Cisársky rez: Pohodlný pôrod alebo nebezpečný trend?

Cisársky rez: Pohodlný pôrod alebo nebezpečný trend?
 • 05.06.2018
 • Jana Sedláková

Cisársky rez alebo sekcia zostáva stále veľkou brušnou operáciou, ktorou sa ukončuje tehotenstvo alebo samotný pôrod vtedy, ak by ďalší prirodzený vývoj situácie ohrozil matku alebo dieťatko. Príčiny môžu byť rôzne – na strane dieťatka alebo na strane matky. V súvislosti s príčinou potom môže ísť o plánovaný zákrok alebo tzv. akútnu sekciu, ktorej dôvod vznikne náhle – obyčajne pri komplikáciách počas pôrodu. Dôvod treba však vždy dôkladne zvážiť a najmä v prípade, ak nejde o akútnu, ale plánovanú sekciu,  je vhodné konzultovať situáciu s viacerými odborníkmi.

Rozhodne netreba cisársky rez vnímať ako „jednoduchšiu“ verziu pôrodu len preto, že niektorým mamičkám a aj doktorom vyhovuje fakt, že sa takýto pôrod dá naplánovať. To môže vyvolať pocit, že je  akoby viac „pod kontrolou“, lebo ho možno aktívnejšie riadiť zvonka a zdanlivo obchádza útrapy a nevyspytateľnosť bežného prirodzeného pôrodu. Každý zodpovedný pôrodník však rodičku upozorní, že pri bežnej zdravej žene, zdravom prirodzenom tehotenstve a zdravom bábätku je sekcia vo svojej podstate nebezpečnejšia ako spontánny pôrod, a to aj z pohľadu matky aj dieťatka.

Pozri aj: Šestonedelie: Prečo je obdobie po pôrode dôležité a na čo sa pripraviť?

príprava na

Zdroj: Shutterstock®

Najčastejšie riziká pôrodu cisárskym rezom

Uvedené riziká, resp. dôsledky pôrodu sekciou sa samozrejme nemusia naplniť, ale ich výskyt je častejší, ako po spontánnom pôrode:

 • dlhšie zotavovanie, ako po normálnom pôrode – predsa len ide o zotavovanie z operácie, čo znamená väčšiu fyzickú i psychickú záťaž,
 • ťažšia adaptácia dieťatka – chýba mu celý komplex stimulácií, ktoré dostáva pri prechode pôrodnými cestami, aby bolo pripravené sa napríklad efektívne nadýchnuť a podobne,
 • sťažený začiatok dojčenia – nesúvisí priamo s „cisárskym“, ale s prerušovaným či veľmi slabým kontaktom matky a dieťaťa, najmä po akútnej sekcii, kedy sa matka dlhšie preberá z kompletnej narkózy a nejaký čas trvá, kým sa v celej situácii zorientuje,
 • psychika – najmä akútna sekcia môže byť pre ženu náročná na spracovanie, lebo ide o neočakávanú situáciu straty kontroly, kedy navyše prichádza o kontakt s dieťaťom, čo môže viesť k depresii, pocitom sklamania, zlyhania a podobne.
pôrod cisárskym rezom

Zdroj: Shutterstock®

Čo očakávať od pôrodu cisárskym rezom?

Charakter operácie vyžaduje pochopiteľne väčší počet personálu okolo vás (operatér, lekár – asistent, inštrumentárka, zdravotná sestra, anesteziológ, anesteziologická sestra, pediater, neonatológ, detská sestra...). Prítomnosť partnera závisí od zvyklostí pôrodnice a od náročnosti situácie – niektoré pôrodnice povolia prítomnosť partnera pri plánovanej sekcii, ale obyčajne je nežiadúca pri sekcii akútnej, čo má samozrejme logické dôvody, keďže ide reálne o záchranu života.

Priamo pred operáciou je štandardom oholenie pubického ochlpenia, môžu, ale nemusia vám spraviť aj klystír. Tiež sa vykoná cievkovanie – aby sa mechúr vyprázdňoval aj počas operácie a niekoľko hodín po nej (odstránia ho 12 - 24 hodín po operácii). Tiež sa odoberie krv na vyšetrenie krvnej skupiny, intravenózne sa zavedie kanyla (mäkká ihla zostane zavedená v žile aj prvé dni po pôrode kvôli podávaniu liekov). Anesteziológ vykoná požadovanú anestézu či plnú narkózu. Telo vám prekryjú rúškami a pri hlave vytvoria záves.

Odporúčame: Jonášova metóda: Čo myslíš, dá sa naplánovať pohlavie dieťaťa?

cisársky rez

Zdroj: Shutterstock®

Priebeh operácie

Ak sa nevyskytnú komplikácie, všetko ide v podstate veľmi rýchlo, celá operácia trvá cca 30-45 minút, pričom dieťatko sa narodí do 10-15 minút. Vykoná sa prvý rez, svaly sa neprerežú, ale odtiahnu, po pretrhnutí vaku blán odtečie plodová voda, podviažu sa krvácajúce cievy. Lekár vsunie ruku do maternice, druhou rukou tlačí na fundus a vyberie dieťatko. Ak ste pri vedomí, môžete to pociťovať ako tlak a manipuláciu s bruchom, v žiadnom prípade nie bolesť. Dieťatko si hneď po "narodení" berie detská sestra alebo lekár na prvé ošetrenie – ak je všetko v poriadku, nie je dôvod, aby pri tom nemohol byť partner, ak si to želáte.

Ak všetko napreduje naďalej dobre, môžu vám dieťatko ukázať, priložiť k tvári na zoznámenie a dokonca môžete požiadať o bonding a samoprisatie, napriek tomu, že nie je v našich pôrodniciach štandardom. Keď sa posunie operačné pole nižšie pod prsia, dieťa po cisárskom reze môže sať prsník ako po normálnom pôrode. Ak by sa vám aj ideálny bonding a samoprisatie nepodarilo, podľa možnosti sa pokúste o prvé dojčenie čo najskôr, ideálne ešte predtým, než celkom vymizne účinok anestézie a objaví sa bolesť v operačnej rane.

jazva po cisárskom reze

Zdroj: Shutterstock®

Čo očakávať po sekcii?

Budete sa cítiť pravdepodobne ako pacient po operácii – spravidla musíte 12 hodín ležať, budú vám kontrolovať tlak, teplotu a sledovať množstvo vyprázdneného moču.  Na brucho vám dajú vrecko s pieskom, ktoré tlačí na maternicu, aby sa efektívnejšie sťahovala, budete mať zavedenú cievku s vreckom na moč a infúziu. Samozrejme, môžete cítiť bolesť, únavu, slabosť a rátajte s tým, že môže (ale nemusí!) trvať týždne i mesiace, kým sa po fyzickej stránke dostanete do pôvodnej formy.

Zmeny polôh a starostlivosť o dieťatko sú v prvých dňoch náročné a bolestivé, často vás nepríjemne zaskočia aj v situáciách, kedy by ste to nečakali, no nech vám je útechou, že cca po týždni vám stehy (ak nemáte samovstrebávacie) odstránia a bolesť v jazve sa tým znateľne eliminuje. Potom vám už príde stále jednoduchšie tešiť sa z bábätka a preniesť tak pozornosť na príjemnejšie veci a začať si to užívať. V naberaní materinských kompetencií vám veľmi pomôže kontakt s bábätkom – ideálne „koža na kožu“ čo najskôr po pôrode. V neskoršom období pomôže aj nosenie bábätka v šatke či ergonomickom nosiči. Rozhodne neprepadajte depresii či pochmúrnym náladám, skôr či neskôr sa vám sily obnovia a zatiaľ sa aspoň môžete viac venovať bábätku a nechať sa obskakovať vašimi blízkymi. :-)


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 05.06.18 17:35

SK
karma
114.00

zažila som 2x, prostredná dcérka bola narodená "normálne", samozrejme, žena sa po klasickom pôrode zotaví rýchlejšie, o tom niet pochýb, ale verte, tie 2 cisaráky nám možno zachránili život, bolo tam opačné otočenie bábätka, omotaná pupočná šnúra....bolo by to veľmi riskantné...

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 05.06.18 17:45

MR
karma
109.00

tiež to mám za sebou, s dojčením som mala na začiatku problém, ale inak sa sťažovať nemôžem.. a dôvod bol pre opačnú polohu dieťatka

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 11.01.19 08:44

JK
karma
100.00

Mám tri deti a naštastie som nenusela podstúpiť no mám vnučku Rebeku má jeden mesiac a musela prísť na svet cisárským a sú v potiadku

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní