Vieš, čo je pre malé dieťa najnebezpečnejšie? Na toto veľký pozor!

Vieš, čo je pre malé dieťa najnebezpečnejšie? Na toto veľký pozor!

Už v predchádzajúcich článkoch sme spomínali závažné riziká číhajúce v domácom aj vonkajšom prostredí, ktoré môžu u malých detí spôsobiť zdravotný problém, ba dokonca aj smrť. Za zmienku stojí najmä článok, v ktorom sme sa venovali problematike otravy u detí, nakoľko ide globálne o druhú najčastejšiu (vonkajšiu) príčinu úmrtnosti detí starších ako jeden rok. No a v nasledujúcom článku svoju pozornosť sústredíme na prvé miesto v tomto desivom rebríčku príčin úmrtností malých detí. Alarmujúce prvenstvo získavajú smrteľné úrazy! Na akých miestach a v akých situáciách hrozia úrazy najčastejšie a čo urobiť pre maximálnu ochranu svojho dieťaťa? To si zodpovieme a prejdeme takpovediac krok po kroku práve teraz.

Extrémne nebezpečné pády

Niekedy deti zaskočia rodičov aj takým spôsobom, že tí jednoducho neočakávajú, čo ich drobci zrazu z ničoho nič dokážu. Samozrejme, je to radosť, ale zároveň si to vyžaduje aj dostatočnú obozretnosť. Deti sa postupne vyvíjajú a rodičia musia byť stále na pozore, lebo ich zorné pole aj schopnosti sa rozširujú a s tým aj potenciálne nebezpečenstvo úrazov.

Veľmi časté a mimoriadne nebezpečné bývajú najmä nehody spôsobené pádmi z postele, gauča alebo z prebaľovacieho pultu na zem. Zvlášť hrozivé bývajú najmä pády na hlavičku, ktoré môžu mať až fatálne následky. Rodičia jednoducho niekedy pozabudnú na to, že ich len niekoľkomesačný a zatiaľ len málo pohyblivý ležiaci uzlíček má zrazu snahu prevaľovať sa. Vedeli ste o tom, že už dvojmesačné dieťa sa môže prevrátiť z chrbátika na bruško? A preto stačí naozaj len chvíľočka nepozornosti a nešťastie je na svete. Za žiadnych okolností a ani na sekundu tak nenechávajte bábätko bez dozoru, keď sa nachádza na vyvýšených miestach.

Pozri aj: Chceš vedieť, prečo bábätko plače? Rozpoznaj 7 druhov plaču!

nebezpečenstvo pádu

Zdroj: Shutterstock®

No zvýšenú pozornosť a špeciálne zabezpečovacie opatrenia treba zamerať aj na staršie deti. Či už lezúce, štvornožkujúce, alebo aj deti začínajúce s chôdzou – pre každé môže byť veľkým výkričníkom schodisko. Na jeho dôkladnom zabezpečení si teda dajte záležať a namontujte zábrany a detské zámky, pretože schody sú špeciálne nebezpečnou oblasťou každého príbytku.

Ďalším rizikom bývajú pre deti takmer akéhokoľvek veku otvorené okná. Zaiste ste už zachytili v správach nešťastia, keď sa deti sediace na parapetnej doske šmykli alebo jednoducho prepadli cez sieťku na hmyz, a to naozaj zo smrtiacich výšok siedmeho poschodia a pod. Starším deťom treba toto riziko s dôrazom pripomínať, no a pri tých menších treba dbať aj na to, aby ste nikdy nenechali v blízkosti okien nábytok, na ktorý sa dá vyliezť a dosiahnuť tak na kľučku okna. Okno je taktiež vhodné zabezpečiť poistkou.

Smrtiaci nábytok

Možno ste už v médiách zaregistrovali, keď sa hovorilo o smrteľných nehodách spôsobených nedostatočne upevneným nábytkom. Išlo najmä o vyššiu komodu jednej nemenovanej firmy, ktorá má na svedomí už niekoľko detských životov. Bohužiaľ, v tomto pochybili taktiež rodičia detí, keď nábytok dostatočne neupevnili zo zadnej strany do steny. Tieto nešťastia boli totiž následkom toho, že sa deti vešali alebo liezli na nábytok neukotvený v stene, no a ten sa na nich jednoducho s celou svojou váhou zvalil.

Z tohto dôvodu by ste mali dbať na to, aby bol nábytok dobre upevnený a ideálne masívneho a stabilného charakteru, aby v žiadnom prípade nehrozilo jeho prevrhnutie. Taktiež väčšiu bezpečnosť zaistíte aj tým, keď budete vyberať nábytok so zaoblenými rohmi, resp. na všetky rizikové rohy môžete nainštalovať bezpečnostné gumené alebo plastové chrániče.

rizikový nábytok

Zdroj: Shutterstock®

Najväčšie hrozby kuchyne a kúpeľne

Štatistiky vravia, že sa najviac úrazov malých detí stane práve v zázemí domova, no a my môžeme len predpokladať, že tými najrizikovejšími miestami sú z tohto hľadiska kuchyňa a kúpeľňa. Z akého dôvodu? V kúpeľni ide najmä o šmykľavé miesta, na ktorých hrozí pád, no v epicentre pozornosti by mala byť aj vaňa, v ktorej navyše v momente nepozornosti hrozí i riziko utopenia sa dieťatka. Aj odbehnutie si pre zvoniaci mobil môže byť neskôr 1000-krát oľutované. V kúpeľni ešte treba spomenúť chemické hrozby v podobe pracieho prostriedku či rôznych čističov, nakoľko najmä v tejto miestnosti bývajú najviac koncentrované. Tu pomôžu taktiež bezpečnostné zámky na dvierka a úplné odstránenie chemických látok z dosahu detí.

Kuchyňa je hádam najviac riziková zo všetkých miestností obydlia. Zoberte si len fakt, že u malých detí do troch rokov veku patria medzi najčastejšie úrazy aj popáleniny, porezania či obarenia horúcou tekutinou. Pozor teda na ostré predmety, ako napríklad nože. Tie hlavne nenechávajte na okraji pracovnej dosky v kuchyni, ale klaďte ich čo najďalej od skúmajúcich rúk dieťaťa. Rovnako pozor na hrnce či panvice, ktoré je ideálne používať na zadných horákoch sporáka, a to s držiakmi, resp. rúčkami otočenými tak, aby nevytŕčali z okraja sporáka. Dieťa by ich totiž mohlo na seba prevrhnúť.

nebezpečenstvo v kuchyni

Zdroj: Shutterstock®

Nebezpečnými môžu byť pre deti taktiež:

  • ťažké predmety položené na nízkych stolíkoch či v poličkách;
  • nerovné plochy na podlahe, ale napríklad aj rozbité parkety či natrhnutý koberec;
  • elektrické zásuvky bez zabezpečenia platovými chráničmi;
  • všetky sklenené a rozbitné predmety;
  • voľne dostupné nožnice, žiletky, zapaľovače, zápalky;
  • chaos, stres, ponáhľanie sa či nepozornosť rodičov, ktoré sú súčasťou rizikových situácií, kedy dochádza k úrazom v hojnom merítku.

Vybrali sme: Pozor na slová! Čo dieťaťu nehovoriť pre jeho dobro?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 07.10.19 07:31

ĽŠ
karma
100.00

Na detičky treba naozaj dávať veľký pozor a urobiť všetko potrebné pre ich maximálnu ochranu .

  • 2
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní