Svadba v ľudovom štýle: Láka aj teba? Inšpiruj sa!

Svadba v ľudovom štýle: Láka aj teba? Inšpiruj sa!

  • Zdieľaj:
 • 9

Aj vy ste si všimli, že sa tento rok akosi roztrhlo vrece so svadbami? Nás, ako milovníčky svadieb a všetkého, čo s nimi súvisí, to nesmierne teší. Našej pozornosti však neušiel ešte jeden fakt – že čím ďalej, tým viac párov si pre svoj deň D volí návrat ku koreňom a tradíciám. Svadba v ľudovom štýle je teda nielen mimoriadne obľúbená, ale aj zakaždým iná, jedinečná, originálna, no predovšetkým očarujúca. Tak čo, necháte sa inšpirovať tiež?

Folklórna svadba je jednoducho trendy

Svadba v ľudovom štýle dnes už rozhodne nie je lákadlom len pre silno tradične založené páry alebo pre členov ľudových hudieb a folklórnych skupín. Tak ako sa do módy, ale aj bytového dizajnu, postupne prepracovali prvky v ľudovom štýle, aj svadba, ladená tradične a folklórne, je pre budúcich manželov veľkou výzvou a lákadlom. Návrat k „dedovizni“ sa dnes prejavuje v každej oblasti nášho života, svadby nevynímajúc. Ľudová tematika nám má čo ponúknuť a zrejme sa zhodneme, že je skutočne inšpiratívna.

Neprehliadni: Folklórny motív: Trendová záležitosť alebo návrat ku koreňom?

tradičná slovenská svadba

Zdroj: Shutterstock®

Nezabúdajte, že menej je viac!

Ak sa rozhodnete pre svadbu v ľudovom štýle, dajte si mimoriadne záležať na detailoch. Nepôsobilo by totiž dobre, keby bola nevesta odetá do šiat s folklórnym motívom, zatiaľ, čo ženích by mal na sebe ten najklasickejší oblek. To isté platí o doplnkoch. Ak tradičná, ľudová a folklórna svadba, tak doslova na všetkom – na papierových obrúskoch, obrusoch alebo štóle či tanieroch.

Folklórnu výzdobu môžu krásne dotvoriť aj tradičné maľované džbány alebo vázy a svietniky s typickou čipkou. Ale pozor! Stále majte na pamäti, že menej je viac a keď už ste sa rozhodli pre takúto tematickú svadbu, šetrite s doplnkami. Radšej, nech ich je menej, ale nápaditých, autentických a pripomínajúcich tradície, než sa za každú cenu snažiť o múzeum slovenského folklóru. Veľmi ľahko by sa totiž mohlo stať, že to múzeum aj docielite – avšak múzeum gýča.

folklórna svadba

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Lúka alebo stodola namiesto luxusného hotela

Keď už tradície a folklór, ak je to čo i len trošku možné, pred reštauráciou v tom najmodernejšom hoteli či veselicou v kulturáku, uprednostnite svadobnú hostinu vonku, pod holým nebom, ideálne v záhrade, plnej stromov. Práve tie dotvoria atmosféru folklórnej svadby úplne ideálne. A pri dostatočnej dávke pozitívneho myslenia vám bude priať aj počasie.

Pri svadbe s folklórnym motívom myslite aj na svadobné fotografie. Isto nám dáte za pravdu, že šťastní mladomanželia v krojoch alebo šatách s ľudovými prvkami, zvečnení v nákupnom centre pri kávičke, s farebnými balónmi v ruke alebo sediac pri fontáne, vyznejú naozaj komicky. Ak však obľubujete recesiu, smelo do toho! :-) Krásne svadobné zábery vám zaručí nielen kreatívny a kvalitný fotograf, ale aj prostredie s atmosférou. Takým môže byť zakvitnutá lúka, stodola, vinice, babičkina záhrada alebo, dnes tak obľúbený, skanzen s pôvodnými drevenými domčekmi.

Zaujme ťa: Dlhý, krátky, s čipkou či bez? Vyber si ten pravý svadobný závoj!

slovenská svadba

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Parta, stuhy, tradičná kuchyňa

Nedá nám však nespomenúť aj tradičnú partu – ozdobu hlavy. Nie je snáď práve svadba tou najlepšou príležitosťou ozdobiť si hlávku touto nádherou? Namiesto zložitého účesu, nad ktorým vaša kaderníčka strávi pol dňa a minie tri fixačné laky, zvoľte jednoduchosť – vlasy si nechajte prirodzene rozpustené alebo si zapleťte rybí chvost. Využiť môžete aj tradičnú stuhu, či už do vlasov alebo ako opasok. A čo svadobné menu? Nuž, to by malo byť postavené, ako inak, na tradičnej slovenskej kuchyni.

svadba s folklórnym motívom

Zdroj: Shutterstock®

Honosnú svadobnú kyticu z bielych ľalií by mala nahradiť farebná kytička, plná lúčnych kvetov. Nezabúdajte ani na svadobných hostí! Milým darčekom pre nich môžu byť perníčky v tvare srdca, buď s vašimi menami alebo s folklórnym motívom. Samozrejme, už samotné svadobné oznámenie by sa malo niesť v tradičnom ľudovom štýle. Na záver môžeme len skonštatovať, že svadba v ľudovom štýle je niečo, čo vám s najväčšou pravdepodobnosťou schvália aj svadobní rodičia, o starých rodičoch ani nehovoriac. Ak by im tento motív ale predsa len nevoňal, nenechajte sa odradiť. Je to predsa len a len váš deň, preto je prvoradé, aby mal presne takú podobu, akú si predstavujete vy. Takže smelo do toho, nech je váš svadobný deň krásnym a nezabudnuteľným zážitkom!

- Anketa

VIETE SI PREDSTAVIŤ MAŤ SVADBU V ĽUDOVOM ŠTÝLE?

Odpovedalo 215 ľudí  

Určite áno
94%
Skôr nie
2%
Rozhodne nie
3%

  • Zdieľaj:
 • 9
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Mária Chromíková 07.06.18 07:54

MC
karma
109.00

Svadba a nádherné kroje čo viac si priať...

 • 2
Odpovedať

Jana Mariaková 07.06.18 08:45

JM
karma
90.00

Na takejto ľudovej svadbe som sa ešte nezúčastnila, ale tá jednoduchosť a originalita má naozaj niečo do seba. Veľmi sa mi páči nápad jednoduchej svadobnej kytičky z lúčnych kvetov a fotky v prírode.

 • 1
Odpovedať

Marie Gutmannová 07.06.18 13:57

MG
karma
104.00

Páči sa mi, že sme sa vrátili ku tradíciám, vážime si ich a tešia sa stále väčšej obľube.

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 08.06.18 07:17

MM
karma
100.00

páči sa mi svadba v ľudovom štýle, v jednoduchosti je krása, takže aj na toto treba pamätať a neprekročiť hranice vkusu a gýčovosti

 • 1
Odpovedať

Simona Káčerová 19.06.18 23:35

SK
karma
107.00

Keďže ma čaká čochvíľa moja svadba uvažovala som aj nad touto alternatívou.Ale upustila som od nej čiastočne,keďže budeme mať polnočnú vykrúcanku v krojoch.

 • 1
Odpovedať

Jana Kim Gughova 21.06.18 14:41

karma
100.00

Mala som svadbu s cudzincom takže som tento styl obišla...ale keď sa na tom snúbenci dohodnú tak prečo nie. Je to pekne.

 • 1
Odpovedať

Jana Uhrová 09.07.18 18:00

JU
karma
103.00

páči sa mi to, prečo nevniesť folklór aj do tejto krasnej udalosti..

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 21.10.19 19:48

JK
karma
100.00

Waú nádherné a naše tradície

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 22.09.21 14:23

KS
karma
133.00

Celú svadbu v takto ladenom štýle som nemala, ale čepčenie a redový tanec nesmel aj tak chýbať :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Osobnosti a celebrity, ktoré nás v roku 2022 opustili
CELEBRITY

Osobnosti a celebrity, ktoré nás v roku 2022 opustili

 • 0
 • 07.01.2023
Ako byť sebavedomá: 7 tipov, ako si vybudovať sebadôveru
Sebarozvoj

Ako byť sebavedomá: 7 tipov, ako si vybudovať sebadôveru

 • 0
 • 27.02.2023
Keanu Reeves ako šľachetný človek: Čím si táto MEGA STAR získava srdcia svojich fanúšikov?
Voľný čas

Keanu Reeves ako šľachetný človek: Čím si táto MEGA STAR získava srdcia svojich fanúšikov?

 • 1
 • 03.12.2022