Zisti, čo znamená bolesť zuba! Môže súvisieť s týmto kĺbom!

Zisti, čo znamená bolesť zuba! Môže súvisieť s týmto kĺbom!
 • 27.09.2018
 • Simona Kostková

Väčšina z nás pri návšteve zubára očakáva to najhoršie. Buď budeme niekoľko minút trpieť bolesťami alebo si poplačeme pri platení. Ale málokto vie, že zubný lekár nerieši iba bolesti zubov, ale aj bolesti kĺbu či celkovo celých úst. A hlavne kĺb si zaslúži osobitnú pozornosť, pretože bolesti v spojitosti s ním, môžu prerásť do vážnych problémov.

Spánkovosánkový kĺb za normálnych okolností ani nevnímame, pracuje harmonicky a doslova ako hodinky. Ak nastane problém, väčšinou ide o problém celých úst a často súvisí až s pokročilým vekom, tak ako to je aj pri zvyšných kĺboch tela. Aké najčastejšie problémy môžu byť s týmto kĺbom a ako sa to dá liečiť, sa dozviete v našom článku; čítajte ďalej!

Príznaky poruchy sú rôzne

Temporomandibulárny alebo čeľustný kĺb je zložený párový kĺb, vytvorený medzi kĺbovými jamkami na spodine spánkovej kosti a kĺbovými hlavami sánky, medzi ktorými sú kĺbové disky. Problémy s ním má čoraz viac ľudí, i keď príznaky môžu byť naozaj rôzne a niekedy si ich ani nemusíme všimnúť. Tak ako je množstvo príčin vzniku naozaj neobmedzené, tak sú aj príznaky, ktoré môžu začínať od slabej bolesti zubov, až po sťažené otváranie a zatváranie úst. Aj to je dôvod, prečo poruchy s TM kĺbom často musí riešiť niekoľko lekárov, okrem zubára. Spolupracuje sa s čeľustným ortopédom, stomatochirurgom, neurológom, fyzioterapeutom aj psychiatrom.

Vyšetrenie kĺbu je mimoriadne dôležitým a precíznym krokom, ktorý smeruje k liečbe. Príznaky môžu byť naozaj obšírne, ako napríklad  bolesť čeľustného kĺbu, stuhnutie kĺbu, pukanie, praskanie, nepríjemný pocit, až bolesti čeľustných kĺbov pri zívaní a mnohé ďalšie. Často sa prejavuje bolesť na rôznych častiach tváre a priľahlých častí tela. Zaujímavosťou je, že ochorenia čeľustného kĺbu postihujú najčastejšie ženy vo veku 20 - 40 rokov.

Zaujme ťa: Tejpovanie (taping): Máš problémy s kĺbmi či svalmi? Prelep ich!

bolesť sánky a jej príčiny

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie príznaky:

 • Bolesť sánky, bolesť a stuhnutie kĺbu

 • Bolesti, napätie, stuhnutie až kŕče žuvacích svalov, spánkov, svalov šije, pliec, hlavy a krku

 • Zvýraznenie stuhnutia v chlade

 • Zvýraznenie ťažkostí pri strese a psychickom vypätí

 • Bolesť pri žuvaní (obzvlášť tvrdej stravy), zívaní, výraznejšom otváraní úst, pohyboch sánky

 • Obmedzený rozsah pohyblivosti v čeľustnom kĺbe (hypomobilita) alebo, naopak, nadmerná hybnosť (hypermobilita), luxácia - "vyskočenie" kĺbu 

 • Pocit pukania, praskania, škrípania v TM kĺbe

 • Bolestivosť temporomandibulárneho kĺbu na dotyk

 • Poruchy zhryzu, škrípanie zubami, zatínanie zubov, zvýšená kazivosť a poškodenie chrupu

 • Bolesti ucha (niekedy vystreľujúce, prenesené bolesti až do oblasti krku, hrdla)

 • Pískanie v ušiach až závraty

 • Bolesti trojklanného nervu - neuralgie

 • Bolesti "za okom"

aké sú príčiny bolesti ucha

Zdroj: Shutterstock®

Pôvod ochorenia môže siahať až do mladosti

Veľmi často ide o dedičné ochorenie, kedy môže byť nedostatočne alebo nadmerne vyvinutá niektorá zo zložiek kĺbu. Väčšinou sa takéto poruchy odhalia v mladom veku a dajú sa celkom dobre odstrániť. Časté bývajú aj rôzne infekcie, či už bakteriálne alebo vírusové. Napríklad zápal ucha sa môže šíriť až ku kĺbu, kde sa môže hromadiť tekutina či hnis. Takéto ochorenia sú sprevádzané veľkou bolesťou a problémami s otváraním či zatváraním úst. Našťastie, väčšinou ide o krátkodobé problémy, ktoré sa dajú liečiť antibiotikami.

Veľkou skupinou problémov s čeľustným kĺbom je artritída. Zmeny začínajú rovnako ako pri ostatných artritídach – postupné ubúdanie chrupavky, ktoré dokážeme pomocou röntgenu, škrípavý zvuk a citlivosť. Ďalšími príčinami vzniku problémov s čeľustným kĺbom sú rôzne úrazy hlavy, ale aj ochorenia zubov či ďasien, nadmerné škrípanie a zatínanie zubov, ochorenia uší, tumory v ústnej dutine a samozrejme aj stres a psychické poruchy.

liečba bolestivých kĺbov

Zdroj: Shutterstock®

Liečba nie je vždy jednoduchá

Ako prvé si musíme uvedomiť, že oba kĺby, aj na pravej aj na ľavej strane, pracujú spolu a na tomto princípe je založená aj samotná liečba. Prioritou liečby je uvoľnenie žuvacích svalov tak, aby sa odľahčili kĺby a svaly mohli nanovo pracovať správne. Bohužiaľ, v mnohých prípadoch ide o nezvratné poškodenie, ktoré ale dokážeme mať správnou liečbou pod kontrolou. V prvom rade sa vždy pristupuje k málo invazným zákrokom, ktoré ak zlyhajú, zahajuje sa chirurgická liečba.

Môže ísť o relaxáciu čeľustných kĺbov a úpravu stravy, pri ktorej sa musíte vzdať žuvačiek, ohrýzania nechtov a zvoliť mäkkú stravu. Ďalšími spôsobmi liečby sú aplikácia tepla, masáže a cvičenia, liečivá, náhryzová dlaha. Súčasťou liečby môže byť aj dostatočná dentálna hygiena, zmiernenie stresu a až ako posledná prichádza na rad chirurgická liečba, kedy môže dôjsť k nahradeniu nefunkčného kĺbu umelým kĺbom.

Musíš vidieť: Vŕzgajúce a boľavé kolená: Začni sa o kĺby starať skôr, než bude neskoro!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 27.09.18 06:21

ĽŠ
karma
100.00

Naozaj zaujímavé, že ochorenia čeľustného kĺbu postihujú najčastejšie ženy; dobrý článok.

 • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 27.09.18 07:36

MM
karma
100.00

nič príjemné, prvá krát čítam, že artritída postihuje aj čeľustný kĺb

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 27.09.18 08:28

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala dozvedela som sa zas vela nového

 • 0
Odpovedať

Mária Sivová 27.09.18 08:46

MS
karma
100.00

Počula som, že je to vôbec najväčšia bolesť v oblasti hlavy a tváre.Vraj sa aj pomaly lieči.

 • 0
Odpovedať

Monika Filípková 28.09.18 08:51

MF
karma
105.00

Bolesť zuba doteraz neviem čo je, chvalabohu. Len keby to tak bolo aj naďalej. :)

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 28.09.18 10:25

TK
karma
105.00

zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Natália Lobodášová 28.09.18 11:07

NL
karma
105.00

Zaujímavé čítanie

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 28.09.18 13:27

karma
127.00

Zaujímavé, človek by si nemyslel, čo všetko môže byť za boľavým zubom.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní