Zákerná rakovina pečene: Spočiatku žiadne prejavy a neskôr zlé prognózy

Zákerná rakovina pečene: Spočiatku žiadne prejavy a neskôr zlé prognózy

Našu pečeň môžu postihnúť rozličné ochorenia, a to i skutočne vážne. Príkladom je i cirhóza pečene, ktorej príčinou nemusí byť len alkoholizmus. Dôjsť však môže aj k stukovaniu tohto orgánu, čo je takzvaná steatóza pečene. Zabudnúť však nemôžeme ani na to, že tento dôležitý orgán tráviacej sústavy a zároveň žľazu s vnútorným vylučovaním môže potrápiť aj onkologické ochorenie. Rakovina pečene je skutočne zákerným ochorením. V prvotných fázach sa totiž často ani neprejavuje, a tak postihnutý ani netuší o vznikajúcom probléme.

Aké sú možné príčiny ochorenia?

Rakovina pečene predstavuje vážne zhubné nádorové ochorenie postihujúce pečeň človeka. Ide o pomerne často sa vyskytujúce ochorenie tohto typu, pričom jeho výskyt vo svete narastá. Táto choroba primárne vzniká v dôsledku nekontrolovateľného množenia buniek pečene, ktoré následne napádajú okolité tkanivá. Sekundárne môžu byť príčinou vzniku rakoviny pečene metastázy z iných častí tela, napríklad z tráviacej sústavy, k čomu môže dôjsť pri rakovine žalúdka i pankreasu. Pod pojmom rakovina pečene pritom rozumieme viaceré zhubné ochorenia. Najčastejšie sa vyskytuje takzvaný hepatocelulárny karcinóm.

Rakovina pečene v mnohých prípadoch vzniká ako následok nejakého chronického ochorenia pečene. V prvom rade sa môže rozvinúť zo spomínanej cirhózy, ktorej príčinou býva alkohol, lieky i vírusy. K rozvoju ochorenia prispieva i zápal pečene, respektíve hepatitída typu B či C, taktiež autoimunitná hepatitída či takzvaná hemochromatóza, čo je vrodená porucha vstrebávania železa. Medzi ďalšie rizikové faktory radíme nadváhu a obezitu, zlé stravovacie návyky, fajčenie aj užívanie steroidov či antikoncepcie. Rakovina pečene sa častejšie objavuje u mužov a u jedincov v strednom a vyššom veku. U detí je toto ochorenie extrémne vzácne, pričom môže súvisieť s dedičnými faktormi.

Odporúčame: Čo spôsobuje albinizmus? Prejavom nie je len svetlá pokožka!

prejavy rakoviny pečene

Zdroj: Shutterstock®

Dlhodobo môže prebiehať bez príznakov

Zákernosť rakoviny pečene spočíva aj v tom, že jej prvotné fázy prebiehajú často bez príznakov. Postihnutý jedinec tak nemusí pociťovať žiadne alebo len veľmi malé a neurčité ťažkosti, ktoré sú často zameniteľné i s prejavmi iných ochorení. Rakovina pečene prebieha a rozvíja sa dlhodobo, pričom typické príznaky sa začínajú objavovať až neskôr. Chorého môžu trápiť pocity nafúknutého a plného brucha, strata chuti do jedla, úbytok váhy i pocity na zvracanie. Bežné sú najmä rozličné zažívacie ťažkosti. K tomu sa môže pridať slabosť a zlá nálada. Rast nádoru postupne spôsobuje bolesti v pravej časti tela pod rebrovým oblúkom. Môžu vystreľovať až do stredu chrbta či pliec. Pridružiť sa môže aj anémia či neinfekčná žltačka. U postihnutého sa tak koža i očné bielka typicky sfarbujú nažlto. V neskorých štádiách ochorenia sa objavujú opuchy brucha i končatín. Je narušené celkové fungovanie organizmu a dochádza k jeho postupnému chradnutiu až smrti.

liečba rakoviny pečene

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú možnosti liečby rakoviny pečene?

Rakovina pečene nemá veľmi dobrú prognózu. Je to spôsobené najmä tým, že k jej diagnostike dochádza v mnohých prípadoch skutočne neskoro. Príčinou je práve bezpríznakovosť prvotných štádií ochorenia, počas ktorých by bola i liečba jednoduchšia a úspešnejšia. K odhaleniu rakoviny pečene neraz dochádza len náhodou pri preventívnej prehliadke u lekára. Pri diagnostike ochorenia sa využívajú viaceré metódy. Sledujú sa klinické príznaky a pristupuje sa k zobrazovacím vyšetreniam, napríklad sonografii brucha či taktiež biopsii, pri ktorej sa odoberie tkanivo na následné histologické vyšetrenie. Po potvrdení diagnózy určuje lekár spôsob liečby. V prípade, že to zdravotný stav postihnutého dovoľuje, je potrebné chirurgické odstránenie nádoru a poškodenej časti pečene.

Možnosťou je ďalej chemoterapia a taktiež transplantácia pečene, pri ktorej však zdravotný stav pacienta musí spĺňať prísne kritériá. V obrovskom množstve prípadov však operácia nie je možná. Vtedy sa pristupuje k rádioterapii, prípadne lekár môže navrhnúť iné metódy liečby. V súvislosti s rakovinou pečene je možné dbať aj na prevenciu ochorenia. Pečeň je dôležité chrániť pred cirhózou či inými ochoreniami. V rámci prevencie môžeme menovať vyhýbanie sa cigaretám, drogám a nadmernej konzumácii alkoholu, zdravé stravovanie i udržiavanie primeranej váhy. Dôležité je rovnako nezabúdať na pravidelné prehliadky u všeobecného lekára!

Pozri aj: Trápi ťa bolesť v podbrušku a výtok? Príčinou môže byť toto gynekologické ochorenie!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Mária Maxianová 05.11.19 18:07

MM
karma
100.00

presne, žiadne prejavy, zákernosť sa prejaví neskoro...

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 26.12.19 10:19

AS
karma
108.00

každá rakovina je zákerná, škoda že sa nedá ešte vyliečiť

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 08.02.21 21:15

JK
karma
100.00

Je to pliaga každá rakovina

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní