínu B1. Okrem toho je aj zdrojom vitamínov B2, B3, B6 a B12. Tieto fialové kôstkovice sú plné draslíka či vitamínu C. Taktiež podporujú činnosť čriev, znižujú cholesterol a odvádzajú z tela nadbytočnú vodu. Ďalším ovocným zdrojom tiamínu je aj hrozno.

Pozri aj: Rakovina žalúdka: Kto je najviac ohrozený? Tieto príznaky neignoruj!

zelený hrášok

Zdroj: Shutterstock®

5. Hrášok

Medzi zeleninové zdroje vitamínu B1 môžeme zaradiť zelený hrášok. V 100-gramovej porcii sa nachádza okolo 0,28 mg cennej látky. Rovnako sa môžete spoľahnúť i na ďalšie potraviny z kategórie strukoviny. V rovnakej porcii fazúľ totiž nájdete približne 0,24 mg tiamínu. Strukoviny sú okrem toho dobrým zdrojom rastlinných bielkovín aj dôležitých nenasýtených mastných kyselín.

6. Makadamové orechy

Ďalšou kategóriou potravín, v ktorej sa nachádzajú dobré zdroje tiamínu, sú orechy. Stogramová porcia makadamových orechov môže obsahovať okolo 0,7 až 1,2 mg spomínanej látky. Denne je však vhodné si dopriať len zopár kúskov týchto chutných orieškov, čo ale stále predstavuje slušnú dávku vitamínu B1. Zdrojom tiamínu sú aj pistácie, kešu či pekanové orechy.

slnečnicové semienka

Zdroj: Shutterstock®

7. Slnečnicové semienka

Nakoniec nemôžeme zabudnúť na rozličné semienka, tie sú totiž na vitamín B1 skutočne bohaté. Napríklad v 100 gramoch slnečnicových semien sa nachádza viac, ako 1,5 mg dôležitej látky. Rovnako v nich nájdete vápnik, selén, draslík či horčík. Slnečnicové semienka podporujú trávenie, znižujú vysoký cholesterol a podporujú pamäť. Striedať ich môžete s ľanovými, sezamovými či tekvicovými semenami.

Pozri aj: Vysadenie antidepresív: Čo ťa teraz čaká? Toto musíš vedieť!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Helena Zobková Šimurdová 14.06.18 18:10

HZŠ
karma
100.00

Tieto potraviny až na makadamové orechy konzumujem pravidelne, tak verím, že tohto vitamínu mám dostatok.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 14.06.18 19:47

MM
karma
100.00

vitamín B1 - teraz sme ho práve doplnili konzumáciou čerstvého hrášku

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 14.06.18 22:50

karma
115.00

Snažím sa jesť pestrú stravu,aj všetky tu vymenované potraviny...

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 14.06.18 23:28

ĽŠ
karma
100.00

Tiamín je nenahraditeľný pri výrobe energie, prešla som si nedostatkom a nebolo to nič príjemné.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní