Známa bylina na ochorenia obličiek aj farbenie vlasov: Poznáš ju?

Známa bylina na ochorenia obličiek aj farbenie vlasov: Poznáš ju?

Tradičná ľudová medicína pozná množstvo prírodných pomocníkov na liečbu ochorení močového ústrojenstva. Výborný je napríklad petržlenový čaj. Medzi bylinky podporujúce zdravie močových ciest však dozaista patrí aj žihľava dvojdomá, praslička roľná či zlatobyľ obyčajná. To však ani zďaleka nie sú všetky prírodné prostriedky na liečbu spomínaných ťažkostí. Počuli ste už o marene farbiarskej? Ako napovedá už jej názov, táto rastlina sa využíva na farbenie rôznych materiálov. Ide však zároveň o liečivú bylinu. Ako vám táto bylina pomôže na ochorenia obličiek a močových ciest, to sa dozviete v nasledujúcom článku.

Poznáte marenu?

Marena farbiarska je trváca rastlina z čeľade marenovité, ktorá dorastá do výšky okolo 150 centimetrov. Údajne pochádza zo Stredomoria, pričom za oblasť jej výskytu v súčasnej dobe považujeme najmä mierne podnebné pásmo na juhu Európy a rovnako rastie na viacerých územiach Ázie. Obľubuje teplejšie stanovištia s dostatkom slnka a ľahšou, mierne vlhkou pôdou. Zaujímavosťou je, že táto rastlina bola od nepamäti využívaná na farbenie, z čoho bolo odvodené i jej meno. Z mareny sa získavalo prírodné farbivo, takzvaná turecká červeň, ktoré bolo využívané na farbenie bavlnených látok aj na výrobu olejových či vodových farieb. V kozmetike sa môže používať na farbenie vlasov.

Na tento účel sa využívali podzemné časti rastliny, ktoré sa zberajú i na lekárske účely. Marena farbiarska je charakteristická hrubým plazivým červenkastým podzemkom, ktorý má množstvo vedľajších korienkov. Z neho vyrastá hranatá stonka, ktorá je drsná až pichľavá. Listy kopijovitého tvaru sú usporiadané v praslenoch. Drobné kvety majú žltozelenú farbu a vytvárajú súkvetie okolík.

Bude vás zaujímať: Rýchle recepty z kuraťa: Tri skvelé jedlá expresne na tanieri!

účinky mareny farbiarskej

Zdroj: Shutterstock®

Pri ktorých neduhoch je účinná?

Liečivá droga z mareny farbiarskej, ktorá má typickú červenkastú farbu, obsahuje množstvo účinných látok. Spomenúť môžeme organické kyseliny, pektínové látky, glykozidy i triesloviny. Nachádzajú sa v nej i farbivá purpurín či alizarín. Táto bylinka je už od nepamäti známa najmä ako prírodný liek na problémy s močovým ústrojenstvom. Má dezinfekčné, močopudné a upokojujúce účinky. Nápomocná je pri zápaloch obličiek alebo ich zníženej činnosti.

Taktiež pomáha pri ochoreniach močového mechúra. Pri zápalových chorobách močových ciest i obličiek sú osožné najmä jej dezinfekčné vlastnosti. Marena môže byť užitočná v boji proti obličkových a močovým kamienkom, pretože ich napomáha rozpúšťať a vyplavovať. Okrem toho podporuje táto bylinka i detoxikáciu celého organizmu. Dokonca je známa aj jej schopnosť tlmiť bolesť kĺbov, a to najmä spôsobenú zápalovými procesmi v tele, respektíve v postihnutých miestach. Taktiež sa využíva pri kolikách a hnačkách.

použitie mareny farbiarskej

Zdroj: Shutterstock®

Marena pre zdravie aj krásu

Z mareny sa zbierajú korene troj až štvorročných rastlín, a to počas jesene. Tie sú následne sušené na slnku či v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C. Marena je však na rôzne účely priamo pestovaná a jej výskyt vo voľnej prírode býva skôr zriedkavý. Preto je vhodné si sušenú drogu z rastliny zaobstarať priamo v lekárni, na internete či v predajniach so zdravými potravinami. So sušeného a na prášok drveného koreňa mareny farbiarskej je možné prichystať liečivý zápar. Ten sa pripravuje z jednej lyžičky drogy na pohár vriacej vody. Nápoj si v akútnych prípadoch doprajte trikrát denne.

Marenu je tiež možné v lekárni či na internete zohnať aj vo forme kvapiek, ktoré výrazne podporujú činnosť obličiek. Pri užívaní podobných doplnkov stravy vždy dodržujte odporučené dávkovanie, ktoré je uvedené na obale alebo v príbalovom letáčiku. Prášok z koreňa mareny farbiarskej je dokonca možné využiť na farbenie vlasov, a to na zvýraznenie ich chladných červených odtieňov. Z prášku a horúcej vody vypracujte hmotu s krémovou konzistenciou a nechajte ju odstáť 10 minút. Následne ju aplikujte do vlhkých vlasov a nechajte pôsobiť od 30 do 90 minút. Potom vlasy spláchnite vlažnou vodou.

Odporúčame: Lapač snov s pierkami: Nielen obyčajná dekorácia so zaujímavou históriou


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Jana Komadová 30.08.19 09:03

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 30.08.19 11:00

MC
karma
109.00

Ďalšia zaujímavá a liečiva rastlinka z nebeskej lekárne.

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 30.08.19 21:55

karma
109.00

Marenu veru nepoznám,prvýkrát som o nej čítala,aj o jej účinkoch.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní