Zvýšená hladina kyseliny močovej – aké škody môže v tele napáchať?

Zvýšená hladina kyseliny močovej – aké škody môže v tele napáchať?

Kyselina močová predstavuje konečný produkt metabolizmu purínov, čo sú biologicky významné látky, ktoré sú súčasťou nukleových kyselín. Táto kyselina sa syntetizuje v pečeni a väčšina z nej je odstránená obličkami a vylúčená močom, v malom množstve aj stolicou. Z rôznych dôvodov však môže dôjsť k poruche metabolizmu purínov a následnému nadbytku kyseliny močovej v tele. Tento stav môže viesť k rozvoju rôznych zdravotných problémov. Čo všetko by sme mali vedieť o takzvanej hyperurikémii?

Čo je hyperurikémia?

Pojmom hyperurikémia je označovaná zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi. O hyperurikémii sa hovorí spravidla v prípade koncentrácie kyseliny močovej vyššej ako 360 μmol/l u žien a 420 μmol/l u mužov. Za normálne sú považované koncentrácie 180 až 360 μmol/l u žien a 180 až 420 μmol/l u mužov, prípadne o niečo nižšie. Hyperurikémia vzniká buď z dôvodu zvýšenej produkcie kyseliny močovej, alebo naopak z dôvodu jej zníženého vylučovania, prípadne sa môžu na rozvoji problému podieľať oba faktory zároveň. 

K nadprodukcii kyseliny močovej môžu viesť hlavne rôzne poruchy metabolizmu, vplyv môžu mať aj rôzne iné ochorenia, ktoré človeka trápia, alebo aj niektoré druhy užívaných liekov, taktiež genetika. K rozvoju problému môže do určitej miery prispieť spôsob stravovania, a to najmä v prípade vysokej úrovne purínov v strave, napríklad pri nadmernej konzumácii mäsa, údenín či nadmernom príjme alkoholu. Naopak za zníženým vylučovaním kyseliny močovej často stojí nejaké ochorenie obličiek a ich znížená funkcia, vplyv rovnako môžu mať niektoré lieky (napríklad diuretiká) či iné zdravotné problémy, napríklad hypotyreóza či preeklampsia v gravidite. Problémy so zvýšenou kyselinou močovou tiež môžu súvisieť s hladovaním. 

Odporúčame: Vieš, čo je pneumokonióza? Zisti, ako sa prejavuje a kto je najviac ohrozený!

hyperurikémia

Zdroj: Shutterstock®

Aké riziká prináša zvýšená kyselina močová?

Hyperurikémia nemusí u každého jedinca ihneď spôsobovať zdravotné problémy. U niekoho  prebieha dlhodobo asymptomaticky a človek vlastne o nej ani nevie. Zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi však môže zvyšovať riziko rozvoja niektorých zdravotných ťažkostí a môže sa spájať so vznikom viacerých komplikácií. U pacientov s hyperurikémiou môže dôjsť najmä k rozvoju dny. Dna predstavuje druh artritídy. Pri tomto ochorení dochádza v tele ku kryštalizácii nahromadenej kyseliny močovej a jej následnému ukladaniu v kĺboch, najmä v kĺboch horných a dolných končatín.

Dna býva sprevádzaná bolestivými záchvatmi, opuchom a zhoršenou pohyblivosťou kĺbov a neskôr aj ich deformáciou. Platí však, že nie u každého pacienta s hyperurikémiou sa musí zákonite rozvinúť aj dna, skôr sa rozvinie u menšieho percenta pacientov. Na vzniku dny sa totižto podieľa viacero aj iných faktorov. Hyperurikémia môže ďalej súvisieť s rozvojom ďalších zdravotných problémov. Kryštáliky kyseliny sa môžu ukladať v rôznych tkanivách a spôsobovať zápaly. Hyperurikémia môže tiež zvyšovať riziko kardiovaskulárnych ochorení a vysokého tlaku. V prípade vážnych komplikácií môže viesť k poškodeniu až zlyhaniu obličiek. 

vyšetrenie krvi

Zdroj: Shutterstock®

Je potrebná liečba?

Pri diagnostike hyperurikémie sa ako hlavné a základné vyšetrenie využíva odber krvi na stanovenie zvýšenej hladiny kyseliny močovej v sére. Hyperurikémia si nevyžaduje vždy liečbu, nebýva to potrebné napríklad v prípade asymptomatického priebehu, kedy pacientovi nespôsobuje žiadne zdravotné problémy. Lekár však môže nariadiť liečbu v prípade dlhodobo vysokých koncentrácií kyseliny močovej, a to hlavne z dôvodu prevencie rozvoja vyššie spomínaných komplikácií. Ak je liečba potrebná, spravidla je zameraná hlavne na odstránenie príčiny, ktorá k hyperurikémii viedla, teda napríklad na liečbu základného ochorenia. Liečba základného ochorenia môže pomôcť vrátiť hladiny kyseliny močovej do normy. 

Hyperurikémiu je možné priaznivo ovplyvniť blokátormi syntézy kyseliny močovej alebo liečivami podporujúcimi jej vylučovanie obličkami. Význam má tiež úprava stravy. Najmä v prípade rozvoja dny u pacienta je nevyhnutné dodržiavanie odporúčanej diéty. V rámci stravovania pri dne, či problémoch s vysokou kyselinou močovou, je vhodné znížiť príjem potravín s vysokým obsahom purínov, ako je mäso, údeniny, pivo, plesňové syry, strukoviny či špenát. 

Odporúčame: Ako sa prejavuje epilepsia? Zisti, ako podať chorému prvú pomoc!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Marián Podmanický 24.03.21 23:30

MP
karma
111.00

Za starých dôb „pánska choroba“, dnes už postihuje aj chudobných. Poznám veľa ľudí, ktorí sa s ňou pasujú a podľa ich rozprávania to veru nie je nič príjemné. Vraj najväčším nepriateľom sú vnútornosti, údeniny, strukoviny a pivo. Niekedy som bol veru pivečkár, no pri pandemických opatreniach, akože vlády, som už zabudol, čo vlastne čapované pivo je.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní