Nákup čerstvých rýb: Všetko, čo potrebujete vedieť!

Ako správne kupovať ryby

Ryby by sa mali nachádzať v jedálničku každého z nás. Nie je potrebné to s nimi preháňať, no jednu až dve porcie týždenne by sme svojmu telu dopriať mali. Sú zdrojom omega 3 a 6 mastných kyselín, vitamínu D i minerálnych látok.

 

V dnešnej dobe už na predajných pultoch nájdeme stovky rôznych druhov. Nákup čerstvých rýb by však mal mať aj nejaké pravidlá. Tých je dobré sa pridŕžať, aby ste si domov odniesli vždy tie najkvalitnejšie kúsky. Keď pôjdete nabudúce do obchodu po ryby, tieto užitočné rady vám určite pomôžu správne vybrať!

 

Ryby položené na ľade kontrolujte

Vo väčších obchodoch ľahko natrafíte na pulty s čerstvými rybami položenými na ľade, ktoré vyzerajú ako práve ulovené. No zdanie môže klamať, a preto si treba vyberať s rozumom. Čerstvá ryba by mala mať pružnú kožu s kovovým leskom. Skutočne čerstvé mäso je rovnomerne farebné a leskne sa ako perleť. Ak sú pozorovateľné uschnuté či zožltnuté okraje, ryba je skladovaná už dlhšiu dobu.

 

Pozorne si prezrite aj oči. Musia byť priehľadné a nezapadnuté, v žiadnom prípade nie zakalené. Čerstvá ryba má tiež výrazne červené alebo sýtoružové žiabre. U niektorých druhov môžu byť aj fialovej farby. Bledoružové alebo dokonca sivasté žiabre nie sú dobrým znamením. Keď vám ju predavač porciuje, pozorne sa zahľaďte na mäso. Nesmie sa drobiť a kosti z čerstvej ryby sa uvoľňujú ťažšie.  

 

Bude vás zaujímať: Rasca čierna: Objavte jej blahodárne účinky

Nechajte vybrať vaše zmysly

Pri výbere rýb sa spoľahnite aj na ostatné zmysly. Nemali by totiž len pekne vyzerať, ale i voňať. Práve  vôňa je výborným pomocníkom pri kúpe týchto morských či sladkovodných živočíchov. V žiadnom prípade nie je dobrým znamením, ak cítite rybinu. Či už je ryba celá alebo porciovaná, vždy musí voňať po slanej alebo sladkej vode.

 

Rovnako je dôležitý hmat. Koža skutočne čerstvej ryby je hladká, vlhká a slizká, ale nie nepríjemne mazľavá. Je dobré, keď je mäso tuhé, ale pružné. Ak ho spolu s pokožkou jemne zatlačíte prstom, jamka by mala po malej chvíli zmiznúť. V prípade, že tam priehlbina zostáva, ryba už pravdepodobne tak svieža nie je.

 

Odporúčame: Pomarančová kôra: 9 skvelých spôsobov na použitie!

Poriadne čítajte etikety

Ak nakupuje ryby akéhokoľvek druhu v supermarketoch, poriadne si prečítajte všetky dostupné informácie. Veľakrát sa totiž stáva, že ryby už boli z rôznych dôvodov zmrazené a pred vystavením na pulty ich rozmrazili. Takéto mäso už môže strácať na kvalite. Čo je však ešte dôležitejšie dodať, tieto ryby už doma viac nezmrazujte. Sú určené k čo najskoršej konzumácii.

 

Pri mrazených rybách je potreba čítať etikety ešte väčšia. Nemôžete zistiť, v akej kvalite bola ryba pred zmrazením ako v prípade čerstvých rýb, no i vineta vám poskytne množstvo užitočných informácií. Sledujte hlavne podiel pridanej vody, aby ste po rozmrazení neboli prekvapení, čo ste si domov z obchodu priniesli. Ideálne by to malo byť 5 až 10 percent z celkovej hmotnosti balenia rýb. V opačnom prípade už platíte hlavne za vodu.

 

Bude vás zaujímať: Viete, čo je bandana? Tento štýlový kúsok musíte určite mať!

Na tieto sa môžete spoľahnúť

Nie vždy je dobré vyberať ryby len podľa ich čerstvosti. Pozor totiž treba dávať aj na druh, ktorý ste sa rozhodli zakúpiť. Dôležité je dbať na pôvod rýb. Zárukou ich pôvodu sú rôzne medzinárodné certifikáty, napríklad organizácií ASC (Aquaculture Stewardship Council) a MSC (Marine Stewardship Council). Tie dávajú pozor na environmentálne a sociálne štandardy riadených rybích fariem a iné dôležité aspekty ich chovu a lovenia.

 

Ak chce rybárska spoločnosť získať napríklad MSC certifikát, musí spĺňať požiadavky, ktoré sa týkajú zachovania populácie lovených rýb. Taktiež sa musia snažiť o znižovanie negatívneho vplyvu na životné prostredie. Medzi ryby, ktoré spĺňajú štandardy a môžete si byť istí ich kvalitou patria lososy, aljašská treska, treska tmavá i pacifická, platesa, belica, ostriežik a mnoho ďalších. Rovnako sú certifikované aj iné druhy morských živočíchov ako granáty, slávky, mušle atlantické či krevety.

 

Odporúčame: Krásna Barbora Franeková: Takto sa dovolenkuje v exotike

Niektorým rybám sa vyhýbajte

Existujú aj druhy rýb, ktoré nemusia byť pre naše zdravie najlepšie. Kvalitu rýb znižuje hneď niekoľko faktorov. Môže ísť o typ prostredia, v ktorom sa vyskytujú, nadmerný rybolov určitého druhu, nezodpovednosť rybárskych spoločností voči životnému prostrediu a iné. Veľa rýb má v sebe tiež vysokú koncentráciu ortuti a znečistenia. Vo všeobecnosti platí, že čím je ryba náročnejšia na životné prostredie, tým je aj zdravšia.

 

Medzi tieto ryby patrí žralok i mečúň alebo sladkovodné ryby, napríklad šťuky. Vysokú úroveň ortuti majú i makrely, stredné a nižšie hodnoty zase kapor či ustrice. Týmto rybám by sa mali vyhýbať predovšetkým rizikové skupiny, hlavne tehotné a dojčiace ženy a deti.

 

Bude vás zaujímať: Posedenia pri víne nenahradíš. Prečo je to tak?

I domáce zmrazovanie má pravidlá

Na záver máme pre vás zopár tipov na domáce zmrazovanie čerstvých rýb. Tie vám vydržia v chladničke asi iba dva dni. Ak sa ich chystáte pripraviť neskôr, jediným riešením je použiť mrazničku. Celé mastné ryby, rybie filé, steaky a kotlety môžu byť zmrazené na dva až tri mesiace pri -18 °C. Dlhšiu dobu si už nezachovávajú svoje nutričné vlastnosti. Ostatné ryby je možné uskladniť v mraze aj dlhšie, od troch do maximálne šiestich mesiacov.

 

Pri rozmrazovaní rýb postupujte pomaly. Najlepšie je ryby iba presunúť do chladničky a počkať na prirodzené rozmrazenie. Nie je vhodné robiť to pri izbovej teplote a v žiadnom prípade pod tečúcou vodou. Opäť pripomenieme, že rozmrazené ryby opakovane nezmrazujeme.

 

Odporúčame: Kristina Pimenova: 11-ročné dievča šliape na päty topmodelkám

 


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Ako oživiť detskú izbu: Vyskúšajte tieto tipy
Ako na to? - Správne umiestnenie spotrebičov v kuchyni
Chladnička a jej miesto v kuchyni – ako si vybrať tú správnu?
Ako vyčistiť práčku rýchlo a jednoducho? Vyskúšaj tento lacný trik!
Lahodná varená kukurica: Priprav ju takto a neohrozia ťa kalórie!
Zažite poriadnu dávku roztomilosti: Rozkošné psy valcujú internet!
Tomuto sa vyhnite! Zlé návyky po jedle
Tomuto sa vyhnite! Zlé návyky po jedle
Rôzne druhy podláh v domácnosti? Čisti ich ako profík!
Doska na krájanie a jej čistenie: Čo odporúčajú odborníci?
Ako vyčistiť matrac rýchlo a jednoducho?
Červené záhradné ovocie - jahody, čerešne, maliny pre vašu krásu!
Čo v domácnosti vymeniť za nové? Skontroluj týchto 5 vecí!
Vytvorte si svoje vlastné wellness - trendy kúpeľňa v roku 2017
Čistenie elektroniky - vyvarujte sa týmto chybám!
Ako kávová usadenina nahradí kozmetiku, hnojivá aj čistiace prostriedky?
Elektrický gril - výhody a nevýhody jeho používania
Samozber marhúľ: Kde na Slovensku nájdete najchutnejšie marhule?
Rýchly a jednoduchý test kvality jedla!
Ako využiť kondicionér v domácnosti? Toto by vám ani nenapadlo!
Horúce letné noci prichádzajú! Ako sa vyspať čo najlepšie?
Mono color - žltá farba v interiéri a exteriéri
Mole v potravinách: Triky, vďaka ktorým ich vyženieš zo skriniek!
Samozber čučoriedok: Kde a za koľko si ich môžeme nazbierať?
Rada nad zlato: Ako sa zbaviť mravcov? Tieto osvedčené rady zaberú!
 

2 komentáre

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.25.06.17 13:16 | Daniela Bieliková | karma: 73
ryby kupujem hlavne mrazené, ale sem tam sa dostanem aj k čerstvému pstruhovi :-)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


25.06.17 22:27 | Iveta Ondáková | karma: 77
Super rady, doteraz som využívala hlavne čuch ,už budem skúsenejšia :)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Hyperkeratóza kože: Čo robiť, aby boli moje päty zdravé a jemné?

30.08.2017 LIFESTYLE
Hyperkeratóza kože: Čo robiť, aby boli moje päty zdravé a jemné?

Hyperkeratóza kože predstavuje zhrubnutie kože, ktoré sa väčšinou vyskytuje u žien. Je spôsobené prílišným nahromadením keratínu vo vonkajších vrstvách kože...

Cibuľa: Ako sa dá využiť v domácnosti? Toto by ti ani nenapadlo!

30.08.2017 LIFESTYLE
Cibuľa: Ako sa dá využiť v domácnosti? Toto by ti ani nenapadlo!

Cibuľa je úžasná zelenina, ktorá dodáva jedlám tú pravú chuť a navyše posilňuje našu imunitu. Cibuľa obsahuje vodu, bielkoviny, antioxidanty, sacharidy, vlákninu, selén, železo, vápnik, fosfor...

Ako vyčistiť práčku rýchlo a jednoducho? Vyskúšaj tento lacný trik!

12.09.2017 LIFESTYLE
Ako vyčistiť práčku rýchlo a jednoducho? Vyskúšaj tento lacný trik!

Práčky s predným plnením sú síce energeticky úsporné a spotrebujú menej pracích prostriedkov ako z vrchu plnené práčky, ale niekedy majú tendenciu uchovávať plesne a nepríjemne zapáchať. Tým...

Ovplyvňuje farba očí naše zdravie? Budeš sa diviť!

24.08.2017 LIFESTYLE
Ovplyvňuje farba očí naše zdravie? Budeš sa diviť!

Vedeli ste, že aj taká farba očí o vás dokáže prezradiť množstvo tajomstiev? Dokonca aj tých o vašom zdraví? Určite by nikomu z nás nenapadlo spájať farbu očí napríklad s rakovinou kože alebo inými zd...

Rada nad zlato: Ako sa zbaviť mravcov? Tieto osvedčené rady zaberú!

21.09.2017 LIFESTYLE
Rada nad zlato: Ako sa zbaviť mravcov? Tieto osvedčené rady zaberú!

Mravce na prvý pohľad vyzerajú neškodne. Dokonca mnohí z nás si ich chovajú ako domáce zvieratká. Avšak niektoré druhy dokážu byť zákerné, pretože hryzú a snažia sa dostať do domácnosti...

Keď je akné na tvári nepriateľom, s týmito látkami ho porazíš!

26.08.2017 LIFESTYLE
Keď je akné na tvári nepriateľom, s týmito látkami ho porazíš!

Udržiavanie pokožky bez vyrážok môže byť niekedy poriadne frustrujúce. Nechcené akné na tvári sa nám totiž často ukáže v tých najmenej potrebných momentoch. Hľadanie správnych produktov...

Ako si vybrať správnu podprsenku? S týmto trikom to vždy zvládneš!

10.09.2017 LIFESTYLE
Ako si vybrať správnu podprsenku? S týmto trikom to vždy zvládneš!

Ako si vybrať správnu podprsenku? Väčšina žien si myslí, že tu má úplne jasno. No bohužiaľ, viac ako polovica nosí podprsenku, ktorá im je malá. A toto by sme nemali brať na ľahkú váhu...

Nechty varujú: Tieto signály ti prezradia šokujúce fakty o zdraví!

21.09.2017 LIFESTYLE
Nechty varujú: Tieto signály ti prezradia šokujúce fakty o zdraví!

Nechty majú v sebe zaznamenanú históriu nášho aktuálneho zdravotného stavu a rôznych fyziologických problémov. Vieš, čo všetko sa ti snažia tvoje nechty povedať? Rozpoznaj varovné signály na rukách vč...

Pečený cesnak: Toto dokáže s telom do 24 hodín!

03.09.2017 LIFESTYLE
Pečený cesnak: Toto dokáže s telom do 24 hodín!

Cesnak je bezpochyby výborným prírodným liečivom. Má antibiotické a antibakteriálne účinky a je prevenciou pred mnohými ochoreniami. Cesnak je typický svojou štipľavosťou a silnou arómou...

Rada nad zlato: Ako sa zbaviť myší a pavúkov? Skús tento trik!

15.09.2017 LIFESTYLE
Rada nad zlato: Ako sa zbaviť myší a pavúkov? Skús tento trik!

Stalo sa vám niekedy, že ste si užívali príjemné ticho v domácnosti, no zrazu ho prerušilo nejaké šuchotanie? V tej chvíli človek zbystrí pozornosť a hľadá, odkiaľ ten zvuk prišiel...

Šokujúce tehotenské fotografie: Žena ohrozila seba aj svoje dieťa!

11.09.2017 LIFESTYLE
Šokujúce tehotenské fotografie: Žena ohrozila seba aj svoje dieťa!

Pýtate sa, ktorá matka by bola schopná takto riskovať nielen svoj život, ale najmä život svojho nenarodeného bábätka? Táto mamička z mesta Ohio nafotila šokujúce tehotenské fotografie...

Mama vs. otec: Vtipné fotky zachytávajúce rozdielnu starostlivosť o deti

25.08.2017 LIFESTYLE
Mama vs. otec: Vtipné fotky zachytávajúce rozdielnu starostlivosť o deti

Nezamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo oslavujeme Deň matiek skôr než Deň otcov? Možno je to kvôli rozdielu v ich rodičovských štýloch východy dieťaťa? Platí, že otec je hlavou rodiny...

Otec paroduje sexy fotky svojej milovanej dcéry. To musíš vidieť!

01.09.2017 LIFESTYLE
Otec paroduje sexy fotky svojej milovanej dcéry. To musíš vidieť!

V tínedžerskom veku nám všetko pripadalo trápne a hlavne rodičia, ktorí nerozumeli aktuálnej móde, aktuálnemu slangovému slovníku – jednoducho, nerozumeli nám a našim výstrelkom...

Je morská soľ nebezpečná? Najnovšie zistenie ťa šokuje!

15.09.2017 LIFESTYLE
Je morská soľ nebezpečná? Najnovšie zistenie ťa šokuje!

Vedci pri najnovších štúdiách zistili, že morská soľ získavaná z oceánov našej planéty je kontaminovaná plastom. V USA, v Číne a dokonca aj v Európe prenikajú stopy plastu do morskej soli...

Mole v potravinách: Triky, vďaka ktorým ich vyženieš zo skriniek!

08.09.2017 LIFESTYLE
Mole v potravinách: Triky, vďaka ktorým ich vyženieš zo skriniek!

Mole sú typom hmyzu, ktorý sa veľmi podobá na motýle. Aj keď ich existuje niekoľko rôznych druhov, dnes sa budeme venovať potravinovým moliam. Potravinové mole sa môžu zabývať v jedle...

Recept na domáci kečup lepší ako z obchodu

26.08.2017 RECEPTY
Recept na domáci kečup lepší ako z obchodu

Pokiaľ sa vám tento rok urodilo veľa rajčín a neviete, čo s nimi, my vám poradíme! Vyskúšajte náš recept na lahodný domáci kečup, ktorý je zaručene lepší než ten z obchodu. Nielen že je bez umelých fa...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk

  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk


  Najnovšie z Lepšídeň.sk


  Najnovšie z Deňženy.sk

  TOPlist 1s