Najdôležitejšie zásady pestovania byliniek doma: Porastú ako divé!

Najdôležitejšie zásady pestovania byliniek doma: Porastú ako divé!

Bez čerstvých byliniek nevarí žiaden šéfkuchár. Niekedy síce na vytvorenie výborných jedál postačia aj tie sušené, no každý odborník ich odporúča aspoň kombinovať. Ale čo ak čerstvé bylinky už v obchodoch nedostať, vy nemáte záhradku ani skleník a vonku je navyše zima, takže balkón už do úvahy neprichádza?

Asi vás prekvapíme, keď povieme, že to nie je žiaden problém. Bylinky totiž môžete pestovať aj na kuchynskej linke, musíte však poznať najdôležitejšie zásady pestovania byliniek.

Ušetrite sa sklamania

Každá dobrá gazdinka by sa rada pochválila tým, že svoje bylinky dokázala vypestovať z celkom obyčajného semienka. Ak ste však v pestovaní ako takom začiatočníčkou, radšej zvoľte jednoduchšiu cestu – zasaďte si takzvané priesady, ktoré majú väčšiu šancu na úspech. Vyhnete sa tak nespočetným pokusom, ktoré, bohužiaľ, pravdepodobne skončia ako omyl.

Presadením priesad naozaj nič nepokazíte. Nezabudnite však na dve pravidlá – použite zeminu vhodnú na bylinky a nezabudnite ani na vhodné hnojivo. S obomi produktmi vám určite ochotne poradia vo vašom najbližšom záhradkárstve.  

Zaujme ťa: Ako zazimovať balkónové kvetiny? Drž sa overených rád!

pestovanie bylín doma

Zdroj: Shutterstock®

Voda a svetlo sú kľúčové

Pri sadení jednotlivých priesad alebo seminienok nikdy nepostupuje bezhlavo. Bylinkám totiž treba dopriať dostatok miesta, aby sa mali kam rozrastať. Miesto však nie je jediné, čo potrebujú. Zasadené mäkké bylinky (bazalka, petržlenová vňať, koriander, majorán či pažítka) potrebujú dostatok vody a zalievať ich musíte každý jeden deň. Neznášajú ani tmu, preto by mali byť v miestnosti, ktorá disponuje dostatkom svetla.

Drevité bylinky (tymián, šalvia či rozmarín) zasa benefitujú zo suchej a teplej lokácie, no dokážu prežiť aj zimu vonku. Taktiež ich musíte poriadne zalievať a zabúdať by sa nemalo pri oboch druhoch bylín ani na ich pravidelné strihanie.

hyproponické pestovanie

Zdroj: Shutterstock®

Experimentujte s hydropóniou

Pestovanie byliniek v črepníku s hlinou je síce tradičné, no podľa niektorých zastaralé. Počuli ste už o hydroponickej alternatíve, ktorá sa dokonca označuje za revolučnú? Niektorí praktizujú hydropóniu veľmi jednoducho. Do dostatočne veľkej sklenenej nádoby dajú vhodné množstvo vody, hydroponického hnojiva a substrátu. Následne do tejto zmesi ponoria korene rastliny a nechajú rastlinku, aby sa vo vodnom prostredí aklimatizovala.

Potom sa už len sleduje hladina vody a primiešavajú sa potrebné látky, čo podľa odborníkov zaberie asi štvrť hodiny mesačne, teda ide o veľmi časovo nenáročný spôsob pestovania. Hydroponicky sa dajú pestovať aj iné rastliny než kuchynské bylinky a podľa niektorých expertov ide o ten najefektívnejší spôsob. Vďaka nemu totiž rastliny údajne nevyhynú ani naozajstným pestovateľským nemehlám.

Zaujme ťa: Obľúbená a nenáročná izbová rastlina: Ako sa starať o dracénu?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 14.11.20 07:40

ĽŠ
karma
100.00

O hydroponickej alternatíve som ešte nepočula.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 14.11.20 15:24

JK
karma
100.00

Bývam na define sadím,suším bylinky na čajík

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 15.11.20 22:09

karma
109.00

Aj ja si pestujem bylinky...niektoré doma a niektoré na chalupe v záhradke.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní