Toto sú najčastejšie príčiny zadržiavania vody v organizme!

Toto sú najčastejšie príčiny zadržiavania vody v organizme!

Zadržiavanie vody v organizme nie je život ohrozujúci stav. Z dlhodobého hľadiska však môže viesť k ďalším zdravotným komplikáciám. Taktiež ide o estetický problém, ktorý sa vyznačuje najmä opuchmi po celom tele.

Príčiny vzniku tohto stavu bývajú rôzne. Ak sú známe, človek môže problém so zavodneným telom oveľa ľahšie vyriešiť. Prečítajte si, aké sú najčastejšie príčiny zadržiavania vody v organizme.

Máte problém so zavodnením?

Voda je pre človeka nevyhnutne dôležitá. Ak sa ale začne v tele nadbytočne hromadiť, stáva sa z nej akýsi nepriateľ. Zavodnenie je stav, ktorý je charakteristický ukladaním vody v tkanivách, dutinách a obehovom systéme. Množstvo ľudí však ani netuší, že sa tento problém týka aj ich. Dá sa pritom pomerne ľahko rozoznať.

Postihnutého často trápia opuchy horných aj dolných končatín, nafúknuté brucho či zvýšená miera potenia. Problém s vodou taktiež spôsobuje kolísanie hmotnosti. Za nárastmi hmotnosti pritom stojí nahromadená tekutina. Tento stav by človek nemal podceňovať, pretože z dlhodobého hľadiska môže mať negatívny vplyv na zdravie srdca aj obličiek.

Odporúčame: Miluješ zimné športy? Týchto pomocníkov musíš mať!

nedostatok vody

Zdroj: Shutterstock®

Za problémom stoja tieto príčiny:

1. Dehydratácia

Môže to znieť zvláštne, no za zadržiavaním vody v organizme môže stáť jej nedostatok. Je to podobné ako s jedlom. Ak má organizmus niečoho nedostatok, začne si to pri vhodnej príležitosti ukladať do zásoby na horšie časy. Problém so zavodneným organizmom sa teda nedá vyriešiť odopieraním si tekutín. Dehydrované telo môže začať zadržiavať vodu, výsledkom čoho sú najmä opuchnuté lýtka, chodidlá, členky a niekedy aj ruky.  

2. Hormóny

Ukladanie vody v tele býva spôsobené hormonálnymi zmenami. Hormóny sa totiž podieľajú na správnom hospodárení organizmu s vodou aj minerálnymi látkami. K skladovaniu tekutín môže dôjsť napríklad počas menopauzy alebo tehotenstva. Taktiež býva tento problém súčasťou predmenštruačného syndrómu. Na ženský organizmus negatívne vplýva najmä znížená hladina progesterónu.

nadmerné solenie

Zdroj: Shutterstock®

3. Nadbytok soli

Medzi úplne najčastejšie príčiny zavodneného organizmu patrí nadmerná konzumácia soli. Hlavou zložkou klasickej kuchynskej soli je sodík, ktorý naše telo potrebuje. Jeho nadbytok má však na nás negatívny vplyv. Okrem zadržiavania vody to spôsobuje aj vysoký krvný tlak či nafukovanie. Dôležité je pamätať na to, že soľ nenájdeme len v našich soľničkách, ale aj množstve ďalších potravín. Vysoký obsah soli majú údeniny, klobásy, rôzne omáčky či zaváraná zelenina.

4. Nevhodná strava

Jedálniček človeka by mal v ideálnom prípade pozostávať z čerstvej zeleniny a ovocia, rýb, rastlinných olejov a ďalších kvalitných surovín. V dnešnej uponáhľanej dobe však čoraz viac ľudí siaha po rýchlom občerstvení a polotovaroch. Takéto spracované potraviny sú plné spomínanej soli, ale aj cukru či umelých sladidiel. Ich pravidelná konzumácia sa môže na tele prejaviť práve vznikom opuchov spôsobených vodou.

nedostatok horčíka

Zdroj: Shutterstock®

5. Nedostatok minerálov a vitamínov

Naša strava by mala byť v prvom rade pestrá a mala by telu dopĺňať všetky dôležité živiny, vitamíny aj minerálne látky. Ich nedostatok totiž rovnako spôsobuje ukladanie vody. Ide napríklad o látky ako draslík i vitamín B6, ktoré sa podieľajú na rovnováhe tekutín v organizme. Negatívny vplyv má na telo aj nedostatok horčíka. Deficit tohto minerálu sa prejavuje tiež zápchou alebo hnačkou, poruchami spánku, únavou, svalovými kŕčmi či nesústredenosťou.

6. Iný zdravotný problém

Zadržiavanie vody nemusí byť spôsobené len nevhodným stravovaním alebo hormónmi. Môže ísť o príznak ďalšieho zdravotného problému. Zavodneným organizmom môžu trpieť osoby s poruchami štítnej žľazy. Taktiež sa tento problém objavuje u ľudí, ktorí majú nejaké ochorenie kardiovaskulárneho systému. V neposlednom rade môže za zadržiavaním vody stáť nedostatočná činnosť obličiek. Obličky nedokážu z tela dostatočne odstrániť soli, ktoré sa následne ukladajú, čo má opäť vplyv na reguláciu vody v organizme.

Pozri aj: Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Mária Maxianová 04.02.18 17:11

MM
karma
100.00

mám tento zdravotný problém, veľmi zle zvládam aj letné horúčavy

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 04.02.18 19:31

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 04.02.18 19:45

SK
karma
114.00

hormóny sú potvorky, robia si čo chcú...snažím sa soliť čo najmenej, tiež dbám na pitný režim a vyváženú stravu ...

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 04.02.18 20:57

karma
115.00

celkom ma tento článok vyľakal,ale žiadny opuch nemám,tak zadržiavanie vody mi hádam zatiaľ nehrozí.

 • 0
Odpovedať

Regina Adamcová 04.02.18 23:24

RA
karma
-1.00

Tiež to dôverne poznám. Už viac ako rok vylučujem cielene soľ, ale nepomáha to. No každopádne ani neuškodí..... Minerály ale zabrali.

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 05.02.18 08:24

TK
karma
105.00

zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 05.02.18 11:34

MB
karma
98.00

ja sa v lete tiez trapim so zadrziavanou vodou, hlavne v horucavach, ale potom je to OK

 • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 05.02.18 14:56

AB
karma
100.00

výborné sú aj bylinky, ako púpava, žihľava, ibištek...

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 05.02.18 23:07

MD
karma
132.00

Mňa opuchy potrápili posledné dva roky, ale vinník už je známy, lieky mám a tak som zvedavá, či toto leto budú konečne moje členky vyzerať ako členky..

 • 0
Odpovedať

Ingrid Šimoniková 04.03.18 13:12

karma
74.00

mne zadržiavanie vody v tele začalo v menopauze, dobrý článok

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 25.08.18 17:08

AK
karma
100.00

no našťastie toto ma netrápi

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní