Trápia ťa tráviace problémy? Úľavu prinesie táto horká bylinka!

Trápia ťa tráviace problémy? Úľavu prinesie táto horká bylinka!

Poznáte bylinku, ktorá sa v rámci tradičného využitia údajne pridávala do vreciek i kúpeľov na vyvolanie milostnej túžby, alebo ktorá má vraj moc odvracať smolu či kliatbu? Reč je o bylinke s názvom horec žltý. Dôležitejšie je však zmieniť, že tradičná medicína si túto rastlinu cení hlavne vďaka jej priaznivým účinkom na ľudské zdravie. Horec je napríklad veľmi nápomocný najmä pri rozličných problémoch s tráviacim traktom človeka. Na čo všetko je táto bylinka dobrá a ako ju použiť, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Poznáte horec?

Horec žltý, latinsky Gentiana lutea, je trváca bylina z čeľade horcovité. Pôvod rastliny možno hľadať v pohoriach južnej a strednej Európy aj v Malej Ázii. Horec sa však druhotne rozšíril aj do ďalších oblastí. Hojne rastie predovšetkým vo vysokohorskom pásme Karpát. Nájsť je ho možné na horských lúkach či pastvinách. Horec je rastlina väčšieho vzrastu, ktorá môže dorastať do výšky okolo 150 centimetrov. Má mohutný a rozkonárený podzemok, z ktorého vyrastá vysoká priama jednoduchá stonka. Rastlina má prízemnú ružicu listov, taktiež je olistená aj stonka.

Listy sú spravidla veľké a vajcovité. Horec má veľmi pekné kvetenstvo, ktoré vyrastá v pazuchách horných listov. Kvety sú veľké, majú žltú farbu a objavujú sa prevažne v letných mesiacoch. Na liečebné účely sa však zberajú práve podzemné časti rastliny, a to zvyčajne počas jesene. Vysušené korene sú charakteristické jemnou vôňou a najmä výraznou horkosťou. Zvonka sú hnedasté až sivé, zvnútra žltkasté. Horec však našiel uplatnenie nielen v tradičnej medicíne, ale aj vo farmácii, veterinárnej medicíne, taktiež v likérnictve, v minulosti sa dokonca využíval aj na farbenie. 

Pozri aj: Poznáš päťlistý ženšen? Zisti, prečo sa mu hovorí aj bylina nesmrteľnosti!

účinky horca

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky tejto horkej bylinky?

Horec žltý môžeme zaradiť k veľmi často využívaným bylinkám v rámci tradičnej ľudovej medicíny. Jeho účinky boli všeobecne známe už v minulosti. Rastlina obsahuje mnoho účinných látok. Ide hlavne o triesloviny, rôzne slizovité látky a hlavne horké glykozidy, respektíve horčiny. Horec je známy hlavne svojím blahodarným účinkom na tráviaci trak a jeho funkcie. Už oddávna je táto bylinka prírodným pomocníkom na stimuláciu vylučovania a motorických funkcií tráviaceho ústrojenstva. Zvyšuje vylučovania tráviacich enzýmov, žlče aj slín. Podporuje trávenie a zvyšuje chuť do jedla. Horec preto radíme medzi dobré bylinky na nechutenstvo.

Môže však byť rovnako dobrým pomocníkom pri problémoch s nepravidelným vylučovaním. Oplatí sa ho vyskúšať, ak vás trápi zápcha alebo aj plynatosť. Taktiež sa v rámci tradičnej medicíny využíva pri črevných kolikách a na posilnenie čriev, pečene, žlčníka a žlčových ciest. Horec našiel ďalej uplatnenie pri menštruačných problémoch, akým je i nepravidelná menštruácia. Okrem toho môže byť použitý ako podporný prostriedok pri liečbe chudokrvnosti.

čaj z horca

Zdroj: Shutterstock®

Ako horec využiť pre zdravie?

Horec žltý je zákonom chránený v mnohých krajinách. Podobne aj u nás sú takto chránené viaceré druhy z rodu horec. Na liečebné a iné účely sa preto táto liečivá rastlina priamo umelo pestuje. Horec je v sušenej forme možné zohnať v lekárňach, na internete aj v špecializovaných predajniach so zdravými potravinami. Z drogy sa bežne pripravuje zápar, respektíve čaj. Na prípravu spravidla postačí jedna lyžica drogy na pohár horúcej vody. Doba lúhovania je 10 až 15 minút. Pri užívaní horca vždy dodržujte odporúčané dávkovanie uvedené na obale a množstvá neprekračujte.

Táto bylinka totižto obsahuje aj mnohé alkaloidy, ktoré pri nadmernom užití môžu spôsobiť vedľajšie ťažkosti, hlavne nevoľnosť, bolesti hlavy či pocity na zvracanie. Taktiež sa odporúča horcový čaj neužívať dlhodobo, ale len pri výskyte vyššie spomínaných ťažkostí, a to po dobu maximálne pár týždňov. Potom je potrebná prestávka. Horec nie je vhodnou bylinkou pre tehotné a dojčiace ženy ani jedincov, ktorých trápia žalúdočné či dvanástorníkové vredy. O užívaní bylinky sa môžete poradiť s lekárom či odborníkom. 

Odporúčame: Bylina na zápaly močových ciest: Poznáš tradičné liečivo peruánskej medicíny?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Milan Štefan 19.10.20 11:59

karma
-1.00

tazko ho zohnat

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 19.10.20 18:59

MM
karma
100.00

podľa nadpisu som myslela, že budete písať o zemežlči, má podobné účinky

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 19.10.20 19:48

AK
karma
100.00

užitočná bylinka

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 20.10.20 05:14

ĽŠ
karma
100.00

Výborná bylinka!

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 20.10.20 08:59

KK
karma
105.00

o tejto bylinke som ešte nepočula

  • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 20.10.20 14:46

karma
110.00

kamoška ho pila na trávenie a je extra horký.

  • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 20.10.20 21:02

karma
106.00

Horec, je skutočne účinná bylinka a veľmi pomáha.

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 22.10.20 00:15

karma
109.00

Toto by sa zišlo môjmu manželovi.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní