Obľúbená a nenáročná izbová rastlina: Ako sa starať o dracénu?

Obľúbená a nenáročná izbová rastlina: Ako sa starať o dracénu?

  • Zdieľaj:
 • 2

Dracénu vám asi veľmi predstavovať nemusíme. Môžeme ju zaradiť medzi obľúbenú izbovú zeleň, ktorá sa už dlhé roky vyskytuje v mnohých našich domácnostiach. Za jej domovinu považujeme Madagaskar a ostrovy v Indickom oceáne. Dracény i dnes prirodzene rastú v teplých podnebných pásmach, najmä v subtropických oblastiach Afriky a Ázie, pričom vo voľnej prírode môžu dosahovať slušných výšok. Pri pestovaní v interiéri je ich vzrast menší. Poznáme pritom obrovské množstvo rozličných druhov dracén. Mnohé z nich vyzerajú v podstate ako palmy. Vďaka zaujímavému vzhľadu a nenáročnej starostlivosti sa stali obľúbenými izbovými rastlinami naprieč svetom. Medzi najznámejšie a najrozšírenejšie druhy môžeme bez pochybností zaradiť dracénu lemovanú, latinsky Dracaena marginata. 

Má tiež prezývku madagaskarský drak. V interiéri dorastá do výšky okolo 150 centimetrov, čiže ju radíme medzi izbové rastliny väčších rozmerov, ktoré v interiéri skvelo zaplnia prázdne miesto, či už v byte, dome alebo aj komerčných priestoroch. Dracéna lemovaná je charakteristická dlhou stonkou, respektíve štíhlym kmienkom, ktorý navrchu nesie hustú ružicu dlhých úzko kopijovitých listov. Sú spravidla tmavozelené a lemované po okrajoch červenými až purpurovými pruhmi. Niektoré odrody sú dokonca trojfarebné a majú v prostriedku krémový či svetlozelený pruh. Dracéna vyzerá skrátka štýlovo a hodí sa aj do moderného interiéru. Čo všetko potrebuje, aby sa jej darilo?

Odporúčame: Poznáš päťlistý ženšen? Zisti, prečo sa mu hovorí aj bylina nesmrteľnosti!

starostlivosť o dracénu

Zdroj: Shutterstock®

Kam ju v byte alebo dome umiestniť?

Pre dracénu lemovanú treba nájsť v byte či dome v prvom rade správne miesto. Je väčších rozmerov, čiže napríklad ak neviete, čo s prázdnym rohom v spálni alebo obývačke, pokojne tam umiestnite túto izbovú rastlinu. Pozor však dajte na to, aby stanovište bolo dostatočne osvetlené. Najmä odrody s krásne vyfarbenými či panašovanými listami potrebujú dostatok rozptýlených slnečných lúčov. Rastliny s tmavšími alebo čisto zelenými listami zvládnu aj polotieň. Dracénu tiež chráňte pred priamym ostrým slnkom, ale aj prievanom. Možno ju pestovať v miestnostiach s bežnou izbovou teplotou okolo 20 °C, teplota by však v interiéri nemala klesnúť pod 13 °C. Umiestnenie dracény si dobre premyslite, pretože veľmi neobľubuje častú zmenu miesta. Tiež myslite na to, že táto rastlina je toxická pre zvieratá.

dracéna lemovaná

Zdroj: Shutterstock®

Ako často ju zalievať?

Dracéna lemovaná má rada primeranú zálievku a vyššiu vlhkosť ovzdušia, preto ju môžete pravidelne rosiť, prípadne listy utierať navlhčenou handričkou. Raz za čas ju pokojne môžete aj celú osprchovať. Zalievať dracénu sa odporúča častejšie, najmä v letných mesiacoch, no v menších množstvách. Spravidla to znáša lepšie, ako jednorázové zaliatie s väčším objemom vody. Počas vegetačného obdobia jej pokojne môžete dopriať menej vody dvakrát týždenne, vrchnú časť substrátu vždy nechajte trochu preschnúť. Rastline neváhajte dopriať dostatočnú drenážnu vrstvu či kvetináč s otvormi na odtok vody, aby nedochádzalo k premokreniu pôdy a následnému hnitiu koreňov. Od jari do jesene je vhodné dracénu raz mesačne prihnojiť. 

Odporúčame: JAPANDI bývanie, ktoré kombinuje dva najobľúbenejšie štýly: Inšpiruj sa!

kam umiestniť dracénu

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú najčastejšie problémy pri starostlivosti?

Dracéna je nenáročná na pestovanie, no pri nevhodnej starostlivosti sa môžu vyskytnúť nejaké ťažkosti. Ak je napríklad rastlina umiestnená vo veľmi chladnom interiéri, jej rast sa spomalí a môžu jej viac opadávať listy, prípadne sa im môžu krútiť okraje. Nedostatok vlahy a suchý vzduch zase spôsobujú vädnutie listov či schnutie ich končekov. Dracéna však zvyčajne o niečo lepšie zvládne chvíľkové sucho, ako nadmerné premokrenie. Vtedy môže dôjsť k hnitiu koreňov, tiež sa môžu objaviť na listoch hnedé fľaky, alebo listy začnú žltnúť a opadávať. Z času na čas sa však rastlina i sama zbavuje spodných listov, takéto opadávanie je normálne. Listy majú obmedzenú životnosť, potom odpadnú a sú nahradené novými mladými listami. Bledé škvrny na listoch môžu naznačovať spálenie od priamych slnečných lúčov. Dracéna môže byť tiež citlivá na fluorid vo vode, čo môže spôsobiť žltnutie listov a hnednutie špičiek listov. 

izbová rastlina

Zdroj: Shutterstock®

Ako na rozmnožovanie?

Dracénu spravidla stačí presádzať každé dva až tri roky, najlepšie na jar. Pri presádzaní vždy zvoľte o niečo väčší kvetináč a nezabudnite na drenážnu vrstvu. Substrát môže byť hlinitý s prímesou rašeliny. Dracénu môžete podľa potreby aj zastrihávať. Ak je napríklad už veľmi vysoká, alebo listy staršej rastliny už nie sú najkrajšie, pokojne kmienok zrežte na požadovanú výšku a vyčkajte, kým rastlina vyženie novú ružicu listov. Odrezky však možno robiť aj pri potrebe rozmnoženia rastliny. Najlepšie na jar si pripravte odrezky, napríklad z bočných či koncových výhonkov rastliny, alebo aj časti kmeňa. Odrezok stačí zapichnúť do pôdy, prípadne umiestniť najskôr do vody. Potom už len počkajte, kým rastlina pustí korene.

Pozri aj: Ako pestovať tučnolist? Zabezpeč svojmu sukulentu top starostlivosť!


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 13.10.20 05:22

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi vďačná rastlinka, tiež pestujem.

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 13.10.20 18:46

IM
karma
100.00

už ju máme nejaké tie rôčky

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

3 tipy pre krásnu pleť podľa Katy Perry: Takto sa zbavila akné!
KRÁSA

3 tipy pre krásnu pleť podľa Katy Perry: Takto sa zbavila akné!

 • 4
 • 01.12.2022
VIDEO: Kto je nezávislá kozmetická poradkyňa a s čím všetkým vám môže pomôcť?
Poradňa

VIDEO: Kto je nezávislá kozmetická poradkyňa a s čím všetkým vám môže pomôcť?

 • 0
 • 25.12.2022
TOP aktívne zložky na aknóznu pleť: Ktorým látkam sa dozaista poteší?
Akné

TOP aktívne zložky na aknóznu pleť: Ktorým látkam sa dozaista poteší?

 • 1
 • 19.11.2022