Nákup čerstvých rýb: Všetko, čo potrebujete vedieť!

Ako správne kupovať ryby

Ryby by sa mali nachádzať v jedálničku každého z nás. Nie je potrebné to s nimi preháňať, no jednu až dve porcie týždenne by sme svojmu telu dopriať mali. Sú zdrojom omega 3 a 6 mastných kyselín, vitamínu D i minerálnych látok.

 

V dnešnej dobe už na predajných pultoch nájdeme stovky rôznych druhov. Nákup čerstvých rýb by však mal mať aj nejaké pravidlá. Tých je dobré sa pridŕžať, aby ste si domov odniesli vždy tie najkvalitnejšie kúsky. Keď pôjdete nabudúce do obchodu po ryby, tieto užitočné rady vám určite pomôžu správne vybrať!

 

Ryby položené na ľade kontrolujte

Vo väčších obchodoch ľahko natrafíte na pulty s čerstvými rybami položenými na ľade, ktoré vyzerajú ako práve ulovené. No zdanie môže klamať, a preto si treba vyberať s rozumom. Čerstvá ryba by mala mať pružnú kožu s kovovým leskom. Skutočne čerstvé mäso je rovnomerne farebné a leskne sa ako perleť. Ak sú pozorovateľné uschnuté či zožltnuté okraje, ryba je skladovaná už dlhšiu dobu.

 

Pozorne si prezrite aj oči. Musia byť priehľadné a nezapadnuté, v žiadnom prípade nie zakalené. Čerstvá ryba má tiež výrazne červené alebo sýtoružové žiabre. U niektorých druhov môžu byť aj fialovej farby. Bledoružové alebo dokonca sivasté žiabre nie sú dobrým znamením. Keď vám ju predavač porciuje, pozorne sa zahľaďte na mäso. Nesmie sa drobiť a kosti z čerstvej ryby sa uvoľňujú ťažšie.  

 

Bude vás zaujímať: Rasca čierna: Objavte jej blahodárne účinky

Nechajte vybrať vaše zmysly

Pri výbere rýb sa spoľahnite aj na ostatné zmysly. Nemali by totiž len pekne vyzerať, ale i voňať. Práve  vôňa je výborným pomocníkom pri kúpe týchto morských či sladkovodných živočíchov. V žiadnom prípade nie je dobrým znamením, ak cítite rybinu. Či už je ryba celá alebo porciovaná, vždy musí voňať po slanej alebo sladkej vode.

 

Rovnako je dôležitý hmat. Koža skutočne čerstvej ryby je hladká, vlhká a slizká, ale nie nepríjemne mazľavá. Je dobré, keď je mäso tuhé, ale pružné. Ak ho spolu s pokožkou jemne zatlačíte prstom, jamka by mala po malej chvíli zmiznúť. V prípade, že tam priehlbina zostáva, ryba už pravdepodobne tak svieža nie je.

 

Odporúčame: Pomarančová kôra: 9 skvelých spôsobov na použitie!

Poriadne čítajte etikety

Ak nakupuje ryby akéhokoľvek druhu v supermarketoch, poriadne si prečítajte všetky dostupné informácie. Veľakrát sa totiž stáva, že ryby už boli z rôznych dôvodov zmrazené a pred vystavením na pulty ich rozmrazili. Takéto mäso už môže strácať na kvalite. Čo je však ešte dôležitejšie dodať, tieto ryby už doma viac nezmrazujte. Sú určené k čo najskoršej konzumácii.

 

Pri mrazených rybách je potreba čítať etikety ešte väčšia. Nemôžete zistiť, v akej kvalite bola ryba pred zmrazením ako v prípade čerstvých rýb, no i vineta vám poskytne množstvo užitočných informácií. Sledujte hlavne podiel pridanej vody, aby ste po rozmrazení neboli prekvapení, čo ste si domov z obchodu priniesli. Ideálne by to malo byť 5 až 10 percent z celkovej hmotnosti balenia rýb. V opačnom prípade už platíte hlavne za vodu.

 

Bude vás zaujímať: Viete, čo je bandana? Tento štýlový kúsok musíte určite mať!

Na tieto sa môžete spoľahnúť

Nie vždy je dobré vyberať ryby len podľa ich čerstvosti. Pozor totiž treba dávať aj na druh, ktorý ste sa rozhodli zakúpiť. Dôležité je dbať na pôvod rýb. Zárukou ich pôvodu sú rôzne medzinárodné certifikáty, napríklad organizácií ASC (Aquaculture Stewardship Council) a MSC (Marine Stewardship Council). Tie dávajú pozor na environmentálne a sociálne štandardy riadených rybích fariem a iné dôležité aspekty ich chovu a lovenia.

 

Ak chce rybárska spoločnosť získať napríklad MSC certifikát, musí spĺňať požiadavky, ktoré sa týkajú zachovania populácie lovených rýb. Taktiež sa musia snažiť o znižovanie negatívneho vplyvu na životné prostredie. Medzi ryby, ktoré spĺňajú štandardy a môžete si byť istí ich kvalitou patria lososy, aljašská treska, treska tmavá i pacifická, platesa, belica, ostriežik a mnoho ďalších. Rovnako sú certifikované aj iné druhy morských živočíchov ako granáty, slávky, mušle atlantické či krevety.

 

Odporúčame: Krásna Barbora Franeková: Takto sa dovolenkuje v exotike

Niektorým rybám sa vyhýbajte

Existujú aj druhy rýb, ktoré nemusia byť pre naše zdravie najlepšie. Kvalitu rýb znižuje hneď niekoľko faktorov. Môže ísť o typ prostredia, v ktorom sa vyskytujú, nadmerný rybolov určitého druhu, nezodpovednosť rybárskych spoločností voči životnému prostrediu a iné. Veľa rýb má v sebe tiež vysokú koncentráciu ortuti a znečistenia. Vo všeobecnosti platí, že čím je ryba náročnejšia na životné prostredie, tým je aj zdravšia.

 

Medzi tieto ryby patrí žralok i mečúň alebo sladkovodné ryby, napríklad šťuky. Vysokú úroveň ortuti majú i makrely, stredné a nižšie hodnoty zase kapor či ustrice. Týmto rybám by sa mali vyhýbať predovšetkým rizikové skupiny, hlavne tehotné a dojčiace ženy a deti.

 

Bude vás zaujímať: Posedenia pri víne nenahradíš. Prečo je to tak?

I domáce zmrazovanie má pravidlá

Na záver máme pre vás zopár tipov na domáce zmrazovanie čerstvých rýb. Tie vám vydržia v chladničke asi iba dva dni. Ak sa ich chystáte pripraviť neskôr, jediným riešením je použiť mrazničku. Celé mastné ryby, rybie filé, steaky a kotlety môžu byť zmrazené na dva až tri mesiace pri -18 °C. Dlhšiu dobu si už nezachovávajú svoje nutričné vlastnosti. Ostatné ryby je možné uskladniť v mraze aj dlhšie, od troch do maximálne šiestich mesiacov.

 

Pri rozmrazovaní rýb postupujte pomaly. Najlepšie je ryby iba presunúť do chladničky a počkať na prirodzené rozmrazenie. Nie je vhodné robiť to pri izbovej teplote a v žiadnom prípade pod tečúcou vodou. Opäť pripomenieme, že rozmrazené ryby opakovane nezmrazujeme.

 

Odporúčame: Kristina Pimenova: 11-ročné dievča šliape na päty topmodelkám

 


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Kóšer soľ: Počuli ste o nej? Vraj táto je jediná najzdravšia!
Urob si sama: Tieto ľahké dekorácie z lana zvládneš ľavou zadnou!
Vykrajovacie formičky nemusia len vykrajovať. Toto ťa prekvapí!
Škandinávsky bytový dizajn: Elegancia a minimalizmus v jednom
Vianočné upratovanie: 6 tipov pre dokonalú vianočnú domácnosť
Domáce hnojivo na kvety: S týmto ti kvety porastú raz-dva!
Nekupuj ich! Poradíme ti, ako si vypestovať bylinky v kuchyni
Ako môžu vyzerať Vianoce so zvieratami? Bohužiaľ, niekedy aj takto!
Vieš aký je vhodný riad do mikrovlnky? Toto tam nikdy nedávaj!
Vianočné tradície nevymreli! 5 vecí, ktoré sa oplatí dodržiavať
Poznáme 7 trikov, ako využiť citrón v domácnosti! Používaš ho aj ty?
Preplnená domácnosť? Ukážeme ti, ako sa zbaviť zbytočných vecí
Čistá kúpeľňa: 5 spôsobov ako si ju vylepšíš!
Máš hlboko do peňaženky? Vyrob si vianočné dekorácie za pár centov!
Máš hlboko do peňaženky? Vyrob si vianočné dekorácie za pár centov!
Ešte stále nemáš kúpené kahance? Poradíme, ako si správne vybrať!
Škodlivosť plastov: Toto ťa určite prekvapí!
Ovládaš správne umývanie riadu? Tieto rady ti ušetria čas a peniaze!
Pleseň na stene: Nevieš si s ňou poradiť? Tak objav toto prírodné riešenie!
Ako vyčistiť hrnce, panvice, či plechy? Skús tento neuveriteľný trik!
Ako uskladniť chlieb, aby vydržal dlhšie čerstvý? Ostaneš prekvapená!
Vianočné korenie: Tieto nesmú u teba chýbať! Používaš ich?
Ako rozoznať zdravé ovocie a zeleninu od chemicky ošetreného? Takto!
Ako využiť mrazničku v domácnosti? Toto ťa šokuje!
Nekupuj ich! Poradíme ti, ako si vypestovať bylinky v kuchyni
 

2 komentáre

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.25.06.17 13:16 | Daniela Bieliková | karma: 94
ryby kupujem hlavne mrazené, ale sem tam sa dostanem aj k čerstvému pstruhovi :-)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


25.06.17 22:27 | Iveta Ondáková | karma: 91
Super rady, doteraz som využívala hlavne čuch ,už budem skúsenejšia :)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Kurie oká: S ktorými prírodnými zložkami ich vyliečiš?

30.01.2018 KRÁSA
Kurie oká: S ktorými prírodnými zložkami ich vyliečiš?

Našim chodidlám nevenujeme takú pozornosť, akú by si zaslúžili. Možno je to preto, lebo ich ukrývame v topánkach a ponožkách, z ktorých nám nevykukuje žiaden kúsok chodidla. Avšak...

Slávna lekárka Pimple Popper radí: Ako odstrániť čierne bodky?

05.02.2018 KRÁSA
Slávna lekárka Pimple Popper radí: Ako odstrániť čierne bodky?

Už dlhé roky vás trápia čierne bodky na nose, vyskúšali ste rôzne čistiace produkty, masky, exfoliáciu, vytláčali ste, natierali retinolom, i tak nič nepomohlo? Ako odstrániť čierne bodky bez toho...

Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

29.01.2018 LIFESTYLE
Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

Jablká patria medzi tie druhy ovocia, ktorých sa človek nepreje asi nikdy. Sú chutné, šťavnaté, a navyše sa dajú využívať pri pečení chutných dezertov.   Veľa ľudí neobľubuje šupky z jabĺk...

Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

02.02.2018 KRÁSA
Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

Epsomská soľ nie je žiadny výmysel modernej doby. Objavená bola totiž už začiatkom sedemnásteho storočia. Aj napriek tomu nie je veľmi známou surovinou, čo je však veľká škoda...

Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

07.02.2018 LIFESTYLE
Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

S príchodom nového roka si dávame množstvo predsavzatí. Mnohí z nás dúfajú, že nový rok bude pre nich v znamení zdravej stravy. Kým január bol len akýmsi skúšobným mesiacom...

Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

13.02.2018 LIFESTYLE
Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

Niekedy môže kuchyňa po príprave večere vyzerať skôr ako po boji.   Všade samý riad, špina a neporiadok, ktorého by ste sa najradšej zbavili mihom oka. Máme pre vás naozaj skvelú správu...

Prečo nikdy neprestať cvičiť? Ak to urobíš, toto sa stane s tvojim telom!

18.02.2018 LIFESTYLE
Prečo nikdy neprestať cvičiť? Ak to urobíš, toto sa stane s tvojim telom!

Stáva sa to aj tým najlepším z nás... Po dlhodobom aktívnom pohybe sa ocitáme v úzkych a jednoducho sa nám prestane chcieť. Beh už zrazu nie je obľúbenou súčasťou dňa a návšteva posilňovne...

Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

27.01.2018 LIFESTYLE
Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

Nie je nič lepšie, než čerstvo upečené kurča s chrumkavou kôrkou. Avšak patrí k tým jedlám, ktoré už ťažko zohrejete na ďalší deň tak, aby bolo stále chrumkavé, a hlavne, aby nebolo vyschnuté...

Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

28.01.2018 LIFESTYLE
Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

Rakovina hrubého čreva aj rakovina konečníka patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce typy zhubných ochorení, a to najmä vo vyspelých krajinách po celom svete...

Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

26.01.2018 LIFESTYLE
Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

Bujónové kocky sú v mnohých kuchyniach často používané. Ide totiž o veľmi ľahký spôsob ako zvýrazniť chuť a arómu mnohých jedál, najmä polievok či omáčok...

Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

21.01.2018 LIFESTYLE
Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

Obličky plnia v ľudskom tele hneď niekoľko dôležitých funkcií. Pôsobia ako filter krvi, regulujú množstvo vody v organizme a podieľajú sa na udržiavaní homeostázy...

Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

09.02.2018 LIFESTYLE
Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

Pečeň patrí medzi životne dôležité ľudské orgány. Je zodpovedná za odstraňovanie jedovatých látok z tela, metabolizmus dôležitých látok aj zásobovanie živín...

Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

01.02.2018 KRÁSA
Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

Niekto ju dokáže jesť ako jablko, iní ju neznášajú a majú voči nej averziu a nechuť. Odrádzajúca je hlavne jej aróma, pri ktorej nejeden človek už zaplakal...

Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

24.01.2018 LIFESTYLE
Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

Čistenie toalety môže byť ťažké, že? Škvrny, tvrdá voda a baktérie množiace sa rýchlosťou svetla – to sú vecí, ktorých sa zbaviť je fakt zdĺhavé. A dokonca...

Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

10.02.2018 LIFESTYLE
Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

Za normálnych okolností, ak sme zdraví a nekonzumujeme veľa cesnaku či alkoholu, nemáme žiaden zápach. Presnejšie je neutrálny, niekomu môžeme aj voňať ale určite nesmrdíme...

Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

23.01.2018 KRÁSA
Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

Je pohár vína denne zdravý? Nad touto polemikou si lámu hlavu mnohí z nás. Otvoriť fľašu vínka po náročnom dni v práci alebo neotvoriť? Chodí nám to neustále po rozume a my premýšľame...

.

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 1s