Trápia ťa tráviace ťažkosti? Zisti, čo môže byť príčinou dyspepsie!

Trápia ťa tráviace ťažkosti? Zisti, čo môže byť príčinou dyspepsie!

  • Zdieľaj:
 • 3

Rozličné tráviace ťažkosti, ktoré sa odborne nazývajú dyspepsia, trápia veľké množstvo ľudí. Ak sa po konzumácii potravy u človeka dostaví, namiesto príjemného pocitu zasýtenia, len bolesť žalúdka či nadúvanie, môže to naznačovať skutočný problém, ktorý by sa nemal ignorovať. V dnešnom článku vám prezradíme, čo môže byť príčinou dyspepsie a ako sa tieto problémy riešia.

Čo je to dyspepsia?

Názov dyspepsia je odvodený od gréckych slov dys a pepteín, čo môžeme voľne preložiť ako zlé trávenie. Tento pojem označuje celý rad rozličných tráviacich ťažkostí, ktoré sa často objavujú v súvislosti s ochoreniami gastroenterologického traktu. Predovšetkým ide o nevoľnosť, nafukovanie, pálenie záhy, bolesť v oblasti žalúdka, grganie či zvracanie.

Časté sú i pocity plnosti, zápcha, hnačka aj kyslá chuť v ústach. Osoby, trpiace dyspepsiou, môžu pociťovať skorú nasýtenosť i po malom množstve potravy či nechuť k jedlu. So zhoršeným trávením sa však dostavuje aj únava až letargia. Určitá forma dyspepsie sa objavuje u žien i mužov, a to najmä vo veku od 20 do 40 rokov.

Pozri aj: Otvorene o tabu téme: Toto sú zaujímavosti o intímnom ochlpení!

príčiny dyspepsie

Zdroj: Shutterstock®

Príčiny týchto problémov sú rôzne

Z hľadiska príčiny rozlišujeme organickú, funkčnú a sekundárnu dyspepsiu. K organickej dyspepsii dochádza napríklad vtedy, ak sa v tele jedinca nenachádza dostatok tráviacich enzýmov, ktoré sú nevyhnutné pre správne vstrebávanie živín. Funkčná dyspepsia je zase často spôsobená narušením funkcie niektorej časti tráviaceho traktu. Môže ísť o nesprávne fungovanie žalúdka, nedostatočné uzatváranie pažerákového zvierača a podobne.

O sekundárnej dyspepsii hovoríme, ak sa príčina tráviacich ťažkostí nachádza, naopak, mimo tráviaceho traktu. Dôvodmi vzniku vyššie spomínaných tráviacich ťažkostí sú často žalúdočné vredy, zápal sliznice žalúdka či pankreasu. Vo vážnych prípadoch bývajú príčinou i nádory. Za dyspepsiou však niekedy stojí i psychický stav jedinca. Môže ju vyvolávať úzkosť či stres. Okrem toho súvisia tieto ťažkosti aj s nevhodným životným štýlom. Na ich rozvoji sa teda môže podieľať nezdravá strava, sýtené nápoje, alkohol či fajčenie.  

liečba dyspepsie

Zdroj: Shutterstock®

Ako tieto ťažkosti riešiť?

Rozličné tráviace ťažkosti nie je rozumné ignorovať, najmä ak sa objavujú pravidelne. V takýchto prípadoch je vhodné svoj zdravotný stav konzultovať s lekárom. Ten ako jediný odporučí potrebné vyšetrenia, stanoví diagnózu a nastaví liečbu, ktorá je pre každého pacienta individuálna. Ako sme spomínali vyššie, za dyspepsiou môže stáť viacero rozličných príčin. Je teda potrebné zistiť, či sú tráviace ťažkosti vyvolávané nedostatočnou tvorbou enzýmov, nesprávnou funkciou orgánov tráviaceho traktu alebo sú prepojené s ďalším ochorením.  

Liečba dyspepsie spočíva v odstránení konkrétnej príčiny, ktorá tráviace ťažkosti vyvoláva. V mnohých prípadoch je potrebné podávanie liečiv, no často sa jedinec nevyhne ani diétnym opatreniam. Dôležitý je tiež dostatok odpočinku. Ak sa však nepotvrdí žiadny konkrétny problém s enzýmami či vnútornými orgánmi, najúčinnejším spôsobom liečby dyspepsie je zdravá strava a dostatočný pohyb. Vyhýbajte sa nadmernej konzumácii slaných i mastných jedál a alkoholu. Dôležité je telu dopriať dostatok tekutín, vlákniny a všetkých potrebných živín.

Odporúčame: Vieš, ako urobiť dobrý prvý dojem? Pozor, máš len 7 sekúnd! ​


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 11.07.18 16:55

ĽŠ
karma
100.00

Zdravá strava a pohyb - základ všetkého.

 • 2
Odpovedať

Iveta Ondáková 11.07.18 22:35

IO
karma
97.00

Ja pocitujem tieto tažkosti pri väčšom strese , ie je to nič príjemné----, nuž táto uponáhlaná doba si žiadá svoju dan---

 • 1
Odpovedať

Mária Milanová 13.07.18 19:45

karma
-1.00

Zdravá strava (vylúčiť mäso, mliečne výrobky) pomáha takmer okamžite, lebo väčšina ľudí netoleruje laktózu, k tomu ešte užívať kvalitné probiotiká + pohyb to je jasné, aspoň 3x do týždňa.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Očný krém na okamžité zmiernenie opuchov: Svieži pohľad na počkanie
Novinky

Očný krém na okamžité zmiernenie opuchov: Svieži pohľad na počkanie

 • 0
 • 03.06.2022
Starostlivosť o tehotenské bruško v 3 krokoch: Ako predísť striám?
Telo

Starostlivosť o tehotenské bruško v 3 krokoch: Ako predísť striám?

 • 0
 • 29.06.2022
Beauty poradňa GERnétic: Upokojenie citlivej pleti
Poradňa

Beauty poradňa GERnétic: Upokojenie citlivej pleti

 • 0
 • 18.07.2022
TOPlist