Ako správne obliecť dieťa: Nielen na jeseň a na zimu

Ako správne obliecť dieťa: Nielen na jeseň a na zimu

Premenlivé počasie v tomto jesennom období spôsobuje vo všeobecnosti komplikácie pri výbere vhodného oblečenia na deň. Keďže ráno býva celkom zima, ale už pred obedom sa karta začína obracať. Ťažkým orieškom býva aj obliekanie malých detí, a to nielen tých, čo sa ešte vozia v kočíkoch, ale aj ratolestí, ktoré nastúpili do škôlky či školy. Ako správne obliecť dieťa, a to nielen do chladnejšieho počasia? Čítajte ďalej a dozviete sa veľa zaujímavých informácií a tipov, ktoré vám pri vašich ranných dilemách pri obliekaní detí určite pomôžu.

Nech počasie pre vás nie je prekážkou

S nástupom chladnejších dní si možno všimnúť, že i cez víkend pobyt rodičov s deťmi vonku začína stagnovať. Radšej sa zdržiavajú doma s odôvodnením, aby ich deti radšej neochoreli. No ako hovoria odborníci, vysedávanie doma deťom neprospieva a počasie by nemalo byť dôvodom na to, aby boli ukrátené o každodenný prísun čerstvého vzduchu, ktorý je dôležitý aj pre budovanie ich imunity. Práve nedostatok pohybu vonku môže spôsobiť to, že dieťa bude chorľavieť a ťažšie sa aj jeho organizmus v budúcnosti prispôsobí zmenám počasia.

Isté obmedzenia, samozrejme, platia pre novorodencov, s ktorými je vhodné začať s prechádzkami až po ukončení prvého týždňa života, ale aj to len v prípade, ak teplomer neukazuje -5 °C a menej. Pri deťoch od troch do dvanástich mesiacov by ste sa mali taktiež pobytu vonku vyhýbať, ak je teplota nižšia ako -10 °C. Okrem týchto zásad sa však nenechajte obmedzovať a dieťaťu doprajte zdravie posilňujúci pobyt na čerstvom vzduchu, pričom myslite na to, že pred nepriazňou počasia má na starosti uchrániť menšie deti kočík (a tiež oblečenie, fusak, deka...) a väčšie deti zase vhodne zvolené oblečenie a obuv. V skratke povedané – takmer nikdy nie je zlé počasie na prechádzku, ale skôr môže byť do tohto počasia zle oblečené dieťa.

Pozri aj: Keď chýbajú, je zle: Aké sú dôležité vitamíny a minerály pre deti?

obliekanie malého dieťaťa

Zdroj: Shutterstock®

Vrstvenie je základ

O výhodách vrstvenia oblečenia u detí ste už možno počuli, no my to znovu zopakujeme aj pre neskúsenejších rodičov. Vrstvenie oblečenia, resp. „cibuľový“ systém obliekania znamená, že pre dieťa zvolíte radšej viac tenších vrstiev oblečenia ako jednu hrubú. Podľa potreby potom dieťatko jednotlivých vrstiev zbavujete, prípadne pridávate. Je to veľmi praktické, keď je vonku premenlivé počasie a ako sme spomínali – ráno zima a neskôr teplo. Dieťa by sa rozhodne nemalo spotiť. Ak sa tak náhodou stane, treba čo najskôr vymeniť vlhké oblečenie za suché. Pri menších deťoch je vhodné sledovať potrebu pridania alebo ubratia vrstvy oblečenia na zátylku drobca, ktorý je dobrým indikátorom, či je mu zima alebo príliš teplo. Podľa správnosti by mal byť zátylok teplý a suchý.

Množstvo vrstiev oblečenia treba prispôsobiť aj aktivite dieťaťa. Deti, ktoré sa ešte veľmi nehýbu a ležia v kočíku, spravidla potrebujú viac vrstiev ako tie, ktoré behajú po ihrisku a sú tak viac náchylné spotiť sa. Pri menších deťoch a hlavne bábätkách vo všeobecnosti platí, že by mali mať zhruba o jednu vrstvu oblečenia navyše v porovnaní s dospelými ľuďmi. Dieťaťu, ktoré má štyri roky, však už väčšinou stačí kopírovať množstvom oblečenia dospelákov.

Či už je ale dieťa menšie alebo väčšie, jeho oblečenie musí byť pohodlné, nemalo by ho nikde pri jeho pohybových aktivitách tlačiť ani dráždiť. Rovnako treba dbať na kvalitu materiálu, z ktorého je oblečenie ušité, ideálne by mal byť priedušný a bavlnený (aspoň ten, ktorý je v priamom kontakte s telíčkom).

ako správne obliecť deti

Zdroj: Shutterstock®

Prší, prší...

Rodičia by si mali zapamätať, že pri daždi treba klásť väčší dôraz predovšetkým na to, aby boli nohy dieťatka pekne v suchu a zostali tak teplé. Ak vaše dieťa už vyrástlo z kočíka a zvesela si vykračuje, je vhodné zaobstarať mu gumáčiky, ktoré zvládnu aj situáciu, keď si ratolesť poskáče v mlákach. Inak je pri menších deťoch v daždivom počasí vhodnejšie preferovať pršiplášť pred dáždnikom.

Keď sa dostáva k slovu vietor a chlad

Vetristé počasie zvládne dieťa bez problémov predovšetkým vtedy, keď je oblečené už spomínanou „cibuľovou“ metódou a na vrchu má vetruodolnú vrstvu oblečenia, čiže poväčšinou bundičku. Vrchné oblečenie na von kupujte radšej väčšie, aby vás neobmedzovalo pri vrstvení oblečenia pod ním. Do chladnejšieho počasia sú osvedčené aj zateplené teplákové súpravy. Netreba zabúdať na to, že významná časť tepla uniká od hlavy, preto ju treba zabezpečiť čiapkou. Tenšia čiapka sa zíde aj v prípade počiatočnej jesene, keď síce ešte slnečné lúče úplne neoslabli, ale vietor začína naberať na intenzite.

Neprehliadni: Pozor na slová! Čo dieťaťu nehovoriť pre jeho dobro?

dieťa a čiapky

Zdroj: Shutterstock®

Sniežik sa nám chumelí...

Počas zimy treba dbať pri oblečení ešte viac na to, aby malo dieťa vo výbave kvalitnú nepremokavú aj vetruodoldú bundu, poprípade overal. Pri tomto kúsku odevu sa oplatí aj priplatiť. Pre bábätká v kočíkoch sú zrejmosťou fusaky a tiež teplejšie prikrývky. Znova treba zdôrazniť to, že pre deti je dôležité, aby v chladnom počasí mali dobrú pokrývku hlavičky, no a v zime sú nevyhnutnosťou aj rukavičky. Ruky, hlavička, ale aj nohy v teple sú nevyhnutným základom.

Špeciálne sa ešte pozastavíme pri šáloch, pri ktorých robia rodičia jednu zásadnú chybu. Konkrétne ide o to, že v snahe maximálne zabezpečiť svoje dieťa pred chladom, mu dajú aj šál okolo úst, ba dokonca nosa. A to je veľká chyba! Zrážajúca sa para, ktorá sa zachytí na textile, totiž môže spôsobiť až omrzliny. Šál teda pred ústa ani nos nepatrí.

obliekanie

Zdroj: Shutterstock®

A čo vtedy, keď sa nám znova oteplí?

Ideálnejšie je na leto voliť pre dieťa oblečenie v bledých farbách. Na rad tiež prichádza zvýšená ochrana pred agresívnymi slnečnými lúčmi, a to najmä v podobe čiapky či klobúčika so strieškou. Taktiež je dôležité chrániť zátylok. V najhorúcejšom lete stačí najmenším deťom obliecť len body s krátkymi rukávmi. Pamätajte, že malé bábätká nesmú ísť na priame slnko a o ich pohodlie v kočíku sa môže postarať aj odvetrávacia korba. V každom prípade nie je vhodné používať ako ochranu pred slnkom kusy látok, ktorými niekedy mamičky prikrývajú kočíky. Horúci stojatý vzduch pod textilom sa zbytočne nahromadí a môže spôsobiť prehriatie organizmu dieťatka.

Celkovo však nevhodné oblečenie a príliš teplé oblečenie, v ktorom sa deti potia, spôsobuje najmä u bábätiek tvorbu potničiek, no a tie bývajú potenciálnym zdrojom infekcií.

Leto býva zároveň aj ideálnym časom na „odplienkovanie“ dieťatka. Keď aj náhodou dôjde k nehode, dieťa neprechladne, keď je chvíľku vo vlhkom a celkovo je v tomto čase oblečenia pomenej, čo učenie sa na nočník či WC uľahčuje. Nezabudnite, že v tomto prípade by ste dieťatku nemali dávať body. Taktiež spodná časť odevu by sa mala dať len ľahko stiahnuť, čiže žiadne zipsy, gombíky a komplikované zapínania.

Vybrali sme: Vtipné fotky zo začiatku školského roka: Takto si to rodičia dokážu užiť


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Ľubica Šťastná 26.09.19 07:02

ĽŠ
karma
100.00

V skratke veľmi dobre povedané – takmer nikdy nie je zlé počasie na prechádzku, ale skôr môže byť do tohto počasia zle oblečené dieťa!

 • 2
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 05:17

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 05:17

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 26.09.19 11:35

MS
karma
118.00

No veru toto prechodné obdobie je najhoršie.Rána sú chladné a potom teplota vystúpi aj na 25 stupňov.Z vyučovania ideme s kabátmi v ruke my aj deti.

 • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 27.09.19 20:15

DB
karma
117.00

dobré rady...

 • 1
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 12:57

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 12:57

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 21:40

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 21:40

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní