Tibetská huba Cordyceps zo seriálu The Last of Us – prekvapí ťa spôsobom rozmnožovania aj účinkami

Tibetská huba Cordyceps zo seriálu The Last of Us – prekvapí ťa spôsobom rozmnožovania aj účinkami

Liečivé vlastnosti nemajú iba rozličné bylinky, ale aj huby. Medzi tie najznámejšie liečivé huby dozaista patrí hliva ustricová, ktorá je známa hlavne svojím pozitívnym vplyvom na imunitný systém. Pozornosť si tiež zaslúžia huby shiitake, ktoré sú pre tradičnú ázijskú ľudovú medicínu symbolom dlhovekosti a životnej energie.

Reishi či lesklokôrovka pomáha imunite aj srdcovo-cievnemu systému, maitake bojuje proti fyzickému a psychickému preťaženiu. Skutočne kurióznou hubou je však huba u nás známa ako húsenica čínska. Ide o jednu z najvýznamnejších húb tradičnej čínskej medicíny. Má rôznorodé účinky, no netradičná je najmä spôsobom, akým rastie. Zistite o nej viac v našom článku!

Poznáte húsenicu čínsku?

Húsenica čínska, latinsky Cordyceps sinensis (Ophiocordyceps sinensis), inak žezlovka čínska, je výtrusná parazitická huba. Jej domovinu možno hľadať v Ázii, a to v Číne, Tibete či Nepále. Rastie v drsných klimatických podmienkach v nadmorskej výške nad 3000 metrov. Prirodzene sa hojne vyskytuje najmä na náhornej plošine Himalájí. V Ázii je tiež huba Cordyceps známa aj pod názvom Dong Chong Xia Cao (v preklade húsenica v zime, tráva v lete).

Toto pomenovanie súvisí najmä s jej netradičným spôsobom prežívania a rozmnožovania sa. V letnom období totižto existuje vo forme huby, no v zime parazituje na larvách, respektíve na niektorých druhoch húseníc.

Huba Cordyceps sprvu vyzerá ako nízka bylina. Má hnedú farbu a vytvára spóry. Tieto spóry následne napádajú larvy a začnú na nich parazitovať. Nakazená húsenica sa zarýva do zeme, kde ju huba začína postupne prerastať. Vysáva z nej výživné látky a pomaly ju usmrcuje. Huba Cordyceps vyplní časom celú jej chitínovú schránku.

Tento proces trvá niekoľko rokov. Na záver je húsenica zahubená a počas jari z nej vyrastá plodové telo huby, ktoré následne opäť vytvára spóry a celý cyklus sa opakuje. Žezlovka čínska parazituje na viacerých druhoch húseníc motýľov a molí, napríklad na húseniciach Thitarodes armoriacanus. Rod Cordyceps je pritom skutočne bohatý. Známych je okolo 700 druhov húb, napríklad aj Cordyceps militaris  či Cordyceps gunnii.

Odporúčame: Domáci upokojujúci kúpeľ s bylinkami: Z vane sa ti nebude chcelo vyliezť!

huba Cordyceps

Zdroj: Shutterstock®

Ako prospieva tibetská huba zdraviu?

Hoci Cordyceps sinensis prežíva a rozmnožuje sa skutočne netradičným a kurióznym spôsobom, nemožno hube odoprieť jej jedinečné liečivé účinky. Vďaka nim je dôležitou súčasťou tradičnej čínskej a tibetskej medicíny. Účinky huby si údajne ako prví všimli miestni pastieri, ktorí na zvieratách pasúcich sa na tráve spolu so spomínanou hubou zaregistrovali silnejšie zdravie, vitalitu a lepšiu potenciu.

Západný svet objavil účinky tejto parazitickej huby omnoho neskôr, no jej pôsobenie a vlastnosti sa postupne stali predmetom mnohých výskumov a štúdií. V rámci tradičnej medicíny je tejto parazitickej hube pripisovaná schopnosť stimulovať obranyschopnosť organizmu proti nádorovým, infekčným a alergickým ochoreniam. Cordyceps má celkovo priaznivý vplyv na činnosť imunitného systému.

Pôsobí ako prírodné afrodiziakum, okrem toho má silné stimulačné účinky. Zvyšuje fyzickú energiu, dodáva vitalitu, znižuje vyčerpanie a bojuje proti chronickej únave. Práve preto je odporúčaná napríklad športovcom, ťažko manuálne pracujúcim osobám či starším jedincom. Táto netradičná huba má ďalej priaznivý vplyv na respiračný systém.

Môže pomáhať ako podporný prostriedok pri liečbe ochorení a problémov s dýchacím systémom, ako je bronchitída, zápaly, chronický kašeľ a podobne. Rovnako môže byť nápomocná pri problémoch s obličkami a močovými cestami. Prispieva tiež k rýchlejšiemu zotaveniu v prípade zranenia a podporuje obehový systém. Cordyceps sinensis znižuje prejavy starnutia, pôsobí protizápalovo, zlepšuje prietok krvi, podporuje nervový systém, priaznivo vplýva na hladinu krvného cukru a má mnoho ďalších priaznivých účinkov na ľudské telo.

húsenica čínska

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa huba používa?

Ak by ste sa chceli vybrať na zber huby vo voľnej prírode, museli by ste zájsť do oblastí jej primárneho výskytu, a teda do jej domoviny v Ázii. Práve huby z Tibetskej náhornej plošiny sú údajne najkvalitnejšie. Avšak výskyt tejto huby vo voľnej prírode za posledné desaťročia výrazne poklesol, čo zvýšilo jej hodnotu na trhu. Takáto huba nie je lacnou záležitosťou.

Pre potreby trhu sa preto začala huba pestovať v umelých podmienkach, spravidla na prírodnom substráte. Aj u nás, napríklad na internete či v lekárňach, je možné zohnať túto hubu vo viacerých formách, napríklad v podobe kapsúl či prášku určeného na prípravu nápoja. Tieto prípravky sa užívajú klasicky ako iné výživové doplnky.

Pri ich užívaní dodržujte odporúčané dávkovanie, prípadne sa ohľadom používania pri konkrétnych zdravotných problémoch môžete poradiť s lekárom alebo odborníkom. Doplnkami stravy s obsahom Cordyceps sinensis je možné podporiť svoje zdravie aj preventívne, prípadne je možné po nich siahnuť v prípade výskytu vyššie spomínaných zdravotných ťažkostí.

Huba je vhodná na podporu imunity a doplnenie energie. Môže byť využitá ako podporný prostriedok pri liečbe cukrovky, problémov s pečeňou, respiračných aj rakovinových ochorení, ale aj kožných ochorení či problémov s impotenciou. 

Huba Cordyceps inšpirovala tvorcov videohry The Last of Us, podľa ktorej bol pripravený rovnomenný seriál na HBO Max.

Pozri trailer na seriálovú novinku TU:


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Katarína Konečná 05.02.21 09:28

KK
karma
111.00

Počujem o nej prvýkrát, ďakujem za zaujímavý článok

 • 1
Odpovedať

Margaret Zimova 05.02.21 14:09

karma
106.00

Veľmi zaujímavé, nepočula som o nej ... vďaka za poučný článok.

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 05.02.21 17:30

MM
karma
100.00

zvláštna huba, ešte som o nej nečítala

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 05.02.21 17:38

karma
110.00

Novinka pre mňa!

 • 1
Odpovedať

Soňa Kollárová 05.02.21 19:05

SK
karma
113.00

Čítam o tom prvýkrát. :)

 • 1
Odpovedať

Soňa Kollárová 05.02.21 19:05

SK
karma
113.00

Čítam o tom prvýkrát. :)

 • 1
Odpovedať

Soňa Kollárová 05.02.21 19:06

SK
karma
113.00

Čítam o tom prvýkrát. :)

 • 1
Odpovedať

Soňa Kollárová 05.02.21 19:07

SK
karma
113.00

Čítam o tom prvýkrát. :)

 • 1
Odpovedať

Anna Kristova 05.02.21 19:15

AK
karma
100.00

zaujímavé informácie

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 06.02.21 10:47

ĽŠ
karma
100.00

Už som o jej účinkoch počula, nie však rozmnožovaní; vďaka za článok!

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 15.02.23 19:25

AK
karma
100.00

zaujímavé poznatky

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní