Nevieš, či dať dieťaťu cumlík? Najprv zváž všetky pre a proti!

Nevieš, či dať dieťaťu cumlík? Najprv zváž všetky pre a proti!

Podobne ako dojčenie, ktoré rozdeľuje mamičky na niekoľko táborov, aj cumlíky sú v materstve celkom kontroverznou záležitosťou. Zatiaľ čo niektoré mamičky na jeho silu nedajú dopustiť a nepohnú sa bez neho s dieťatkom ani na krok, iné o ňom nechcú ani počuť. Ak sa práve v tejto chvíli rozhodujete, či dať dieťaťu cumlík alebo nie, ste na správnom mieste, kde hodnotíme všetky jeho klady a zápory.

Ako fungujú cumlíky?

Pochybujeme, že niekto z našich čitateľov nevie, čo vlastne cumlík je. Pre úplnosť tohto článku si to však zopakujeme. Cumlíky sú v podstate gumené náhrady prsníka rôznych farieb a tvarov. Časť, ktorú má bábätko v ústach, býva vyrobená z latexu či silikónu a ostatok z plastu. Bábätko pri cumlíku využíva sací reflex, s ktorým sa narodí, podobne ako pri príjme potravy, pričom pri cumlíku dokáže „dudlovať“ rýchlejšie ako pri matkinom prsníku. Cumlíky možno dostať v mnohých tvaroch a veľkostiach, preto je dôležité, aby ste vybrali ten správny práve pre vaše dieťatko.

Pozri aj: Dôležité prvé kroky: Vieš, ako vybrať topánky pre dieťa?

hrozby cumľa

Zdroj: Shutterstock®

Výhody cumlíka

Bez cumlíka ani na krok! Aj tak znie moje každodenné heslo pri mojom trojmesačnom dieťatku. To, čo je však pre mňa samozrejmosť, rozhodne nemusí byť samozrejmosťou aj pre iné mamičky a je to celkom prirodzené. Každé dieťa je iné a líšia sa aj výchovné metódy. Poďme sa najskôr pozrieť, čo prinesie cumlík do vášho spoločného života s bábätkom v pozitívnom zmysle.

 • Upokojí. Cumlíky sú vlastne silikónová náhrada ženského prsníka, čo znamená, že cumlík prispieva k upokojeniu rozrušeného bábätka. Pokiaľ nie je hladné, môže „dudlovanie“ bábätko aj uspať.
 • Ochráni prsník. Niektoré bábätká, ktoré sú dojčené, zvyknú stráviť pri maminom prsníku počas dňa veľmi veľa času. To môže ovplyvniť aj zdravie prsníkov, ktoré môžu dôjsť až do bolestivých stavov. Keď dieťatko z prsníka nepapá a len ho „žužle” pre upokojenie, môže túto aktivitu praktizovať s cumlíkom.
 • Slúži ako rozptýlenie. Najmä pri stresujúcich situáciách pre dieťa, ktorým sa nemožno vyhnúť, môže cumlík pôsobiť ako rozptýlenie. Mamičky naň nedajú dopustiť napríklad pri očkovaniach a podobne.
 • Pomáha „predčasniatkam”. Bábätká narodené pred 32. týždňom tehotenstva môžu byť ochudobnené o prirodzený sací reflex, s ktorým sa rodia vyspelé bábätká donosené do konca. Štúdie ukázali, že „predčasniatkam”, ktoré poznajú cumlík a používajú ho, dokáže táto  „drobnosť” zlepšiť príjem potravy, dokonca aj rozbehnúť dojčenie.
 • Znižuje riziko náhleho úmrtia. Syndróm náhleho úmrtia novorodencov desí každého čerstvého rodiča. Podľa amerických štúdií riziko jeho vzniku znižuje práve cumlík.
 • Pomocník pri cestovaní. Zmenou tlaku v lietadle nám zvykne pri vzlete a pristávaní zaľahnúť v ušiach, čo môžu detičky prežívať oveľa horšie ako dospelí. Práve s týmto problémom môže pomôcť cumlík. Ako náhrada cumlíka slúži fľaša alebo prsník.
cumlík a dojčenie

Zdroj: Shutterstock®

Nevýhody cumlíka

Cumlíky sú skvelými služobníkmi, no keď sa stanú pánmi, nastane problém. Preto sa pozrime na nevýhody, ktoré so sebou nesie táto upokojujúca pomôcka pre detičky.

 • Problémy s dojčením. Toto je azda najväčší dôvod, pre ktorý mnoho dojčiacich mamičiek cumlíky doslova odmieta. Niektoré deti, ktoré sú citlivejšie na matkin prsník, môžu po vyskúšaní cumlíka zápasiť so zmätenosťou, ktorá môže viesť až k problémom s dojčením či k celkovej nervozite bábätka. Každé dieťa je však iné a vo väčšine prípadov cumlík nespraví nič. Keďže ide o iný tvar aj textúru, ako je ženský prsník, deti ich často vedia rozlišovať.
 • Vznik závislosti a ťažké odúčanie. Nevýhodou cumlíkov je to, že niektoré detičky si na ne zvyknú až tak, že bez nich nedokážu urobiť ani jeden krok, samozrejme, obrazne povedané. Tak môže dôjsť k nepríjemným situáciám, kedy bez cumlíka svoju ratolesť nebudete vedieť utíšiť. Opäť je to však individuálne, veľa detičiek sa s cumlíkom pohrá, no keď ho má dosť, vypľuje ho. Problém býva aj s následným odúčaním od cumlíka vo vyššom veku dieťaťa.
 • Potenciálne zdravotné ťažkosti. Niektoré štúdie preukazujú spojenie medzi cumlíkom a niektorými zdravotnými ťažkosťami. Vaše dieťa môžu (ale nemusia) vďaka cumlíku potrápiť afty, ušné infekcie, zubné kazy či vyššia hmotnosť v neskoršom veku.

Cumlíková dilema

Možno ste po prečítaní tohto článku, milé mamičky alebo budúce mamičky, zostali v pomykove. Je teda cumlík pre vaše dieťatko to pravé? Odpoveď je asi niekde v strede a treba podotknúť, že to, čo sedí bábätku vašej blízkej priateľky, nemusí byť vhodné pre vaše klbko šťastia. Preto sa po zvážení všetkých pre a proti rozhodnite samé. Vyskúšajte, čo vám cumlík dáva, prípadne nedáva a počúvajte svoj materinský inštinkt.

- Anketa

POUŽÍVA VAŠE DIEŤATKO CUMLÍK?

Odpovedalo 31 ľudí  

Nevieme si bez neho predstaviť deň.
10%
Áno, ale len niekedy.
32%
Skoro vôbec.
6%
Cumeľ dieťaťu nedávam, ale nejsom proti.
29%
Som zásadne proti cumľom!
23%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 27.05.19 06:46

ĽŠ
karma
100.00

Odpoveď je naozaj niekde v strede.

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 27.05.19 17:44

karma
108.00

Moje dieťa cumeľ odmietlo v pôrodnici a namiesto toho mala svoj palec,ço bola katastrofa....

 • 0
Odpovedať

Simona Záhumenská 27.05.19 23:39

SZ
karma
90.00

Ako vo všetkom, aj pri cumlíku, treba nájsť zlatú strednú cestu.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní