Neznámy citrus kumkvat - malý brat pomaranča

Neznámy citrus kumkvat - malý brat pomaranča
  • 14.10.2016
  • Barbora Vizváryová

Pri pomyslení na citrusové plody sa nám okamžite vybaví pomaranč, mandarínka, limetka či citrón. Čudné slovo kumkvat by sme určite nepovažovali za ovocie a už vôbec nie za ovocie pekné a veľmi chutné. Opak je ale pravdou a kumkvat, niekedy označovaný ako kumquat, je skutočne citrusom, ktorý vzhľadom aj chuťou pripomína pomaranč i mandarínku.

Okrem toho, že pôsobí ako dekoratívny prvok v záhrade, má príjemnú chuť a obsahuje viaceré vitamíny a iné prospešné látky. Podobne ako u všetkých citrusov, dominuje uňho vitamín C. Dokáže však pomôcť napríklad aj mastným vlasom.

Odporúčame prečítať: Aké tropické ovocie vám dodá imunitu počas zimných mesiacov?

 Chutí ako kombinácia pomaranču, mandarínky a grepu

Jeho pôvod sa spája s oblasťou južnej Ázie, konkrétne s Čínou, odkiaľ bol v roku 1846 privezený do Európy a odvtedy sa tu pestuje. V našich podmienkach je vhodnejšie rastlinu pestovať v kvetináči, lebo aj keď patrí k odolným citrusom, vysoké mrazy by nezvládla. V zime ju preto chráňte pred chladom a radšej ju prezimujte vo vnútri.

Je to stálezelený krík, ktorý dorastá do výšky 2,5 - 4,5 m. Má biele sladko-voňavé kvety, ktoré kvitnú koncom jari. Plody sú krásne oranžové, majú veľkosť slivky a pokrýva ich hladká šupka, ktorá sa tiež konzumuje. Na rozdiel od kyslého plodu, šupka je sladká. Kumkvat chutí ako kombinácia pomaranču, mandarínky a grepu.

kumkvat, kumquat, citrusové ovocie, sladko-kyslé ovocie, jedlá šupka, podobné pomaranču

Zdroj: Shutterstock®

Plný vitamínov pomáha nášmu organizmu

Kumkvat je citrusové ovocie obsahujúce najmä vitamín C. Okrem toho však obsahuje aj vitamín A, E, niektoré vitamíny skupiny B, vápnik, zinok, železo, horčík či draslík. Podporuje imunitný systém, zbavuje telo nadbytočnej vody – má teda močopudné účinky. Tak prečisťuje obličky a močové cesty. Taktiež podporuje trávenie a pomáha znižovať cholesterol. Ak ste však alergický na nejaký druh citrusov, kumkvat konzumujte opatrne alebo sa mu radšej vyhnite úplne.

Odporúčame prečítať: Čo v sebe naozaj ukrýva amazonské ovocie acai?

Tak ako aj iné ovocie, môžeme ho využiť v domácej kozmetike. Pomôže napríklad mastným a nevýrazným vlasom. Vyskúšajte si pripraviť kumkvatovú kúru: stačí zmiešať šťavu približne z 10 plodov kumkvatu s pol deci až deci vody. Zmes naneste po celej dĺžke vlasov, nechajte pôsobiť 20 minút a vlasy opláchnite vodou. Mali by byť krásne žiarivé.

kumkvat, kumquat, citrusové ovocie, sladko-kyslé ovocie, jedlá šupka, podobné pomaranču

Zdroj: Shutterstock®

 Nestratí sa ani v kuchyni

Ako sme už písali vyššie, kumkvat sa dá konzumovať celý aj so sladkou šupkou. Treba si však dať pozor na jadierka, ktoré nájdete vo vnútri. Používa sa v ovocných šalátoch, šťavách, ako ochutenie bieleho jogurtu či tvarohu. Hodí sa však aj ku grilovanému mäsu a iným slaným jedlám. Plody sú tiež výborné na zaváranie, výrobu marmelád alebo alkoholu. V nasledujúcom videu sa môžete inšpirovať, ako takú marmeládu či džem z kumkvatu pripraviť. Samozrejme môžete použiť svoj tradičný recept, základom je odstrániť bielu časť, ktorá by spôsobila horkosť.

Odporúčame prečítať: Manilkara zapota - ovocie, ktoré možno nepoznáte

Zdroj foto: Shutterstock.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Martina Zahoranová 14.10.16 22:42

MZ
karma
92.00

ešte som to nejedla no môže mať zaujímavú chuť ktorá určite stojí za vyskúšanie

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 16.11.16 17:49

karma
93.00

výborný je, zaujímavá chuť

  • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 21.12.16 13:06

MZ
karma
-1.00

My ho máme :).. Len ešte sa nám rozbieha, tak tam bolo málinko plodov :)

  • 0
Odpovedať

Ján Soták 23.12.16 00:44

JS
karma
-1.00

dostať len na vianoce

  • 0
Odpovedať

Ján Soták 23.12.16 00:45

JS
karma
-1.00

ešte som ho nemal

  • 0
Odpovedať

Ján Soták 23.12.16 00:45

JS
karma
-1.00

okoštujem

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní