TELO AKO PLÁTNO - o tetovaní od A po Z

TELO AKO PLÁTNO

Dátum narodenia, meno milovaného človeka, obľúbené mesto, životné krédo, obrázky a vzory najrôznejšieho druhu, to všetko vieme objaviť nakreslené na tele ľudí. Niektorými zatracované, inými vyzdvihované. Tetovanie. Umenie, závislosť, trend.

 

Ľudia mali pravdepodobne od nepamäti nutkanie skrášľovať svoje telo farebnými obrazcami. Prvé stopy po tetovaní siahajú do ďalekej histórie, nájdu sa aj teórie, že tetovanie je staré ako ľudstvo samé. Mnohé z nájdených paleolitických artefaktov vyobrazujúcich človeka sú dôkazom, že naši dávni predkovia používali svoje telo ako maliarske plátno. Aj na populárnych soškách žien – venušiach – sa našli vyryté vzory. Ak predpokladáme, že modelom pre tieto sochy boli vtedajšie ženy, je viac ako pravdepodobné, že boli potetované. 

 

Odporúčame prečítať: Byť šťastnou sa naozaj oplatí

Ďalším známym dôkazom výskytu tetovaní v dávnych dobách je Ötzi – ľadový muž nájdený v Alpách začiatkom deväťdesiatych rokov. Predpokladá sa, že žil okolo roku 3300 pred Kristom. Na jeho tele, zachovanom vďaka ľadu, sa našli desiatky tetovaní, pričom vedci sa dodnes úplne nezhodli, či mali estetickú funkciu alebo či ľudia v tej dobe verili v ich liečivú silu.

 

Odporúčame prečítať: Večerné rituály pre krásu

Od barbarov k námorníkom

 

Rovnako ako sa menilo a vyvíjalo ľudstvo, menili sa aj typy tetovaní a postoj k nim. V období staroveku bolo tetovanie symbolom barbarstva, preto sa mu civilizované kmene vyhýbali. Výnimkou boli iba bojovníci – tí boli výrazne potetovaní, najmä na tvári a iných viditeľných miestach. Tetovanie malo v tomto prípade odstrašujúcu funkciu, malo vydesiť protivníka. Neskôr sa tetovanie z Európy takmer vytratilo, istý čas bolo dokonca zakázané pápežom.

 

Akási renesancia prichádza spolu s objavením nového sveta. Kmene v Južnej Amerike mali k tetovaniam v tom čase tak blízko, ako to bolo v Európe dávno predtým. Prví, ktorí na starý kontinent prinavrátili vlnu tetovaní, boli pochopiteľne námorníci. Kotvy, srdcia či lode patrili medzi najpopulárnejšie motívy. Okrem námorníkov sa v tom čase nechávali tetovať aj cirkusanti či väzni, tetovania teda boli akousi spoločenskou nálepkou, v tom čase vnímanou skôr negatívne. Módnymi sa tetovania stali o čosi neskôr.

 

Odporúčame prečítať: Citrón nie je len potravina, ale aj kozmetický pomocník

Potetované ženy

 

V knihe Dejiny tetovania sa autor Martin Rychlík zaoberá aj zaujímavou témou, a to prvými potetovanými ženami v novodobej histórii. Prvou, no nedobrovoľne potetovanou Američankou, bola podľa tejto knihy Olive Oatmanová v roku 1851. Jej rodinu prepadol indiánsky kmeň, nažive ostala vtedy iba štrnásťročná Olive a jej mladšia sestra, ktoré Indiáni potetovali na brade a pažiach.

 

Ďalšou zaujímavou postavou bola Nora Hildebrandtová, manželka prvého známeho amerického tatéra, ktorá mala na sebe údajne až 365 tetovaní, ku ktorým ju prinútil siouxský náčelník. Irene Woodwardová bola ďalšou známou potetovanou ženou, ktorá dokonca vystupovala v Európe a po jej smrti v múzeách údajne existovalo 38 jej voskových figurín. Najpotetovanejšou ženou sveta na prelome storočí bola Emma de Burghová. Na chrbte mala vytetovaný aj biblický motív – Poslednú večeru.

 

Začiatkom 20. storočia mala obrovský úspech Betty Broadbentová, ktorá svoje potetované telo vystavovala na verejných vystúpeniach. Zvečnená bola dokonca aj na dobových pohľadniciach a nikto by pravdepodobne netipoval, že bola absolventkou cirkevnej školy. A takýchto príkladov by sme, samozrejme, našli omnoho viac. 

 

Odporúčame prečítať: Recept na domáci vaječný a čokoládový likér

Tetovanie a Slováci

 

Síce prešli desaťročia, názory a postoje verejnosti na tetovania sú stále rozpačité. Pre niekoho sú prejavom štýlu a umenia, stále sa však medzi nami nájdu aj tí, ktorí si potetovaných ľudí škatuľkujú ako vandalov a kriminálnikov. V potetovanej koži však pokojne môže žiť lekár, vedec či riaditeľ banky.

 

Minulý rok na Slovensku vyšla zaujímavá publikácia TATTOO PORTRAITS SLOVAKIA, ktorá je príležitosťou dozvedieť sa viac nielen o tetovaní, ale aj o ľuďoch, Slovákoch, ktorí sa za ním skrývajú. Novinárka, manažér, dizajnér, laborantka, obchodník, holič, podnikateľka či učiteľka, výber aj príbehy sú veľmi pestré. A sú jednoznačným dôkazom toho, že tetovanie nie je doménou vagabundov, ale aj obyčajných ľudí so slušným zamestnaním.

 

Odporúčame prečítať: Dobrá nálada - ako na to?

Tolerancia či kopírovanie?

 

Pozitívnu zmenu v postojoch slovenskej verejnosti vníma aj Branko Blaščák, spolumajiteľ tatoo & piercing štúdia BODY GALLERY. „Osobne si myslím, že za to môže mainstream a okolitý svet. Hudobné pop stars, futbalisti a podobe. Populárni ľudia, ktorí nemajú s našou spoločnosťou nič spoločné, ale majú tetovanie a ukazujú sa s ním. Prikláňam sa k tomu, že je to viac vplyv pop kultúry zo západu, ako to, že by bola naša spoločnosť tolerantnejšia,“ hovorí.

 

O čosi väčší záujem o tetovania majú prekvapivo ženy, aj keď, ako hovorí Branko, veľmi ťažko takto zovšeobecňovať. Čo sa týka veku, ani ten podstatnú úlohu nezohráva. „Oslovuje to veľa ľudí medzi dvadsiatkou a tridsiatkou, avšak ani päťdesiat, či sedemdesiat rokov nie je prekážkou. Náš najstarší klient mal tuším sedemdesiat rokov,“ loví v pamäti Branko.

 

Odporúčame prečítaťDIY: Netradičné domáce peelingy, ktoré si zamilujete

Boľavá závislosť

 

Čitateľka Zuzka si dala tetovanie za odmenu, keď urobila bakalárske štátnice.Tetovanie som si dala po niekoľkoročnom zvažovaní, či som schopná s niečím novým na koži žiť už navždy. Keď sa mi ustálil názor, že si chcem „ozdobiť“ kožu, nech mi neustále pripomína moje postoje, bolo to len o výbere motívu,“ hovorí útla brunetka, ktorá sa napokon rozhodla pre vlka s keltskými uzlami. Zdobia jej celý jeden bok. „Vlci sú pre mňa úplne skvelé tvory. Dokážu žiť osamote, silní sú v páre, ale aj v skupine. Sú verní, hraví, silní... A keltské uzly? Nemajú začiatok ani koniec. Veci teda netreba zbytočne rozpitvávať, treba ich brať také, aké sú,“ prezrádza o svojom tetovaní.

 

Podobne ako ďalší, ktorí okúsili tetovanie, ani Zuzka sa nechce uspokojiť s jedným. Zvykne sa hovoriť, že tetovanie je droga, závislosť.Je to v podstate pravda, aj keď ľudia sú rôzni. Niekto si dá jedno tetovanie a je spokojný. Potom sú tu tí, ktorí si dajú jedno, druhé, tretie... Potom je otázkou, kde to ubrzdia. Či na viditeľných miestach, alebo idú ďalej. Zistíš, že si vieš skrášľovať telo a voľnú kožu začneš vnímať ako plochu, ktorá ponúka potenciál na skrášlenie. No nevyuži to,“ usmieva sa Branko.

 

Odporúčame prečítať: Nepečené dezerty z kokosu

Zaujímavosťou je, že človeka neodradí ani bolesť, ktorá býva občas poriadne intenzívna. „Klientovi môže od bolesti klesnúť tlak, nikto nám tu ale zatiaľ neodpadol,“ hovorí Branko a prekvapí informáciou, že sa im ešte nestalo, aby niekto zutekal. „Niekedy to ide pomalšie, než by si všetci priali, ale nevzdáva sa nik.“

 

Medzi tie boľavejšie miesta na tele patria rebrá, krk, členky, podkolenie, intímne partie či podpazušie. O čosi znesiteľnejšie sú ramená alebo lopatky. „Tým, že mám tetovanie na boku, bolo to dosť náročné. Rebrá, bedro, bok. Trvalo to niekoľko hodín. Ale ten čas aj bolesť za to stáli,“ hovorí Zuzka a nie je dôvod o tom pochybovať. Ak človek niečo skutočne chce, vie vydržať veľa.

 

Odporúčame prečítať: Minútové pravidlo - ako byť produktívnejšou?

Klišé, rady a riziká

 

Nie každý ide za tatérom s konkrétnou predstavou, akú mala napríklad Zuzka. Niekto má jasno iba v tom, že sa chce nechať potetovať, motív je v tomto prípade druhoradý. Ak sa vyberie do štúdia, kde tetovanie nevnímajú ako jedinečné umenie, môže sa stať, že sa potom na ulici stretne s kamarátom s rovnakou „kerkou“.

 

Pár rokov dozadu takto chodili po kúpaliskách dievčatá s ornamentmi na krížoch, ktoré mnohí profesionálni tatéri vnímajú ako klišé. „Do tejto kategórie tiež patria slabé motívy ako delfíny či jednoduché kvety,“ hovorí Branko a dodáva, že každý tatér by mal mať svoj vlastný štýl. Vysvetľuje, že keď k nim do štúdia príde zákazník s obrázkom už existujúceho tetovania, držia sa zásady, že nekopírujú. Tetovanie a motív urobia inak, po svojom. „Keď si niekto vyberá tatéra, mal by chcieť práve ten jeho štýl tetovania. Ak sa tak nestane, tatér sa snaží zákazníka usmerniť k tomu, v čom je najlepší. Motívy zákazníkom nevyhovárame, len sa ho prípadne snažíme zmeniť tak, aby bol zaujímavejší.“

 

Zásah do pokožky samozrejme prináša aj riziká. Tým najväčším je zápal alebo alergia na farbu. „Za zápal si na 99 percent môže zákazník sám – nesprávnym prístupom, zlou starostlivosťou alebo ignorovaním rád tatéra.  Alergia sa môže objaviť, ale riziko je úplne minimálne. Všetky farby sa testujú, sú na to normy,“ vysvetľuje Branko. Základným pravidlom je najmä používanie antibakteriálneho mydla, ďalej vyhýbanie sa priamemu slnku a kontaktu so špinavými rukami.

 

Odporúčame prečítať: Príliš krátka ofinka? No problem!

Trendy a alternatívy

 

Aj tetovania podliehajú trendom. Ako prezradil Branko, momentálne sa veľa ľudí zaujíma o akvarel štýl a v kurze sú aj motívy ako sovy, hodiny či kompasy. Podobne ako v móde, aj medzi tetovaniami sa však nájdu stálice. „Sú to rôzne nápisy, mytológia či progresívne  tetovania ako napríklad realistika alebo new schol,“ dopĺňa.

 

Ak sa vám stále nepáči myšlienka pomerne bolestivej procedúry, existuje viacero metód, ako sa nechať „pokresliť“ bezbolestne. Medzi najtradičnejšie patrí henna, ktorá sa na Slovensko väčšinou dostáva vo forme prášku spracovaného z listov zelenej rastliny rastúcej v častiach Ázie a Afriky. Kreslenie zložitých ornamentov trvá aj niekoľko hodín, pričom trvácnosť takéhoto „tetovania“ býva pri dobrej starostlivosti aj tri týždne.

 

Odporúčame prečítať: Domáce spôsoby, vďaka ktorým hravo zatočíte so suchou pleťou

Momentálne sú populárne aj tetovačky v metalických odtieňoch, ktoré k nám ako veľký hit dorazili len toto leto zo slnečnej Kalifornie. Ich trvácnosť na pokožke je zhruba tri až päť dní, závisí od miesta, na ktoré si ich aplikujete. Čo sa týka samotného použitia, je to podobné ako tetovačky, ktoré sme zvykli v detstve nachádzať v balíčkoch od žuvačiek. Odstrániť fóliu, nalepiť na pokožku, priložiť vlhkú handričku a keď tetovačka zaschne, odstrániť ochranný papierik. V ponuke sú okrem metalických aj čierne či farebné, v rôznych dizajnoch od abstraktných ornamentov až po uletené obrázky ponožiek či fajok. Tak hor sa do „kreslenia“! 

 

Odporúčame prečítať: Buďte štýlová aj v zime. Trendy doplnky, ktoré musíte mať!


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

5 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.16.12.16 07:30 | Soňa Krátka | karma: 88
pre toto ja osobne nemám zmysel, vždy si pomyslím, že ako títo ľudia budú vyzerať v starobe, možno keby to bolo možné na krátku dobu...

odpovedať

hlasuj plus 1 | 1 hlasuj minus


17.12.16 19:04 | Marianna Rajniaková | karma: 107
keď je tetovanie vkusné, je to pekné, ale niektoré ženy sa vedia doriadiť

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


18.12.16 00:28 | Iveta Moravčíková | karma: 83
ked tetovnie tak len trošku

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


20.12.16 21:28 | Mia Lock | karma: neurčená
Držím sa pravidla, že pokiaľ to nie je príliš, tak OK.. Sama však tetovanie nemám :)

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


01.01.17 22:14 | Bria Tóthová | karma: neurčená
ak keď sa mi tetovanie veľmi páči, či je farebné alebo klasické, ja osobne si myslím, že si nikdy žiadne nedám
viem že by som to po čase ľutovala a chcela namiesto toho niečo iné
no na ostatných je to fajn :) - ak to nie je samozrejme prehnané e hlavne keď nemá každý to isté - lebo to je potom trápne

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Je nahý spánok naozaj taký zdravý pre naše telo?

26.07.2017 LIFESTYLE
Je nahý spánok naozaj taký zdravý pre naše telo?

Spávate v pyžame a v ponožkách? Radi sa večer zahalíte do pohodlnej nočnej košele? Máte doma hotovú zbierku pekného a štýlového oblečenia na spánok? Asi vás sklameme...

Prečo zbierať okrem malín i malinové listy? Pretože sú liečivé!

23.07.2017 LIFESTYLE
Prečo zbierať okrem malín i malinové listy? Pretože sú liečivé!

Maliny sú chutným a hlavne zdravým letným ovocím. Sezóna tohto bobuľového ovocia je v plnom prúde. Maliny ľahko nazbierame v záhradke a aj v obchodoch sú lepšie dostupné. Vedeli ste však o tom...

Účinky umelých vitamínov: Čo robia s naším telom?

01.08.2017 LIFESTYLE
Účinky umelých vitamínov: Čo robia s naším telom?

Dlho sme sa dozvedali o pozitívnych účinkoch vitamínov pre naše telo. Rôzne krémy a iné kozmetické produkty s obsahom najrôznejších vitamínov predstavujú údajne oveľa zdravšiu aplikáciu vitamínov s le...

Žena bez make-upu? Aj celebrity dokazujú, že sú obyčajné ženy ako my!

22.07.2017 LIFESTYLE
Žena bez make-upu? Aj celebrity dokazujú, že sú obyčajné ženy ako my!

Či už sa objavujú vo filmoch, hudobných videách alebo na obálkach časopisov, celebrity zriedka vidíme bez tváre plnej make-upu alebo zavádzajúceho photoshopu. Ale ako vidíte v tomto odhaľujúcom zoznam...

Rýchly a jednoduchý test kvality jedla!

10.08.2017 LIFESTYLE
Rýchly a jednoduchý test kvality jedla!

Existuje množstvo spôsobov, ako zistiť kvalitu jedla, ktoré podávame na stôl každý deň. Nemusíte byť na to odborník. Jednoduchým pohľadom zistíte, ktoré potraviny sú kvalitné a ktoré by ste už radšej ...

Máš chuť na sladké alebo slané? Toto sa ti telo snaží naznačiť!

17.08.2017 LIFESTYLE
Máš chuť na sladké alebo slané? Toto sa ti telo snaží naznačiť!

Ak nás prepadne chuť na sladké alebo slané, väčšinou to pripisujeme našej pahltnosti. Vedeli ste však o tom, že naše chúťky na rôzne potraviny môžu byť signálmi, ktoré nám dáva vlastné telo...

Najkrajšie deti, z ktorých sa stali celebrity. Čo je s nimi dnes?

14.08.2017 LIFESTYLE
Najkrajšie deti, z ktorých sa stali celebrity. Čo je s nimi dnes?

Myslím, že na celom svete nájdeme krásne deti. Veď každé dieťa je pre rodiča tým najkrajším. O tom niet pochýb! Avšak niekoľko z nich dokáže rozhodne očariť natoľko, že dostane titul najkrajšieho dieť...

Čo muži najviac milujú na ženách a čo si najviac všímajú? Poznáme odpovede!

16.08.2017 LIFESTYLE
Čo muži najviac milujú na ženách a čo si najviac všímajú? Poznáme odpovede!

Čo muži najviac milujú na ženách? Čo si najviac všímajú? Prvý dojem urobí veľa, o tom netreba pochybovať. Dáme naňho my a dajú naňho aj muži, pretože len prvý dojem rozhoduje, či vás vôbec osloví...

Vytláčanie čiernych bodiek je hitom. Tieto videá videli milióny!

08.08.2017 KRÁSA
Vytláčanie čiernych bodiek je hitom. Tieto videá videli milióny!

Čierne bodky na tvári predstavujú póry, ktoré sú čiastočne zablokované kožným mazom, odumretými bunkami a baktériami. V odbornom žargóne sa im občas hovorí aj komedóny. Čierne bodky nepridávajú na krá...

Ta-Ta Towel: Pohodlná podprsenka alebo módny výstrelok?

06.08.2017 MÓDA a ŠTÝL
Ta-Ta Towel: Pohodlná podprsenka alebo módny výstrelok?

Anglická firma predstavila novinku určenú pre ženy s väčším poprsím a dojčiace matky. Celý svet bol šokovaný z ich módneho výstrelku, ktorý nazvali "Ta-Ta Towel"...

Osvedčené spôsoby ako odstránite brušný tuk

22.07.2017 LIFESTYLE
Osvedčené spôsoby ako odstránite brušný tuk

Nie je ľahké zbaviť sa brušného tuku. Je to jeden z najnebezpečnejších tukov v ľudskom tele. My vám prinášame návod, ako sa ho zbaviť...

20 príznakov parazitov v tele!

30.07.2017 LIFESTYLE
20 príznakov parazitov v tele!

Infekcie spôsobené parazitmi sú pomerne častejšie, ako si predstavujeme. Je však potrebné venovať pozornosť tomuto problému, pretože môžu spôsobovať vážne zdravotné problémy...

Kŕčové žily - tieto prírodné prostriedky ťa ich nadobro zbavia!

04.08.2017 LIFESTYLE
Kŕčové žily - tieto prírodné prostriedky ťa ich nadobro zbavia!

Kŕčové žily sú veľmi nepríjemným ochorením žíl, ktoré môžeme v dnešnej dobe zaradiť medzi civilizačné choroby. Tento zdravotný problém je veľmi častý a postihuje mužov i ženy...

Čo nepatrí do spálne? Týchto vecí sa určite zbavte!

27.07.2017 LIFESTYLE
Čo nepatrí do spálne? Týchto vecí sa určite zbavte!

po celom dni zregenerovať a načerpať novú energiu. Je to miesto na odpočinok, romantiku, intimitu a významne ovplyvňuje vzťah. Na to všetko má vplyv jej zariadenie, nábytok, doplnky a materiály...

Ušný maz ako ho nepoznáme: Čo znamená jeho zafarbenie?

30.07.2017 LIFESTYLE
Ušný maz ako ho nepoznáme: Čo znamená jeho zafarbenie?

Niekedy stačí málo a viete zistiť, že vaše telo niečo trápi. Telesné tekutiny často signalizujú začiatok vážnejšieho ochorenia. Ušný maz je toho rovnakým príkladom...

Poznajte svoje telo: Vaginálny zápach - na týchto 5 si dávajte pozor!

02.08.2017 LIFESTYLE
Poznajte svoje telo: Vaginálny zápach - na týchto 5 si dávajte pozor!

Rovnako ako črevá, aj vaša vagína má vlastné prostredie s rôznymi baktériami a kvasinkami, pričom mnohé z nich sú pre vaše telo prospešné. Každá vagína má svoje špecifické prostredie a látky...

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  Najnovšie z HLAVNÉSPRÁVY.sk

  Najnovšie z TOPDESAŤ.sk


  Najnovšie z Lepšídeň.sk


  Najnovšie z Deňženy.sk

  TOPlist 1s