Máš doma umrnčané bábätko? Zisti, prečo je nespokojné!

Máš doma umrnčané bábätko? Zisti, prečo je nespokojné!

  • Zdieľaj:
 • 4

Poznajú to čerství rodičia aj tí zabehnutejší – bábätko či batoľa je nespokojné, a tak mrnčí. Faktom však je, že niektoré detičky sú umrnčanejšie než iné, čo môže ich rodičom liezť poriadne na nervy. Niekedy je preto lepšie, keď rodičia vedia zdroj nespokojnosti ich dieťatka identifikovať a problém vyriešiť. Ušetria si tak vlastnú príčetnosť a za odmenu dostanú do vienka spokojnejšie (a o čosi tichšie) dieťatko. Zistite, prečo máte umrnčané bábätko!

Mrnčanie ako komunikačný nástroj

Čo vlastne znamená, keď dieťatko mrnčí? Odborníci sa domnievajú, že ide o akési prechodné štádium medzi plačom a sťažovaním sa, ktoré prichádza primárne v období, kedy sa bábätko mení na batoľa, teda okolo prvého roka života. V každom prípade chcú detičky mrnčaním naznačiť svoju nespokojnosť, frustráciu či rozčarovanie nad pre ne zjavne nepríjemnou situáciou. Aj keď môže byť neustále mrnčanie pre rodičov náročné a niekedy až nezvládnuteľné, nemalo by sa brať na ľahkú váhu. Pre dieťa je dôležitým nástrojom komunikácie a rodič by sa ho mal snažiť dešifrovať zo všetkých síl.

Pozri aj: Skvelý spôsob, ako predísť chorobám: Daj si každé ráno za pohárik imunitného nakopávača!

ako eliminovať detský plač

Zdroj: Shutterstock®

Príčin môže byť veľa

Aké sú najčastejšie príčiny toho, že je bábätko umrnčané? Zlú náladu dieťatka môžu spôsobiť jeho nenaplnené základné potreby. Znamená to, že najčastejšie dieťa mrnčí pre hlad či smäd, únavu alebo kvôli diskomfortu pre špinavú plienku. Detičky však môžu mrnčať len tak z nudy. V tomto prípade zväčša pomôže zmena prostredia či čerstvý vzduch. Verte či nie, umrnčanosť dieťaťa môže v jeho rannom veku spôsobiť aj jeho vlastná frustrácia. Keďže sa v tomto veku veľa učia a majú veľa podnetov, niekedy ich to frustruje alebo ich hnevá, že nedokážu spraviť to, čo si zaumienili. Do prvého roka dieťaťa môžu bábätká trápiť prdíky a aj to je dôvod, prečo môže byť umrnčané, ako aj v prípade iných chorôb či bolestí. Medzi tie patria prvé zúbky bábätka, ale aj rastový špurt. Niekedy sú deti umrnčané, keď si vyžadujú pozornosť.

ako upokojiť bábätko

Zdroj: Shutterstock®

Odozva rodiča

Ako sa má v celej kauze „umrnčané dieťatko" zachovať rodič? Najskôr by mal identifikovať, prečo dieťa mrnčí. To však nie je jednoduché, no dá sa to. Pozorujte vaše dieťa a snažte sa ho pochopiť i jeho potreby. Rodič by si mal vždy zachovať chladnú hlavu a nemal by reagovať agresívne a ani impulzívne. Deti vycítia nervozitu a v prípade, že ide o väčšie deti teda batoľatá, môžu reakciu odpozorovať a osvojiť si ju. Rodič by mal byť pri umrnčanom bábätku empatický, dostatočne milujúci a mal by dieťa upokojovať prostredníctvom dotykov alebo rôznych upokojujúcich metód. Veľmi dobrým nástrojom je aj posunková reč pre bábätká, vďaka ktorej vám samo dieťa naznačí, čo ho trápi. Ak máte skôr umrnčané batoľa, ktoré s vami už ako-tak komunikuje, zvoľte vždy pozitívny spôsob komunikácie.

Inšpiruj sa: Málokto dokáže rozoznať poctivé a kvalitné maslo od falošného. Čo ho odhalí?


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 05.08.20 06:49

ĽŠ
karma
100.00

Rodič by mal byť pri umrnčanom bábätku skutočne v prvom rade empatický.

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 05.08.20 12:26

DB
karma
112.00

Niekedy je veru ťažké zistiť u malého dieťatka príčinu plaču

 • 0
Odpovedať

Marta Kendrová 06.08.20 07:35

MK
karma
100.00

Niekedy ťažko zistiť príčinu

 • 0
Odpovedať

Martina Gajdošíková 09.08.20 22:08

MG
karma
-1.00

Veľmi dobre si spomínam ako som tieto stavy "zvládala" pri synčekovi. Pri druhom bábätku snáď budem oplývať väčšou trpezlivosťou.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Mary Kay prináša esenciu leta
Novinky

Mary Kay prináša esenciu leta

 • 0
 • 26.08.2022
Domáci prírodný botox: Vyrob si ho sama iba z troch prísad!
Vyrob si sama

Domáci prírodný botox: Vyrob si ho sama iba z troch prísad!

 • 2
 • 07.11.2022
Zdravé a krásne vlasy vďaka sile byliniek
Vlasy

Zdravé a krásne vlasy vďaka sile byliniek

 • 0
 • 28.10.2022