Užívaš lieky proti bolesti? Vieš, kedy si na ne dávať pozor?

Užívaš lieky proti bolesti? Vieš, kedy si na ne dávať pozor?
 • 13.12.2018
 • Simona Kostková

  • Zdieľaj:
 • 11

Moderná doba má oproti predošlým mnoho špecifík. Jedným z nich je široká ponuka voľnopredajných liekov. Stačí nám málo na to, aby sme siahli po lieku proti bolesti – migréna, bolesť kĺbov, svalovica alebo aj obyčajná opica po prepitej noci. Patríte aj vy k ľuďom, ktorí bolesť radšej utlmia tabletkou? 

Problém spočíva v tom, že namiesto toho, aby sme hľadali možné príčiny a ich riešenia, je pre nás jednoduchšie siahnuť po ružovej tabletke. No málokto z nás vie, aké sú možné riziká spojené s nadmerným užívaním liekov. Zbavte sa zbytočných nepriateľov v tabletách, inak vám hrozia tieto problémy!

S kyselinou acetylsalycilovou opatrne!

Už starovekí liečitelia a antickí lekári poznali liečivé účinky mnohých prírodných látok. Bola to hlavne kyselina salicylová, ktorá sa vyskytuje v kôre vŕby. Práve vďaka nim ju dnes v syntetickej podobe – kyselina acetylsalycilová, poznáme aj my. Okrem nej sú ešte dve látky, ktoré pomáhajú utlmovať bolesť – paracetamol a ibuprofén. Sú to liečivá, ktoré užil každý z nás aspoň raz za život a ku ktorým sa dostaneme aj bez lekárskeho predpisu. O to horšie sú riziká, ktoré so sebou ich pravidelné užívanie prináša! Ľahko sa totiž môže stať, že prekročíme odporúčanú dávku a môže nás to stáť dokonca aj život. Okrem iného, si môžeme „aspoň“ poškodiť pečeň.

Kyselina acetylsalicylová je známa svojimi pozitívnymi účinkami v prevencii voči embólii, infarktu či mozgovej príhode. No na druhej strane, jej schopnosť blokovať zrážanie krvi, môže vyvolať aj trvalé poruchy so zrážanlivosťou krvi. Dôležitou vlastnosťou týchto analgetík je aj utlmovanie zápalovej reakcie. Tá je však pre naše telo dôležitá, pretože sa tak vytvárajú látky, ktoré dokážu pomôcť s následnou regeneráciou. Je preto ťažké jednoznačne určiť, či sú účinky týchto látok pre naše telo dobré alebo zlé.

Neprehliadni: Čomu neveriť, keď to preženieš s alkoholom: Aká je pravda o opici?

predávkovanie liemi

Zdroj: Shutterstock®

Lieky na chrípku? Môžu vás zabiť

Momentálne sa skúma účinok kyseliny acetylsalicylovej v boji proti rakovine hrubého čreva a pŕs, a taktiež pri potláčaní demencie, čo by mohlo byť obrovským prínosom. Avšak, toto je iba na lekárovi, ktorý vie posúdiť či liečivo nasadiť alebo nie. Ak by ste začali pravidelne pojedať pilulky ako prevenciu voči týmto chorobám, môžete si privodiť vnútorné krvácanie tráviaceho traktu. A ďalších negatívnych vlastností má táto látka omnoho viac. Možno aj preto prišiel na trh paracetamol, ktorý mal byť úplne bezrizikový. Zistilo sa, že odporúčaná denná dávka tohto liečiva je na hranici s toxickou dávkou, takže sa môžete veľmi ľahko predávkovať! Viete ako sa prejavuje predávkovanie paracetamolom? Čítajte ďalej a vyvarujte sa mu!

čo pomáha proti bolesti

Zdroj: Shutterstock®

Prejavy otravy paracetamolom

Počas prvej pol hodiny po predávkovaní sa prejaví nevoľnosť, zvracanie, strata citlivosti, nadmerné potenie a pokožka zbledne. U mnohých ľudí, po odznení týchto príznakov, predávkovanie pominie a nedôjde k poškodeniu pečene. V priebehu nasledujúcich 24 – 48 hodín nastáva zlepšenie, ale iba na oko. Nebezpečný je práve tento stav, kedy si pacient myslí, že je v poriadku a nevenuje predošlému stavu pozornosť. Až bolesť pod pravým rebrom zaháji ďalší kolotoč problémov – zlyhávajú obličky.

Ďalších 72 – 96 hodín dochádza k poškodeniu pečene, pokožka zožltne, zadržuje sa moč a pacient opäť zvracia. Bolesť pod rebrami sa stupňuje a prichádza aj zmätenosť, trasenie rúk, poruchy vedomia, srdcová arytmia a ďalšie poškodenie srdca. Až po 5 –14 dňoch strávených v nemocnici dochádza k uzdraveniu. Pokiaľ pacient prežije prvé štyri dni. Telo sa začne uzdravovať, i keď pečeni to bude trvať najbližších niekoľko týždňov. Nezabudnite preto na to, že maximálna denná dávka paracetamolu je 4 g.

škodlivé účinky liekov

Zdroj: Shutterstock®

Ani ružová tabletka vás nezachráni

Obsahuje ibuprofén, ktorý rovnako ako kyselina acetylsalicylová dráždi tráviaci trakt a môže spôsobiť vnútorné krvácanie. Rovnako pri dlhodobom užívaní poškodzuje pečeň aj obličky.

Preto ak najbližšie budete zápasiť s bolesťou hlavy, ktorá sa dá zvládnuť, skúste sa radšej prejsť alebo si pospať. Lekári radia, že až pri bolesti hlavy častejšej než 3 – 4 krát do mesiaca vyhľadajte pomoc. Rovnako aj bolesť chrbta radšej zvládnite jednoduchými cvikmi, ktoré vás môžu navždy zbaviť bolesti. Lieky bolesť neliečia, iba utlmujú príznaky! V prípade veľmi silnej bolesti, ktorá nie je pravidelná, samozrejme, po analgetikách siahnuť môžete, no vyhnite sa pravidelnej konzumácii rôznych liekov – zaťažujú nielen pečeň ale aj obličky.

V prípade, že sa aj napriek tomu rozhodnete užívať akékoľvek tabletky proti bolesti, vždy si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa, ktorá obsahuje zoznam možných vedľajších účinkov ako aj odporúčanú maximálnu dennú dávku!

Musíš vidieť: Vieš, aké účinky má konopné mlieko? Priprav si ho v pohodlí domova!


  • Zdieľaj:
 • 11
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Ľubica Šťastná 13.12.18 22:48

ĽŠ
karma
100.00

Lieky, žiaľ, naozaj bolesť neliečia, iba utlmujú príznaky, preto treba i v tomto prípade pristupovať s rozvahou!

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 14.12.18 19:14

MM
karma
100.00

treba liečiť príčinu, lieky proti bolesti sú len proti dôsledku

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 14.12.18 22:36

karma
109.00

Liekom ako takým sa snažím vyhýbať,ozaj len v nutných prípadoch niečo užijem.Na jednej strane pomôžu od problémov,ale na strane druhej uškodia.

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 17.12.18 14:49

karma
127.00

Rozhodne to netreba preháňať. Niekedy, keď ma bolí hlava, stačí ak sa napijem vody a bolesť ustúpi.

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 23.12.18 19:32

MB
karma
108.00

snažím sa pri bolesti hlavy užiť liek keď bolesť neprejde ani po spánku, oddychu ... našťastie to nie je často ale vtedy tabletka zaberie..

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 08.01.19 20:41

JK
karma
100.00

Keď sa už nedá bolesť vydržať dám si tabletku a to znesiem bolesti až až

 • 0
Odpovedať

Juraj Podmanický 14.01.19 20:19

JP
karma
109.00

Po lieku treba siahnuť až pri ohrození života, veď naši predkovia nemali toľké možnosti brániť sa bolesti a prežili. Myslím, že každá ďalšia generácia je postupne slabšia a hlavne závislá na liekoch. Veď si skúste predstaviť koľko je firiem vyrábajúcich lieky a koľko liekov vyrobia. My všetky ich výrobky spotrebujeme a hlavne zaplatíme, hoci nie vždy ich potrebujeme.

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 15.02.19 15:56

JK
karma
100.00

Často má bolia kríže takže od bolesti si dám lieky

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 18.05.19 22:34

JK
karma
100.00

Všetkého veľa škodí a o liekoch to platí dvojnásobne

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 30.05.21 20:47

JK
karma
100.00

No veru od bolesti chrbtice użivam

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 07.10.21 14:56

JK
karma
100.00

Poučný článok veru užívam od bolesti chrbta

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní