Čo nedávať jesť dieťaťu do jedného roka? Na toto si daj pozor!

Čo nedávať jesť dieťaťu do jedného roka? Na toto si daj pozor!

Výživa malých detí je pomerne dosť diskutovanou a zároveň aj háklivou záležitosťou. Hoci sa stretávame aj s názorom, že „v minulosti sa to tak neriešilo a sme tu“. No je zároveň aj pravdou, že „sme tu“ s mnohými zdravotnými ťažkosťami, ktorých korene môžu siahať až do útleho veku. Od 5. – 6. mesiaca, keď sa dieťatku do stravy zavádzajú prvé príkrmy, si preto treba dávať pozor na to, čo tvorí jeho stravu. A čomu sa vyhnúť do prvého roku života? To si prejdeme v nasledujúcom článku.

Prvé príkrmy – čomu sa vyvarovať?

Medzi prvými potravinami, s ktorými sa dieťatko dostáva do kontaktu, je pediatrami odporúčaná varená mrkva. Neskôr si pri pridávaní zeleninky treba dávať pozor na zeler a petržlen, na ktoré bývajú alergické reakcie. Preto majú svoje opodstatnenie aj jednozložkové kašičky zo zeleniny a postupné pridávanie nových potravín, aby sa vedela identifikovať príčina prípadnej alergickej reakcie. Jemnú zeleninu, ako je tekvica, zemiak, špenát, cukina atď., neskôr doplní aj mäsko (prednosť by sa malo dávať kuraciemu, morčaciemu, králičiemu). Hovädzie a bravčové mäso odborníci na detskú stravu odporúčajú až oveľa neskôr (niektorí dokonca až po 3. roku).

Pri varení  príkrmov a polievočiek majú niektorí rodičia tendenciu „vylepšovať“ jedlá pre malých stravníkov pridaním soli, ba dokonca korenín. No a to je chyba! Dieťa by nemalo minimálne do roka dostávať solenú stravu, pretože môže dôjsť k poškodeniu obličiek. Veľmi jemne sa môže začať soliť až po ukončení prvého roka, pričom celkový denný príjem soli by u detí do troch rokov nemal prekročiť maximum, čo sú 2 g. Rovnaký zákaz ako v prípade soli by mal platiť aj ohľadom a všetkých štipľavých dochucovadiel (tým sa treba vyhnúť aspoň do 2. roku), ktoré si my bežne doprajeme v našich dospeláckych jedlách.

Pozri aj: Nechutenstvo u detí - čo s ním? Skús tieto overené odporúčania

vhodná strava do jedného roka

Zdroj: Shutterstock®

Cukor a sladkosti

Podobnú dilemu ako so solením riešia rodičia aj so sladením. V minulosti sa dokonca aj do detských polievok pridávala troška cukru na tzv. zvýšenie apetítu. Veľa súčasných pediatrov však neodporúča sladiť dokonca až do ukončenia 3. roku. Ide o to, aby sa deti naučili na prirodzenú chuť jedla a takpovediac „nekazili si ju“. Iní pediatri však nie sú až takto striktní a jemné sladenie pripúšťajú. To však neznamená, že môžete dať drobcovi s čistým svedomím pred ukončením prvého roka života čokoládu či sladké keksíky. Niektorí odborníci na výživu dokonca zatracujú aj piškóty. Najskoršia hranica, čo sa oboznámenia s čokoládou týka, je od roka a pol. No v tomto prípade radšej dajte na osvedčenú radu – čím neskôr, tým lepšie. Nechcete totiž z dieťaťa vychovať notorického „sladiča“. Na cukor si dajte pozor aj v jeho „skrytej“ podobe, a to v kupovaných príkrmoch či v tzv. granulovaných čajoch pre deti.

deti a cukor

Zdroj: Shutterstock®

Problematický lepok

Obilninové kaše a múčne jedlá majú tiež svoj čas. Pediatri uvádzajú, že do začiatku 7. mesiaca si dieťa musí vytvoriť protilátky proti lepku. Preto sa po 6. mesiaci odporúča pridávať jedenkrát do týždňa jednu čajovú lyžičku krupice do polievočky. Presný čas zavádzania lepku, ale aj iné nezrovnalosti ohľadom jednotlivých problematických potravín však vždy konzultujte s pediatrom vášho dieťatka, ktorý ho pozná najlepšie, vie o tom, či je dojčené alebo na umelom mlieku, no a taktiež pozná anamnézu v rodine, alergie jednotlivých členov rodiny atď.

Potraviny, ktorým sa vyhnúť

V strave dieťatka by sa do jedného roka nemalo nachádzať vajíčko, presnejšie vaječný bielok, ktorý je veľmi silným alergénom. Kúsok zo žĺtka sa môže pridávať napríklad do polievočky. Z ovocia preferujte najmä to z nášho podnebného pásma, ideálne sezónne a domáce. Vyhýbajte sa citrusom a vo všeobecnosti exotickým typom ovocia. Dokonca aj s banánmi niektorí odborníci odporúčajú začať až po 1. roku života.

Na zozname zakázaných potravín do roka sú aj med, mak, orechy, cícer, sója, ocot, kyselina citrónová. A nielen po prvom roku, ale aj neskôr sa v strave detí treba vyhýbať hríbom, klíčkom, polotovarom z konzerv, vnútornostiam, divine, údeninám, fast-foodom, taveným syrom, sladeným nápojom aj vyprážaným jedlám.

Vybrali sme: Kedy a ako odstaviť dieťa od dojčenia? Toto potrebuješ vedieť!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 08.07.19 06:40

ĽŠ
karma
100.00

Dobré rady, v tomto prípade vo väčšine platí - čím neskôr, tým lepšie!

  • 2
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 15:35

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 15:35

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní