Rany, zlé trávenie i dýchacie problémy – pomôžu modrofialové kvietky!

Rany, zlé trávenie i dýchacie problémy – pomôžu modrofialové kvietky!

V našom okolí môžeme poľahky naraziť na rozličné liečivé bylinky, ktoré sú dobrým pomocníkom pri liečbe rôznorodých nepríjemných zdravotných problémov. I keď začiatky ich využívania možno hľadať hlboko v minulosti, i dnes mnohí liečivú silu bylín stále využívajú a pravidelne sa vyberajú na ich zber. Rozličné známe bylinky nájdeme v lesoch, na lúkach či v blízkosti vodných plôch. Na Slovensku sa hojne zbiera napríklad púpava lekárska, nechtík lekársky, taktiež bylinky, ako sú harmanček, rebríček, pľúcnik, čakanka a mnohé ďalšie. Značne rozšírenou, i keď nie tak známou, je bylinka zvaná zbehovec plazivý. Kde ho nájdeme a aké sú jeho účinky?

Poznáte zbehovec?

Zbehovec plazivý, latinsky Ajuga reptans, je plazivá trváca rastlina z čeľade hluchavkovité. Ľudovo sa mu hovorí aj ranník či drábsky trank. Zbehovec dorastá do výšky okolo 10 až 30 centimetrov. Značne rozšírený je i v našich končinách, prakticky ho nájdeme naprieč celou Európou. Taktiež by sme naň narazili na severe Afriky, v Severnej Amerike či niektorých oblastiach Ázie. Väčšinou rastie do výšky 1500 m nad morom. Nájdeme ho na lúkach, rúbaniskách, v listnatých lesoch a krovinách, taktiež pri potokoch, keďže obľubuje vlhšie pôdy. Hľadať ho môžeme hlavne na tienistých stanovištiach, kde je chránený pred priamymi slnečnými lúčmi. 

Zbehovec sa vzhľadom podobá na mnohých ďalších zástupcov čeľade hluchavkovité, napríklad na hluchavku bielu či zádušník brečtanový. Charakteristický je priamou štvorhrannou stonkou, ktorá je ochlpená a olistená, taktiež plazivými výbežkami, ktorými sa rýchlo rozmnožuje a rozrastá do okolia. Listy aj stonka môžu mať niekedy červenkastý nádych. Bylinu možno rozpoznať najmä podľa jej veľmi pekných kvetov, ktoré sa objavujú spravidla od apríla do júla. Kvety so zvončekovitým kalichom sú usporiadané do koncového klasu a majú výraznú modrofialovú farbu, zriedkavo bielu či ružovú. Plodom rastliny sú tvrdky. Na liečebné účely sa počas jari zberá celá kvitnúca vňať. 

Odporúčame: Najdôležitejšie zásady pestovania byliniek doma: Porastú ako divé!

účinky zbehovca

Zdroj: Shutterstock®

Pri ktorých problémoch sa bylinka využíva?

Zbehovec sa pre svoje rôznorodé účinky na zdravie využíval v tradičnej ľudovej medicíne už veľmi dávno. Droga je zdrojom mnohých minerálnych látok, éterických olejov, trieslovín, organických kyselín, flavonoidov či horčín. Ľudová medicína tejto bylinke pripisuje protizápalové aj antiseptické, močopudné a potopudné vlastnosti. Zbehovec má tiež hemostatický účinok, čiže napomáha zastaviť krvácanie. V ľudovej medicíne si našiel uplatnenie v prvom rade pri liečbe rôznych dýchacích problémov. Môže byť užitočným podporným prostriedkom pri liečbe zápalov dýchacích ciest, pomáhať môže pri astme, kašli, chrapote či bolestiach v krku.

Taktiež ho možno využiť pri zápaloch v ústnej dutine. Zbehovec však má priaznivý vplyv aj na látkovú premenu a proces trávenia. Podporuje tvorbu žlče a celkovo zlepšuje zažívanie. Oplatí sa ho vyskúšať pri bolestiach v brušnej oblasti či problémoch so žlčníkom, taktiež podporuje zdravie a funkciu pečene. Mierne znižuje vysoký krvný tlak. Tradičná medicína odporúča túto bylinku aj pri nespavosti. Zvonka zbehovec používame na prečistenie zle sa hojacich rán či ošetrenie podliatín a iných rán, čím možno podporiť proces hojenia. Rovnako sa využíva na tlmenie ťažkostí súvisiacich s reumou alebo dnou, má totiž aj mierne antireumatické účinky. 

čaj zo zbehovca

Zdroj: Shutterstock®

Zdraviu prospešný aj okrasný zbehovec

Zbehovec plazivý možno priamo hľadať v prírode. Bylinku zbierame hlavne v čistom prostredí, nie pozdĺž frekventovaných ciest. Kvitnúcu vňať po zbere sušíme v tieni a skladujeme v dobre uzatvárateľnej nádobe. Sušený zbehovec možno hľadať v predajniach so sušenými bylinkami, lekárňach či na internete. Drogu možno využiť na prípravu čaju či silnejšieho odvaru na vonkajšie použitie. Zbehovcový čaj možno popíjať pri vyššie spomínaných ťažkostiach, najmä pri zápaloch dýchacích ciest či problémoch s tráviacim traktom. Možno ho kombinovať i s ďalšími bylinkami s podobnými účinkami. Napríklad pri problémoch so zachrípnutím je vhodné popíjať čaj so zbehovcom a podbeľom. 

Zvonku využívame odvar vo forme obkladov, ktoré prikladáme na kožné rany či bolestivé kĺby pri reumatických ochoreniach. Taktiež možno odvar pridávať do kúpeľa, ktorý je rovnako vhodný pri kožných problémoch, podliatinách či zraneniach končatín. Zbehovec nie je vhodný na dlhodobé užívanie, nie je určený pre tehotné a dojčiace ženy alebo deti. Možno ho však využiť aj inak, ako len na podporu zdravia. Táto bylinka je totižto často využívaná aj ako okrasná rastlina. Ide o rýchlo sa rozrastajúcu pôdopokryvnú rastlinu, ktorá je skvelou voľbou do záhonov či skaliek. Zbehovec svojimi peknými kvetmi razom skrášli každú záhradu. 

Pozri aj: Nevonia, no lieči! Ktorá bylina odstráni poruchy trávenia a odpudí hmyz?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 25.04.21 06:56

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavá bylinka, ešte som neskúšala.

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 25.04.21 15:30

MM
karma
100.00

ja ho pestujem v záhrade ako okrasnú pokryvnú rastlinku, toto by ma vôbec nenapadlo, vďaka za info

  • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 26.04.21 09:26

KK
karma
111.00

krásna a užitočná rastlinka, nemám takú v záhradke

  • 1
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 26.04.21 10:56

ZS
karma
100.00

Zaujímavý článok

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 27.04.21 21:16

JK
karma
100.00

Je krásna a ešte aj prospešna zdraviu

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní