Vieš, prečo jesť orechy každý deň? Takto vplývajú na naše zdravie!

Vieš, prečo jesť orechy každý deň? Takto vplývajú na naše zdravie!

Príroda nám ponúka skutočne veľké množstvo rozličných druhov orechov. Kešu, píniové, vlašské či pekanové orechy, mandle, lieskovce alebo pistácie – každý si môže vybrať podľa svojej chuti. Niekedy sa však na ne pozeráme tak trochu zvrchu a zaraďujeme ich skôr medzi akési pochúťky, ktoré si do misky nasypeme pri večernom pozeraní filmu.

Orechy však nie sú žiadna maškrta, ale nutrične bohatá potravina, ktorá by mala byť neoddeliteľnou súčasťou každého jedálnička. Samozrejme, na mysli máme orechy vo svojej prirodzenej forme, nie pražené, solené či obalené v čokoláde. Ideálne je pritom dopriať si v priemere 10 až 30 gramov týchto chutných suchých plodov. V nasledujúcom článku vám prezradíme, prečo jesť orechy každý jeden deň.

Odporúčame: Prečo jesť sušené slivky? Nielen chutia, ale aj liečia. Zisti viac!

vitamíny v orechoch

Zdroj: Shutterstock®

1. Sú nutrične bohaté

Ako sme spomínali hneď v úvode článku, mali by sme si pamätať, že orechy sú skutočne nutrične bohaté. Čo všetko sa v nich však skrýva? V prvom rade môžeme spomenúť napríklad rastlinné bielkoviny a zdravé tuky. Väčšina z nich je tiež skvelým zdrojom rozličných vitamínov skupiny B aj tokoferolu, čiže vitamínu E. Zabudnúť však nemôžeme ani na minerálne látky. Ak si doprajete hrsť orieškov, do tela dopravíte draslík, horčík, vápnik, zinok či selén.

2. Doplnia vám vlákninu

Pri nutričnej hodnote orechov ešte chvíľu zostaneme. Ich konzumáciou svojmu telu totiž dodáme aj cennú vlákninu. Tá má význam najmä pre naše trávenie. Dostatočný príjem vlákniny prispieva k pravidelnému vyprázdňovaniu a podporuje činnosť čriev a celkové zdravie tráviaceho traktu. Denne by sme jej mali prijať v priemere 25 gramov. Ak si na olovrant doprajete za hrsť pistácií, mandlí či vlašských orechov, môžete telu doplniť pokojne i viac, ako 4 gramy vlákniny.

antioxidanty v orechoch

Zdroj: Shutterstock®

3. Sú nabité antioxidantmi

Orechy sú charakteristické aj vysokým obsahom rozličných antioxidantov, ktoré napomáhajú v organizme chrániť bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Tým preventívne pôsobia proti mnohým zdravotným problémom, napríklad nádorovým ochoreniam, chorobám srdca i predčasnému starnutiu. Do tejto skupiny látok zaraďujeme, okrem iných, aj spomenutý selén, vitamín E či A. Značne bohaté na antioxidanty sú najmä vlašské či pekanové orechy.

4. Podporujú činnosť mozgu

Mastné kyseliny, ktorých zdrojom sú aj oriešky, pozitívne ovplyvňujú činnosť mozgu. Hrsť rozličných orieškov denne prispieva k udržiavaniu pamäti v lepšej kondícii. Celkovo však pozitívne ovplyvňujú činnosť nervového systému. Podporujú koncentráciu a potláčajú stres i nervozitu. Skvelou výživou pre náš mozog sú napríklad vlašské orechy. Okrem toho sa ukázalo, že konzumovanie správneho množstva orechov má vplyv aj na udržiavanie ideálnej hmotnosti a dobrej kvality vlasov, nechtov či pokožky.

ochrana srdca

Zdroj: Shutterstock®

5. Chránia naše srdce

Orechy sú mimoriadne bohaté na významné nenasýtené mastné kyseliny (najmä omega-3 a omega-6), vďaka čomu blahodarne ovplyvňujú stav srdca aj ciev. Ak ich zaradíte do svojho jedálnička, ľahšie si poradíte s vysokou hladinou zlého cholesterolu či krvného tlaku. Oriešky podporujú činnosť srdca a celkovo napomáhajú prečisťovať cievy a udržiavať ich pevné a priechodné. Predstavujú tak skvelú prevenciu pred čoraz častejšie sa vyskytujúcimi a najmä nebezpečnými kardiovaskulárnymi ochoreniami, napríklad infarktom.

Pozri aj: Cesnakový čaj a jeho účinky: Neuveriteľné, čo všetko dokáže!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

15 komentárov

Ľubica Šťastná 26.11.18 07:14

ĽŠ
karma
100.00

Oriešky sú neoddeliteľnou súčasťou nášho jedálnička, obzvlášť v pokrmoch vo svojej prirodzenej forme.

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 26.11.18 09:04

TK
karma
105.00

rád si doprajem orechy

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 26.11.18 09:35

MC
karma
109.00

Orechy konzumujem každý deň.

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 26.11.18 09:51

MZ
karma
92.00

oriešky mám rada všetky ... v práci mám na stole malú misku do ktorej si ráno nasypem zmes orieškov a potom ich cez deň zobkám :-)

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 26.11.18 12:24

DB
karma
117.00

orechy mám veľmi rada, všetky druhy :-)

 • 0
Odpovedať

Vladimír Ťahún 26.11.18 14:28

karma
106.00

Orechy sú skvelá vec.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 26.11.18 15:53

MM
karma
100.00

orechy môžem akékoľvek a v akejkoľvek forme, ako veverička

 • 0
Odpovedať

viktor labakann 26.11.18 18:38

karma
85.00

Ja si nalúpem orechy a potom to dám do mixera a pomixujem to a dám do mištičky. Také rozbité jem zakaždým ked idem okolo stola. Dám si do úst dve malé lyžičky a zapijem to vodou. Neviem koľko, ale furt.

 • 0
Odpovedať

Lenka Geršiová 26.11.18 19:18

LG
karma
-1.00

Ja mám najradšej kešu a potom vlašské.

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 26.11.18 19:46

karma
107.00

Orechy milujeme,všetky druhy...

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 26.11.18 20:32

PV
karma
113.00

Orechy sú zdravé .. Najviac milujem kešu a pistácie .. Potom vlašské orechy a pod. Určite je to lepšie ako chipsy pri telke ;-)

 • 0
Odpovedať

Veronika Marejková 27.11.18 11:00

VM
karma
109.00

Oriešky ale aj semienka som zaradila do svojho jedálnička na každý deň. :)

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 06.12.18 21:59

ZS
karma
100.00

oriesky su skvela vec, mam rada vsetky :)

 • 0
Odpovedať

Michal Veličný 18.12.18 13:38

MV
karma
-1.00

orechy sú pre mňa top. najradšej mám mix z lidl ale aj niečo slanšie napríklad pistácie... tie sa mi najviac osvedčili v bille tieto - neviem prečo mi tie z vriec čo majú v tesco nechutia.. zdajú sa mi horké i keď možno som len mal smolu a inak sú v pohode

 • 0
Odpovedať

Renáta Nováková 05.07.19 21:39

RN
karma
-1.00

V Lidli bude tento týždeň raj orechov :D bude americký týždeň

My s priateľom sme vegáni a tým pádom sú orechy dôležitá súčasť stravy. A je až neuveriteľné, koľko typov ich je, máme doma asi 10 rôznych misiek.

Čo hovoríte na tie pekanové orechy?

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní