Trápi ťa zvýšená hladina cukru v krvi? Toto môže naznačovať, že áno

Trápi ťa zvýšená hladina cukru v krvi? Toto môže naznačovať, že áno

Za zvýšenou hladinou cukru v krvi môže stáť viacero rozličných príčin. Tento stav je napríklad charakteristickým prejavom cukrovky. Je však potrebné zmieniť, že vyššie hodnoty cukru hneď nemusia znamenať, že má človek cukrovku. Príčinou totiž môže byť množstvo iných zdravotných problémov.

V každom prípade nás dokáže naše telo na zvýšený cukor v krvi upozorniť. Typickým príznakom je nadmerný smäd či zhoršený zrak. V nasledujúcom článku vám prezradíme, akými rozličnými spôsobmi sa môže prejavovať zvýšená hladina cukru v krvi. Tieto príznaky by sme nemali ignorovať!

Čo je to hyperglykémia?

Hyperglykémia je stav, kedy dochádza k zvýšeniu množstva glukózy v krvi. Optimálna hodnota glykémie, čiže hladiny krvného cukru, je u zdravého jedinca nalačno v rozmedzí od 3,5 do 5,5 mmol na liter krvi. U diabetických pacientov bývajú prijateľné aj vyššie hodnoty, a to od 4 do 6 alebo 7 mmol/l. Hladina cukru v krvi však v priebehu dňa kolíše, a to u zdravých ľudí aj diabetikov. Prirodzene sa napríklad zvyšuje po jedle, no i v priebehu dňa. Práve preto je ju potrebné merať ráno na lačný žalúdok, aby neboli namerané hodnoty skreslené.

Ak hladina cukru stúpne nad 7 mmol na liter krvi, považuje sa za zvýšenú. Neuspokojivé sú hodnoty nad 10 či 11 mmol/l. Hyperglykémia predstavuje z dlhodobého hľadiska pre organizmus veľké riziko a môže podporovať vznik viacerých zdravotných komplikácií. Negatívne vplýva napríklad na zrak či nervový systém. Výrazná hyperglykémia môže narušiť acidobázickú rovnováhu a spôsobiť život ohrozujúcu ketoacidózu, ktorá v krajných prípadoch môže viesť až do hyperglykemickej kómy.

Pozri aj: Natrhaj si brezové lístky a dopraj telu jarný detox!

meranie hladiny cukru v krvi

Zdroj: Shutterstock®

Príčiny môžu byť rôzne

Ako sme spomínali už vyššie, hyperglykémia je jedným z prejavov cukrovky. No i osoby, ktoré toto ochorenie nemajú, môže trápiť zvýšená hladina glukózy v krvi. Príčin je hneď niekoľko. Vyššie hodnoty cukru sa môžu objaviť napríklad u osôb trpiacich obezitou. Taktiež môže tento stav súvisieť s metabolickým syndrómom, ktorý v sebe spája viacero faktorov srdcovo-cievnych ochorení. Osoby s týmto syndrómom zvyčajne trápi vysoký cholesterol a krvný tlak aj vysoká hladina glukózy v krvi.

Hyperglykémia sa tiež vyskytuje v kombinácii s inými ochoreniami. Objavuje sa u ľudí so vzácnym Cushingovým syndrómom alebo hemochromatózou, pri ktorej dochádza k zväčšeniu pečene. Taktiež môže nastať v dôsledku niektorých infekčných ochorení, napríklad pri zápale príušných žliaz. Výkyvy v hladine glukózy spôsobujú aj niektoré lieky. Na zvýšenie glykémie tiež môže mať vplyv akýkoľvek stres, zranenie či operácia, menštruácia i menopauza.

príznaky hyperglykémie

Zdroj: Shutterstock®

Toto sú časté príznaky hyperglykémie

Aj malé zmeny v organizme nám dokáže dať telo určitým spôsobom najavo. Medzi typické príznaky hyperglykémie patrí nadmerný smäd, s čím následne súvisí aj sucho v ústach. Postihnutý tiež pociťuje časné nutkanie močiť, a to cez deň aj počas noci. Objavuje sa slabosť, malátnosť a pocity únavy. Taktiež dochádza k zhoršeniu zraku. Jedinec môže vidieť rozmazane. Pridať sa môže i zrýchlený tep a dýchanie či znížený tlak v krvi.

Hyperglykémia má tiež negatívny vplyv na trávenie. Osoby môžu sužovať bolesti brucha a časté sú aj pocity na zvracanie. Medzi ďalšie príznaky patrí zlé hojenie rán, kožné infekcie i červené sfarbenie tváre. V niektorých prípadoch je pokožka suchá a svrbí. Na problém s hladinou cukru v krvi tiež môžu človeka upozorniť poruchy vedomia či nervového systému aj nekontrolované chudnutie alebo naopak priberanie. Ak vás trápi viacero menovaných problémov súčasne, je vhodné prekonzultovať zdravotný stav s lekárom.    

Odporúčame: Neuveríš, čo všetko škodí vlasom. Môže to byť aj beh!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Jana Komadová 05.04.18 21:05

JK
karma
100.00

Chvalabohu nemám tento problém no prečítala som to manželovi

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 05.04.18 21:26

karma
115.00

Našťastie sa ma to zatiaľ netýka,ale v práci mám kolegu,ktorý má presne tieto problémy...

  • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 06.04.18 17:41

MR
karma
109.00

no , treba sa mi objednať na prev. prehliadku..

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní