Vieš, ako sa chrániť pred osteoporózou? Začni čo najskôr!

Vieš, ako sa chrániť pred osteoporózou? Začni čo najskôr!

Osteoporóza, v preklade rednutie kostí, patrí medzi najčastejšie ochorenia kostného tkaniva, to však rozhodne neznamená, že jediné, čo môžeme spraviť, je zmieriť sa s tým, že skôr či neskôr postihne aj nás. Ako takmer pred všetkým, aj pred ňou sa môžeme účinne chrániť, chce to len trochu snahy a dôslednosti. Ak vás zaujíma viac o prevencii vzniku tohto mimoriadne nepríjemného ochorenia kostí a kĺbov, prečítajte si, ako sa chrániť pred osteoporózou, kým je čas!

Vraví sa – čože je to päťdesiatka, ale pravdou je, že práve tento vek predstavuje hranicu, od ktorej sa na vznik osteoporózy stávame náchylnejšími. Veľkú úlohu pri rednutí kostí ale nezohráva len vek samotný, ale aj menopauza a v neposlednom rade genetika.

Pozri si: Sezamové mlieko: Vyrob si sama túto zdravú a lahodnú pochúťku!

ako získať vitamín D

Zdroj: Shutterstock®

Dostatok slnka

Povedali by ste, že aj slnenie môže byť prevenciou pred vznikom osteoporózy? Ak sa slniečku vystavujete pravidelne a s mierou (teda nie jeden deň do spálenia až úpalu a potom sa mu mesiac neukázať), robíte veľmi dobre svojmu zdraviu, kosti nevynímajúc. Slnko vám totiž poskytuje slušnú dávku vitamínu D, ktorý je mimoriadne potrebnou látkou pre váš organizmus. A hoci od mála nám vštepovali, že na zdravé kosti potrebujeme predovšetkým veľa vápnika, práve vitamín D je to, čo naše kosti potrebujú ešte viac. Počas jesenno-zimného obdobia, kedy je slniečka na oblohe o čosi menej (no dobre, podstatne menej), dopĺňajte si vitamín D pomocou stravy. Jedzte teda predovšetkým ryby a to na pravidelnej báze – kúsok kapra na Štedrý deň sa nepočíta.

osteoporóza a pohyb

Zdroj: Shutterstock®

Pohyb

Ide o preventívne opatrenie, ktoré sa dá pripísať snáď ku každej jednej ťažkosti či zdravotnému problému. Práve pohyb dokáže totiž veľké veci, ak ho vykonávame správne a pravidelne. Netreba ho preto v žiadnom prípade podceňovať, naopak, dbať o jeho dostatok treba už od útleho detstva. Takže, ak ste to aj doposiaľ nespravili, zaraďte do svojho života pravidelný pohyb. Proti osteoporóze vynikajúco funguje napríklad joga, turistika, nordic walking, plávanie, ale tiež posilňovanie s vlastnou váhou či ľahším závažím. Dostatočným pohybom zároveň predídete nadbytočným kilám, ktoré by vaše kosti zbytočne namáhali.

Zaujme ťa: Prečo je kombinovanie potravín nebezpečné? Toto určite nejedz!

prečo potrebujeme vápnik

Zdroj: Shutterstock®

Strava

Ako by to bolo, keby sme ju nespomenuli? Veď rovnako ako zdravý pohyb, aj zdravá strava dokáže hotové zázraky. Doprajte preto telu to, čo najviac potrebuje (namiesto škodlivín, ktoré si častokrát pýtajú jedine vaše chuťové poháriky) a ono sa vám za to odmení, okrem iného, zdravými kosťami. A o čo konkrétne ide? Okrem spomínaných rýb jedzte potraviny s vysokým obsahom vápnika, ktorý nájdete napríklad v mlieku, tvrdých syroch, bielom jogurte, špenáte, brokolici, orechoch, maku, bielej fazuli alebo v tvarohu. Za zmienku tiež stojí výskum austrálskych vedcov, ktorí prišli na to, že tri šálky čierneho čaju denne vás dokážu výrazne ochrániť pred vznikom osteoporózy. Môžu za to cenné flavonoidy, v čiernom čaji obsiahnuté. Kosti zároveň dokážu posilniť aj jahody, melóny a kivi, no rovnako tak aj kyslá kapusta.

A čo, naopak, nerobiť? Ak chcete predísť osteoporóze, vyhýbajte sa alkoholu, cigaretám a sedavému životnému štýlu.

Bude sa ti páčiť: Poznáš arganový olej? Presvedč sa o jeho blahodarných účinkoch aj ty!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

12 komentárov

Ľubica Šťastná 26.11.18 07:04

ĽŠ
karma
100.00

Slniečko, pohyb a strava sú určite základom pri predchádzaní osteoporóze; dobrý článok!

 • 1
Odpovedať

Tomáš Kamenár 26.11.18 08:41

TK
karma
105.00

slnko mám veľmi rád a práve preto nenávidím zimu lebo je málo slnka

 • 2
Odpovedať

Mária Sivová 26.11.18 10:21

MS
karma
100.00

Pohyb a strava je asi to najdôležitejšie,čomu treba prikladať význam.

 • 1
Odpovedať

Vladimír Ťahún 26.11.18 14:33

karma
106.00

Veru strava je základ...

 • 2
Odpovedať

viktor labakann 26.11.18 18:30

karma
85.00

Stále sa hovorí mlieko, mlieko ale sa jaksik zabúda, že mlieko práve vápnik vyplavuje z tela. Ano pohyb je zadarmo, potom športovci by mali byť sami vápnik a zase sa hovorí športom k invalidite. Tak ako potom?

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 26.11.18 19:04

karma
107.00

Zhruba viem,ten čaj ma prekvapil,to som nevedela...

 • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 26.11.18 20:23

PV
karma
113.00

Kyslá kapusta je na všetko dobrá ..Mám rada šťavu z nej a je veľmi zdravá ..Takisto tieto potraviny, čo ste v článku napísali mám veľmi rada ,ako napr. mlieko ,jogurty ,syry , ryby ,orechy ,jahody ... Ešte musím začať piť ten čierny čaj ..A slnko milujem najviac.. Nenávidím zimu ..!!!!!!!!

 • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 26.11.18 20:30

SK
karma
114.00

a zasa som sa poučila a niečo aj nové dozvedela

 • 1
Odpovedať

Dana Kobíková 06.12.18 21:06

DK
karma
-1.00

Veľmi zaujímavý článok, samozrejme - slnenie milujem a aj cvičiť sa viem donútiť

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 06.12.18 22:01

ZS
karma
100.00

poucny clanok :)

 • 0
Odpovedať

Zdena Paňková 11.12.18 11:43

ZP
karma
100.00

Čierny čaj - to som netušila, ale nepijem ho často, veľmi mi nechutí a jahody tiež nie sú mojou šálkou kávy. Mám rada kyslé mliečne produkty, rada športujem a aj slniečko mám rada. Asi to však nestačí?

 • 0
Odpovedať

Jana Pitonakova 14.01.19 07:12

JP
karma
100.00

otec túto chorobu má ... udrie kedy sa jej zachce, má neskutočné bolesti a opuchy ...a pritom dodržiava aj stravu uvedenú v článku ... takže musí byť za tým aj niečo iné. DOktor mu povedal že aj celoživotne pitá tvrdá voda môže spôsobiť túto chorobu.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní