Žihľavový sirup od babičky: Jarný elixír s priaznivými účinkami

Žihľavový sirup od babičky: Jarný elixír s priaznivými účinkami

So žihľavou treba zaobchádzať v rukavičkách. Keď ju vidíme v prírode, tak od nej utekáme, pretože nás dokáže popŕhliť, čo vôbec nie je príjemné. Na druhej strane ju však naše babičky vždy na jar zbierali, a to pre jej liečivé účinky, na ktoré nedali vôbec dopustiť. Žihľava alebo teda pŕhľava dvojdomá je bylinkou, ktorá rastie všade navôkol nás. No ak sa rozhodnete pre jej zber, zájdite si na čistinky ďalej od prašnej cesty, kde rastie najčistejšia žihľava. Ako hovorievali naše babičky, je to liek, ktorý je celkom zadarmo.

Zbiera sa predovšetkým mladá žihľava, a to najmä v mesiaci máj. Ak sa pustite do trhania, tak si zoberte so sebou aj rukavice. Alebo sa odhodlajte a skúste to aj bez rukavíc, tak, ako ju zbierali naše staré mamy. Medzi nimi sa dokonca tradovalo, že popŕhlenie žihľavou je rovnako liečivé. Hlavne je popŕhlenie liekom proti reume či artritíde.

prečo zbierať žihľavu

Zdroj: Shutterstock®

Prečo sa vybrať na zber žihľavy?

Ako každá bylinka, tak aj mladá žihľava má množstvo priaznivých vplyvov na náš organizmus. V pravom rade je liekom pre ľudí, ktorým bola diagnostikovaná anémia, a teda ochorenie spôsobené nedostatkom železa v organizme. Žihľavu stačí zaliať prevarenou vodou a nechať vylúhovať. Čaj z nej by ste mali popíjať aj v prípade, že vás trápia menštruačné kŕče alebo pri prechladnutí. Uvádza sa tiež, že žihľava podporuje trávenie a pomáha z tela odstraňovať škodliviny a toxíny.

Účinky žihľavy však nepocíti len vaše vnútro, ale aj váš zovňajšok. Žihľava ako taká totižto priaznivo pôsobí aj na našu pokožku, vlasy alebo nechty. Ako sme písali vyššie, môžete si z nej spraviť čaj, tinktúru alebo aj dokonalý žihľavový sirup.

Odporúčame: Rany, zlé trávenie i dýchacie problémy – pomôžu modrofialové kvietky!

Žihľavový sirup s eukalyptom

Zdroj: Shutterstock®

Recept na žihľavový sirup

  • 40 ks žihľavy
  • 4 g kyseliny citrónovej
  • 2 kg cukru (môže byť aj menej)
  • 2 l horúcej vody

Na žihľavový sirup potrebujeme len nadzemnú časť žihľavy! Ak sa na jej zber vyberiete deň po daždi, tak ju nemusíte ani oplachovať. V opačnom prípade ju opláchnite pod tečúcou vodou, dajte do hrnca a zalejte vriacou vodou. Pridajte kyselinu citrónovú a nechajte lúhovať 24 hodín. Po 24-hodinách žihľavu vyberieme, dobre vyžmýkame, zmes precedíme cez sitko a potom aj cez gázu. Takto pripravenú zmes dáme na sporák a mierne zohrejeme, aby sa nám v nej roztopil cukor. Ak neobľubujete príliš sladký sirup, tak pridajte menej cukru. Ak pridáte trstinový cukor, sirup bude tmavší. Keď sa cukor roztopí, tak sirup necháme vychladnúť a následne plníme do fliaš. V prípade, že by sa vám spravila na vrchu pena (ešte v hrnci), tak ju pozbierajte.

Na záver ešte dodáme, že sirup môžete pridávať do vody a vychutnávať si tak chutnú žihľavu limonádu. Žihľavový sirup však môžete užívať aj ako liek, pričom sa odporúča užívať 1 čajovú lyžičku 4x denne.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 08.05.21 06:28

ĽŠ
karma
100.00

Rada pripravujem.

  • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 09.05.21 09:36

ZS
karma
100.00

Už som navarila, trochu iný pomer ale fajny

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 25.05.21 21:14

JK
karma
100.00

Tiež ho takto robievam môžem len odporučiť

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní