Vieš, čo všetko signalizujú bolesti pod rebrami? Budeš prekvapená!

Vieš, čo všetko signalizujú bolesti pod rebrami? Budeš prekvapená!

  • Zdieľaj:
 • 4

Ak vás trápia bolesti pod rebrami, prvoradé je správne lokalizovať miesto, odkiaľ pochádzajú, ako aj ich intenzitu. Tak pod pravým ako aj pod ľavým rebrom sa nachádzajú životne dôležité orgány, preto buďte obozretná a venujte bolestiam dostatočnú pozornosť. Môže ísť totiž tak o zvýšenú plynatosť ako aj o dvanástnikový vred či akútny zápal žlčníka. Nie, v žiadnom prípade vás nechceme strašiť. Ak bolesti pod rebrami pociťujete dlhodobejšie, neváhajte s návštevou lekára. Ten určí presnú príčinu vašich ťažkostí. My vám aspoň napovieme, čo môže tento typ bolesti signalizovať.

Pichá vás pod pravým rebrom?

V tom prípade môže ísť o podráždený žlčník, o to viac, ak bolestiam predchádzala konzumácia mastného a tučného jedla. Ak však nechcete skončiť na žlčníkovej diéte, začnite svoj žlčník šetriť už teraz. Okrem žlčových kameňov alebo infekcie žlčníka môžu bolesti pod pravým rebrom signalizovať aj obličkové kamene, plyny v tráviacom trakte či ochorenie pečene. V prípade, že sa o pozornosť hlási váš podráždený žlčník, tieto bolesti môžu vystreľovať až do lopatky. Žlčové kamene trápia najčastejšie ženy vo vyššom veku. Sprievodnými znakmi zápalu žlčníka býva aj zvýšená teplota a opuch. Ničím výnimočným nie je ani zožltnutie pokožky, nakoľko žlč vtedy nedostatočne odteká.

Bolesť pod pravým rebrovým oblúkom môže byť tiež príznakom dvanástnikového vredu. Bolesť však môže byť aj príznakom podráždeného žlčníka, čo sa stáva najmä po konzumácii mastných a tučných jedál. 

Zaujme ťa: Kvasinková infekcia: Môže ju spôsobiť aj prací prostriedok?

bolesť žlčníka

Zdroj: Shutterstock®

Bolesť v oblasti hrudníka

Ak pociťujete bolesť skôr vpravo vyššie – v oblasti hrudníka, môže byť za tým zápal pľúc, ale aj zranenie rebier. Pichavé bolesti rebier nazývame aj ako takzvané rebrové neuralgie, keďže ich pôvod je v nervoch. Bolesti pod rebrami môže zapríčiniť aj krivá chrbtica – platničky vtedy tlačia na zaseknuté nervy. Ide o intenzívnu bolesť, ktorá je, paradoxne, v pokoji ešte silnejšia. Ak ale vašu bolesť v pravej časti rebier sprevádza časté močenie a stuhnutý krk, pravdepodobne ste obeťou dlhodobého stresu. Rozhodne tento fakt netreba podceňovať a aby ste sa vyhli neskoršiemu užívaniu antidepresív, doprajte si už teraz dostatočný relax, dýchacie cvičenia, klasickú jogu alebo meditovanie.

pichanie pod rebrami

Zdroj: Shutterstock®

Bolesť pod ľavým rebrom

V tejto oblasti sa nachádza slezina, čiže pri intenzívnej bolesti pod ľavým rebrom môže ísť o zväčšenie alebo poranenie sleziny. Bežne tento orgán necítime a nie je možné ho ani nahmatať. Zväčšená slezina však tlačí na svoje okolie, čo býva mimoriadne nepríjemné. Zapríčiniť to môže zvýšené prekrvenie sleziny, napríklad po intenzívnom telesnom tréningu. K poraneniu sleziny zase môže prísť pri autonehode alebo inom vážnejšom úraze. Bolesť pod ľavým rebrom však spôsobuje aj zlomenina rebra, zápal pľúc či nádor hrubého čreva. Všetko závisí od presnej lokalizácie, typu a intenzity bolesti. 

Niekedy však nemusí ísť o vážne ochorenie. Napríklad bolesť v ľavom boku môže mať príčinu aj v zastavených plynoch v hrubom čreve, pri prejedení sa a preplnení žalúdka (ten tlačí na črevo) a pod. V každom prípade však určite neotáľajte s vyhľadaním odbornej pomoci.

Pozri aj: Prečo nás svrbí telo počas zimy viac ako obvykle?

- Anketa

MÁTE SKÚSENOSTI S BOLESŤOU POD REBRAMI?

Odpovedalo 1565 ľudí  

Áno, ale našťastie to nebolo nič vážne
40%
Áno, musel/a som vyhľadať odbornú pomoc
53%
Nie, takéto problémy našťastie nemám
7%

  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 06.02.18 18:57

ĽŠ
karma
100.00

Mám skúsenosti, našťastie bez vyhľadania odbornej pomoci, tak, či tak - veľmi nepríjemné!

 • 0
Odpovedať

Helena Danisova 30.01.19 15:54

HD
karma
-1.00

Ano pocitujem bolest pod lavym rebrom

 • 10
Odpovedať

Katarína Kusá 06.02.18 19:43

KK
karma
89.00

mňa občas pichá pod pravým rebrom, už som aj rozmýšľala že pozriem google ale kým som sa k tomu dostala tak ma to aj prešlo...no ale teraz už viem

 • 5
Odpovedať

Iveta Moravčíková 06.02.18 20:18

IM
karma
100.00

za som si rada niečo prečítala

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Nová séria Let’s Dance bude špeciálna a výnimočná! Na parket sa postaví aj paraolympionička! Prekvapenie aj v porote!
Voľný čas

Nová séria Let’s Dance bude špeciálna a výnimočná! Na parket sa postaví aj paraolympionička! Prekvapenie aj v porote!

 • 0
 • 23.01.2023
Plyšové hračky v posteli dospelých: Prečo sa s nimi nerozlúčiť ani v dospelosti? TOTO ťa dostane!
Voľný čas

Plyšové hračky v posteli dospelých: Prečo sa s nimi nerozlúčiť ani v dospelosti? TOTO ťa dostane!

 • 0
 • 21.03.2023
Seriál Wednesday bude mať pokračovanie: Kedy bude druhá séria na Netflixe?
Voľný čas

Seriál Wednesday bude mať pokračovanie: Kedy bude druhá séria na Netflixe?

 • 2
 • 13.01.2023