Registrácia Prihlásenie

Spinning alebo bicyklovanie v hale: Podľahni mu aj ty!


Spinning je športová aktivita, ktorá sa napriek svojmu „svetovému“ názvu už dávno udomácnila aj na Slovensku. Ide o bicyklovanie v hale a ak ste si ho aj neotestovali na vlastných nohách, určite ste už o tomto športe minimálne počuli. Teraz je však čas podľahnúť tomuto prospešnému pohybu tak, ako tisícky ďalších ľudí na celom svete! A hoci jar ťahá cyklistov predovšetkým von a do prírody, práve spinning môže byť pre vás skvelou doplnkovou aktivitou, ako sa udržať vo forme.

Spinning netreba nijako špeciálne predstavovať, takže aspoň v skratke – ide o špecifický druh cvičenia na rotačnom bicykli, odlišný od bežného bicyklovania. Slovo spinning je odvodené od anglického spin (rotácia, točenie), a to je pravá podstata tohto športu – intenzívne točiť nohami. Kým teda vytiahnete a oprášite svoje zazimované bicykle, zatrénujte si v hale na špeciálnom bicykli a pripravte svoje telo na cyklistickú sezónu!

Spinning býva prevažne skupinovým tréningom, sprevádzaným hudbou a motivujúcim inštruktorom. Práve to vás vyhecuje k vyššej výkonnosti.

Prečítaj si: Recept na nízkosacharidový chlieb: Poznáš oopsies?

bicyklovanie v hale

Zdroj: Shutterstock®

Len hudba, inštruktor, bicykel a vy

Hoci stacionárny bicykel má dnes doma kde-kto, motivácia doma v obývačke a v hale s ostatnými športuchtivými „kolegami“ sa predsa len nedá porovnať. V každom prípade ide o krok k pevnej postave a kondícii, ktorú vám budú závidieť všetky kamarátky. Je to rozhodne ideálna aktivita na redukciu hmotnosti. Vďaka spinningu teda spálite kalórie a posilníte svaly.

Je to pohyb, vhodný pre každú vekovú kategóriu, priaznivo totiž vplýva na prácu srdca a ciev. Bicykel, s ktorým sa stretnete v hale, sa nazýva, ako inak, spinner. Stupeň záťaže si na ňom môžete zvoliť samy. Prejdete tak množstvo kilometrov bez toho, aby ste sa čo i len pohli z miesta.

skupinový tréning

Zdroj: Shutterstock®

Zapájate nohy, stehná, zadok aj chrbát

V porovnaní s bicyklom, šliapanie na spinneri je jednoduchšie a nebolia po ňom nohy tak, ako po klasickom bicyklovaní. Spinning je výborná forma kardio cvičenia a najviac sú tu zapojené svaly nôh, zadok a stehná. Pri správnom držaní tela posilňujete aj chrbtové svalstvo. Zapotíte sa, no ak tomuto cvičeniu prídete na chuť, stane sa vašou drogou.

A práve spomínané potenie znamená, že pri spinningu treba prijímať tekutiny až o 50% viac a častejšie, než pri bicyklovaní vonku. Aby ste sa vyhli prehriatiu, pot z tela neustále utierajte.

Neprehliadni: Žalúdočné vredy: Šokujúce, ale toto ti naozaj pomôže!

spinning s inštruktorom

Zdroj: Shutterstock®

Pri spinningu je kľúčová správna rovnováha. Práve od nej sa odvíja celý váš tréning. Šliapať totiž môžete tak v sede, ako aj v stoji. Zájdite si na spinning a vyplavte čo najviac endorfínov z tela! Obdobie, kedy sme dali zbohom zime a vítame jar, je na to ako stvorené. Jediné, čo k tomu potrebujete, je čas a chuť hýbať sa, spraviť niečo prospešné pre svoje telo a zdravie, v neposlednom rade športové oblečenie, uterák a fľaša s vodou. A ak ste navyše po zime ešte stále plní letargie, psychickej únavy či stresu alebo len túžite zhodiť pár kíl, už neváhajte ani minútu!

- Anketa

VYSKÚŠALI STE UŽ NIEKEDY SPINNING?

Odpovedalo 11 ľudí  

Áno, chodím naň pravidelne
55%
Áno, ale viac ma baví bicyklovanie vonku
27%
Nie, ale určite vyskúšam
0%
Nie, nemám rád / rada takéto aktivity
18%

Návrat hore
Autor článku

2 komentáre

Ľubica Šťastná 07.04.18 14:00

ĽŠ
karma
106.00

Počasie ťahá naozaj skôr von, ale spinning má tiež čo do seba.

 • 1
Odpovedať

Lenka Čajová 14.06.18 11:01

karma
95.00

Spining je pre mňa skvelé odreagovanie skvelý tréning na obdobie pekného počasia ke´d človek vysadne na bicykel a ide von :)

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Ako na zvieracie chlpy na sedačke, podlahe či koberci? Toto je povinná výbava!
Domácnosť

Ako na zvieracie chlpy na sedačke, podlahe či koberci? Toto je povinná výbava!

 • 46
 • 1
 • 03.09.2019
Ako užívať jablčný ocot tak, aby prospieval zdraviu: Ver tomu, že dokáže aj uškodiť!
Zdravie

Ako užívať jablčný ocot tak, aby prospieval zdraviu: Ver tomu, že dokáže aj uškodiť!

 • 89
 • 4
 • 28.10.2019
Na čo použiť šťavu zo zemiakov? Nevylievajte ju, dokáže zázraky!
Zdravie

Na čo použiť šťavu zo zemiakov? Nevylievajte ju, dokáže zázraky!

 • 148
 • 8
 • 18.10.2019
TOPlist