TOP bylina na prečistenie močových ciest: Kedy dokáže pomôcť?

TOP bylina na prečistenie močových ciest: Kedy dokáže pomôcť?

Tradičná ľudová medicína pozná viaceré bylinky, ktoré majú priaznivý vplyv na močový systém človeka a ktoré môžu byť hlavne nápomocné pri liečbe rozličných problémov a ochorení obličiek či močových ciest. Známou bylinkou je napríklad praslička roľná, ktorá môže byť nápomocná pri problémoch so zápalmi aj kameňmi či pieskom v močových cestách. Prírodným pomocníkom je i medvedica lekárska, ktorá sa osvedčila pri zápalových ochoreniach močového ústrojenstva. V urologických čajoch nachádzajú svoje miesto aj kapucínka väčšia či zlatobyľ obyčajná. Spomenúť však môžeme aj bylinku, ktorá sa nazýva horčiak. Aké sú jej účinky? To sa dozviete v nasledujúcom článku.  

Poznáte horčiak?

Horčiak štiavolistý, latinsky Persicaria lapathifolia, je jednoročná rastlina z čeľade stavikrvovité. Dorastá do dĺžky okolo 150 centimetrov, pričom môže rásť vzpriamene, no mnohokrát má skôr poliehavú byľ. Horčiak pochádza z Európy a Ázie, no v súčasnosti je rozšírený naprieč celým svetom. Rastie aj v Severnej Amerike, Austrálii či na niektorých územiach Afriky. Ide o pomerne rozšírený druh, ktorý rastie na mnohých miestach ako burina. Obľubuje kyslejšie pôdy a dostatok vlahy. Nájsť je ho možné na brehoch vodných tokov, na dne vypustených rybníkov aj vlhkých lúkach, v močiaroch alebo na okopaninách. Rastie od nížin po podhorské oblasti. 

Horčiak má jednoduchú alebo rozkonárenú byľ, z ktorej vyrastajú listy vajcovitého až kopijovitého tvaru. Listy mávajú na líci tmavšiu škvrnu v tvare polmesiaca a celistvé, no zvlnené okraje. Na rastline sú niekedy prítomné aj rozličné žlté či červenohnedé body a škvrnky, taktiež bývajú niektoré časti rastliny plstnaté. Kvety sú drobné a usporiadané v súkvetiach na konci byle. Mávajú belavú, svetložltú, zelenkastú, prípadne aj ružovkastú farbu. Objavujú sa koncom jari a v letných mesiacoch. Plodom rastliny sú hnedé nažky. Z horčiaka sa na liečebné účely zberá olistená kvitnúca vňať. 

Odporúčame: Domáci upokojujúci kúpeľ s bylinkami: Z vane sa ti nebude chcelo vyliezť!

účinky horčiaka

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky bylinky?

Droga z horčiaka štiavolistého obsahuje viacero účinných látok. Spomenúť môžeme triesloviny, horčiny, flavonoidy i mnohé minerálne látky a organické kyseliny. Rastlinná droga našla v tradičnej ľudovej medicíne uplatnenie pri rôznych zdravotných problémoch. V prvom rade je však známy jej blahodarný vplyv na močové cesty. Má močopudné účinky a využíva sa hlavne pri problémoch s močovými kameňmi. Pôsobí protizápalovo a môže byť nápomocná aj pri liečbe zápalov močových ciest. Používa sa pri obličkových kolikách, čo sú spravidla bolesti spôsobené prítomnosťou močových kameňov, ktoré môžu blokovať odtok moču v močovodoch. Horčiak celkovo prispieva k prečisteniu a dezinfekcii močových ciest.

Kedže pôsobí ako prírodné diuretikum, telo zbavuje nadmerne zadržiavanej vody. Okrem toho má však táto bylinka aj rôzne iné účinky. Ovplyvňuje napríklad zrážanlivosť krvi, konkrétne ju zvyšuje. Môže preto pomáhať pri často sa tvoriacich modrinách, silnej menštruácii či častom krvácaní z nosa. Kvôli tomuto vplyvu však bylinka nie je vhodná pre osoby, ktoré z dôvodu určitých zdravotných problémov (napríklad pri cievnych ochoreniach) užívajú liečivá na riedenie krvi. V ľudovom liečiteľstve je horčiak využívaný aj ako protihnačkový prostriedok. Môže byť nápomocný ako podporný prostriedok pri liečbe hnačkových ochorení. 

čaj z horčiaka

Zdroj: Shutterstock®

Aké je použitie bylinky?

Horčiak štiavolistý je možné u nás zohnať aj v lekárňach, na internete či v predajniach so zdravými potravinami. Predáva sa vo forme sušenej vňate alebo tinktúr a kvapiek. Zo sušenej vňate je možné pripraviť čaj na vnútorné použitie. Pri dávkovaní sa riaďte odporúčaniami, ktoré sú uvedené na obale konkrétneho produktu. O použití rastliny pri konkrétnych zdravotných problémoch sa tiež môžete poradiť s lekárom či iným odborníkom. Pri problémoch s močovými cestami, napríklad pri nepríjemných zápaloch, je možné horčiak kombinovať s ďalšími bylinkami, ktoré sú v tomto smere nápomocné.

Pri príprave čaju ho môžete zmiešať s brezou, ako aj spomínanou prasličkou a zlatobyľou. Všetky majú okrem iného aj silné protizápalové vlastnosti. Silnejší odvar zo sušenej vňate horčiaka štiavolistého možno použiť aj zvonka. Keďže pôsobí protizápalovo, môže byť nápomocný pri zápaloch v ústnej dutine, paradentóze, angíne a podobne. V tomto prípade sa odvar používa na kloktanie a výplachy ústnej dutiny. 

Odporúčame: Nevonia, no lieči! Ktorá bylina odstráni poruchy trávenia a odpudí hmyz?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 24.01.21 06:59

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavá bylinka, vďaka za článok!

  • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 10.02.21 20:49

SK
karma
113.00

Dobré vedieť, zaujímavé. :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní