Toto sú najčastejšie príčiny nočných môr. Ako sa ich zbaviť?

nočné mory

Ak sa po noci zobudíte s myšlienkou na pekný sen, ktorý sa vám sníval, môže ísť o skvelý štart do nového dňa. Keď vás však počas spánku potrápila nočná mora, desivá predstava vás prenasleduje ešte dlhú dobu.

 

Voľný pád, únos či ohavné monštrum – to všetko sa veľmi často objavuje v našich snoch. Nočné mory teda skutočne nie sú ničím príjemným.

 

Ak sa dlhodobo opakujú, môžu vplývať až na psychiku človeka. V nasledujúcom článku sa dozviete, aké sú najčastejšie príčiny nočných môr. Dá sa so zlými snami vôbec bojovať?

 

Čo je vlastne sen a nočná mora?

Sen je akýsi súbor či reťazec najrozličnejších obrazových, zvukových aj iných zmyslových vnemov, ktoré sa vytvárajú v mozgu človeka počas spánku. U zvierat sa snívanie líši podľa druhu. V minulosti ľudia verili, že zážitky, ktoré v noci pri oddychu prežili, predpovedajú budúcnosť. Iní zase boli presvedčení, že v snoch dostávajú odkazy od Boha. Dnes sa už sny vykladajú rôznymi spôsobmi, veľakrát podľa toho, čo konkrétne sa dotyčnému snívalo. Existuje i vedecká disciplína, oneirológia, ktorá sa zaoberá výskumom sna. Ľudia počas spánku zažívajú zvyčajne hneď niekoľko odlišných snov.

 

Podľa vedcov všetci snívame približne rovnako často. Najviac snov, ktoré si aj dokážeme po zobudení zapamätať, sa objavuje v priebehu fázy REM. Deje, ktoré počas sna prebiehajú, sú zväčša neuskutočniteľné alebo málo pravdepodobné, a najmä nekontrolovateľné. Známe je však i bdelé snívanie, alebo tiež lucidné či vedomé, pri ktorom si človek uvedomuje, že sa nachádza v sne. Výsledkom toho je oveľa jasnejší snový zážitok, pri ktorom je niekedy jedinec dokonca schopný ovládať obsah sna. Taktiež poznáme i desivé sny, známe ako nočné mory, ktoré často odzrkadľuje najväčší strach a hrôzy jedinca.

 

Pozri aj: Domáce hnojivo na kvety: S týmto ti kvety porastú raz-dva!

Prečo nás trápia nočné mory?

V tejto oblasti prebehlo a stále prebieha množstvo výskumov. Vedci však na niektoré otázky ohľadom zlých snov, ich významu či príčin stále nevedia jednoznačne odpovedať. Doteraz však prišli k mnohým zaujímavým záverom. Nedávno bolo zistené, že existuje súvislosť medzi dĺžkou spánku a možnosťou výskytu nočných môr. Rôzne sny totiž najčastejšie prichádzajú počas fázy REM, ktorá je posledná a najdlhšia. Je potvrdené, že čím dlhšie človek spí, tým je aj vyššia pravdepodobnosť, že sa objaví škaredý sen. Častejší výskyt nočných môr však môže človeka upozorňovať aj na to, že jeho telo trpí nedostatkom spánku.

 

Taktiež je potrebné spomenúť fakt, že sny sa tvoria v našom podvedomí. To znamená, že sa v nich mnohokrát objavujú práve javy, ktoré sa snažíme vytlačiť z mysle. V sne sa môžu odzrkadľovať najväčšie obavy a strach človeka. Frekvenciu zlých snov ovplyvňuje aj každodenné prežívanie. Nočné mory sa objavujú častejšie, ak ste v silnom stresovom období, máte rôzne problémy, preťažujete svoje fyzické sily alebo ste prežili traumatizujúci či negatívny emočný zážitok. Zlé sny sú niekedy vyvolávané aj liekmi, najmä na vysoký krvný tlak či proti psychickým ochoreniam, alebo konzumáciou ťažkých jedál pred spaním. Nočné mory údajne tiež môžu byť predzvesťou migrény.

BUDE ŤA ZAUJÍMAŤ:

Dá sa s nimi bojovať?

Ak sa nepekný sen objaví raz za pár mesiacov, asi si z toho nikto veľkú hlavu nerobí. Takýto občasný problém sa zvyčajne spája len s menšou únavou, podráždením či zhoršenou náladou. Komplikácia nastáva, ak sa nočné mory objavujú príliš často. Z dlhodobého hľadiska to vedie k problémom so spánkom či srdcom, permanentnej únave a vyústiť to dokonca môže až do psychických problémov. Ak sa chcete nočných môr zbaviť, najlepšie je odhaliť ich príčinu. Keď sa nabudúce strhnete zo sna, skúste ho analyzovať. Ako sme už zmienili vyššie, sny sú často odrazom našich problémov a strachu. Možno je práve vhodný čas postaviť sa tomu čelom a vyriešiť všetky potrebné záležitosti, zbaviť sa stresu či napraviť vzťahy.

 

Váš spánok ovplyvňuje aj miesto, kde spíte. Zabezpečte, aby sa vám spalo pohodlne a aby bola teplota v miestnosti ideálna. Nezaťažujte svoje telo pred spaním nezdravými, mastnými, pikantnými či veľmi sladkými jedlami. Ak nočné mory spôsobil nejaký hororový či katastrofický film, nabudúce sa tomu pred spánkom radšej vyhnite. Skvelou pomôckou na boj proti zlým snom je aj autosugescia. Tesne pred spaním si opakujte, že sa vám budú snívať len pekné sny. Dôležité je navodiť príjemný pocit, ktorý by mal byť následne pociťovaní aj v spánku. Táto sugescia by sa mala zapísať do podvedomia a prejaviť vo sne. Ak máte podozrenie, že za nočnými morami stoja lieky, ktoré dlhodobo užívate, konzultujte tento problém s lekárom.

 

Odporúčame: Čo sa môže recyklovať a čo nie? Pravdepodobne nevieš o všetkom!


Čo čítajú ostatní na KAMzaKRÁSOU.sk

 
Máš bolestivé kŕče v nohách? Vieme prečo a aj to, ako ich zmierniš
Ako rozoznať zdravé ovocie a zeleninu od chemicky ošetreného? Takto!
Detské bolesti sa vekom menia, rodičia hľadajú alternatívy k sirupom
Najtoxickejšie potraviny: Ktoré medzi ne patria? Ostaneš prekvapená!
Imelo nie je len na ozdobu: Prekvapí ťa zázračnými schopnosťami!
Liečivá sila medu: Poznáš aj tieto jeho zázračné účinky?
Cícer: najzdravšia strukovina na zemi! Vieš, čo všetko dokáže?
Hlási sa hnačka? Tieto suroviny ti zabezpečia rýchlu úľavu!
Cícer: najzdravšia strukovina na zemi! Vieš, čo všetko dokáže?
Alergia na kakao: Čo všetko môže človeku spôsobiť čokoláda?
Len piť vodu nestačí: Jedz týchto 7 hydratujúcich potravín
Čítanie kníh: 7 výhod, ktoré táto aktivita prináša!
Môžeme bez obáv konzumovať surové vajcia? Poznáme odpoveď!
Liečivá rasca: Čo všetko o nej (ne)vieme?
Bylinkový kúpeľ: Aké sú jeho účinky? Kvôli tomuto ho musíš vyskúšať!
Ako správne chudnúť pomocou tukov? Je to vôbec možné?
Hormonálna joga dokáže zázraky: Prečo ju začať praktizovať?
Kyselina listová je pre telo nevyhnutná. Toto sú najlepšie zdroje!
Celostná medicína: Liečba tela i duše, ktorá ťa zaujme!
Dna: Aké sú príčiny a prejavy tohto bolestivého ochorenia?
Aké liečivé účinky má mrkvová šťava? Budeš prekvapená!
Usádzanie prachu v domácnosti? Triky, ako sa ho najjednoduchšie zbaviť!
Prečo je aktivácia orechov a semien dôležitá? Rob to aj ty!
Termický efekt potravín: Ktoré suroviny ťa dokážu v zime zahriať?
Toto ťa dostane! Listy z viniča ako účinný prírodný liek
 

9 komentárov

, ak chcete vložiť komentár. V prípade, že nemáte ešte konto na KAMzaKRÁSOU.sk, môžete si ho zdarma vytvoriť.25.01.18 09:08 | Ľubica Šťastná | karma: 93
Stres a ťažké jedlá mi boli známe, no, že i niektoré lieky majú túto schopnosť som nevedela, dobrý článok!

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


25.01.18 10:11 | benynka | karma: 94
občas mávam nočné mory ale to asi každý človek, ale ak to máva niekto často tak to musí byť strašné...tiež som nevedela že lieky na to môžu pôsobiť

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


25.01.18 13:10 | Jana Belicová | karma: 95
Keď som vystresovaná alebo chorá, padám v noci zo strechy... Keď sa z toho prebudím, mám pocit, že ešte stále letím. No hrôza.

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


25.01.18 13:42 | Marta Bujdošová | karma: 92
ja ich uz nemam, ale veru volakedy som ich mavala

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


25.01.18 15:12 | Pavlína Vaksmundská | karma: 70
Mávala som niekedy nočné mory.. Teraz to nie je , asi preto,že spím dve hodiny, potom musím vstávať k priateľovi ,lebo ho treba polohovať ( mal autonehodu, a starám sa o neho sama už 6 rokov ) , potom zasa nemôžem zaspať a potom zasa spím len 2-3 hodinky.. Tak to nemá ani kedy prísť - tie zlé sny ..!!!!!!

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


25.01.18 19:14 | Soňa Krátka | karma: 77
starosti a stresy vedia spraviť svoje, aj zlé spanie

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


25.01.18 21:01 | Alžbeta Remencová | karma: neurčená
chvalabohu som uz dlhsie nemala nocnu moru...ale je to hrozny pocit ked sa clovek prebudi s busiacim srdcom

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


25.01.18 21:38 | Elena Švachová | karma: 86
v poslednej dobe si vôbec nepamätám,čo sa mi snívalo...

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus


26.01.18 07:37 | Soňa Kelemenová | karma: 95
ak sa neskoro večer navečeriam tam ma veruže mátajú.....

odpovedať

hlasuj plus 0 | 0 hlasuj minus
Najčítanejšie na KAMzaKRÁSOU.sk

Kurie oká: S ktorými prírodnými zložkami ich vyliečiš?

30.01.2018 KRÁSA
Kurie oká: S ktorými prírodnými zložkami ich vyliečiš?

Našim chodidlám nevenujeme takú pozornosť, akú by si zaslúžili. Možno je to preto, lebo ich ukrývame v topánkach a ponožkách, z ktorých nám nevykukuje žiaden kúsok chodidla. Avšak...

Slávna lekárka Pimple Popper radí: Ako odstrániť čierne bodky?

05.02.2018 KRÁSA
Slávna lekárka Pimple Popper radí: Ako odstrániť čierne bodky?

Už dlhé roky vás trápia čierne bodky na nose, vyskúšali ste rôzne čistiace produkty, masky, exfoliáciu, vytláčali ste, natierali retinolom, i tak nič nepomohlo? Ako odstrániť čierne bodky bez toho...

Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

29.01.2018 LIFESTYLE
Odteraz už šupky z jablka nebudeš vyhadzovať! Pozri, čo všetko dokážu

Jablká patria medzi tie druhy ovocia, ktorých sa človek nepreje asi nikdy. Sú chutné, šťavnaté, a navyše sa dajú využívať pri pečení chutných dezertov.   Veľa ľudí neobľubuje šupky z jabĺk...

Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

02.02.2018 KRÁSA
Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

Epsomská soľ nie je žiadny výmysel modernej doby. Objavená bola totiž už začiatkom sedemnásteho storočia. Aj napriek tomu nie je veľmi známou surovinou, čo je však veľká škoda...

Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

07.02.2018 LIFESTYLE
Vedľajšie účinky zdravého stravovania. O týchto ti povie málokto!

S príchodom nového roka si dávame množstvo predsavzatí. Mnohí z nás dúfajú, že nový rok bude pre nich v znamení zdravej stravy. Kým január bol len akýmsi skúšobným mesiacom...

Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

13.02.2018 LIFESTYLE
Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

Niekedy môže kuchyňa po príprave večere vyzerať skôr ako po boji.   Všade samý riad, špina a neporiadok, ktorého by ste sa najradšej zbavili mihom oka. Máme pre vás naozaj skvelú správu...

Prečo nikdy neprestať cvičiť? Ak to urobíš, toto sa stane s tvojim telom!

18.02.2018 LIFESTYLE
Prečo nikdy neprestať cvičiť? Ak to urobíš, toto sa stane s tvojim telom!

Stáva sa to aj tým najlepším z nás... Po dlhodobom aktívnom pohybe sa ocitáme v úzkych a jednoducho sa nám prestane chcieť. Beh už zrazu nie je obľúbenou súčasťou dňa a návšteva posilňovne...

Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

27.01.2018 LIFESTYLE
Ako správne zohriať kura? Takto zostane chrumkavé a šťavnaté!

Nie je nič lepšie, než čerstvo upečené kurča s chrumkavou kôrkou. Avšak patrí k tým jedlám, ktoré už ťažko zohrejete na ďalší deň tak, aby bolo stále chrumkavé, a hlavne, aby nebolo vyschnuté...

Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

28.01.2018 LIFESTYLE
Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

Rakovina hrubého čreva aj rakovina konečníka patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce typy zhubných ochorení, a to najmä vo vyspelých krajinách po celom svete...

Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

26.01.2018 LIFESTYLE
Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

Bujónové kocky sú v mnohých kuchyniach často používané. Ide totiž o veľmi ľahký spôsob ako zvýrazniť chuť a arómu mnohých jedál, najmä polievok či omáčok...

Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

21.01.2018 LIFESTYLE
Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

Obličky plnia v ľudskom tele hneď niekoľko dôležitých funkcií. Pôsobia ako filter krvi, regulujú množstvo vody v organizme a podieľajú sa na udržiavaní homeostázy...

Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

09.02.2018 LIFESTYLE
Toto sú najčastejšie signály chorej pečene. Neignoruj ich!

Pečeň patrí medzi životne dôležité ľudské orgány. Je zodpovedná za odstraňovanie jedovatých látok z tela, metabolizmus dôležitých látok aj zásobovanie živín...

Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

01.02.2018 KRÁSA
Prečo konzumovať cibuľu? Odteraz sa od nej staneš závislou!

Niekto ju dokáže jesť ako jablko, iní ju neznášajú a majú voči nej averziu a nechuť. Odrádzajúca je hlavne jej aróma, pri ktorej nejeden človek už zaplakal...

Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

24.01.2018 LIFESTYLE
Ako vyčistiť záchodovú misu? Rýchlo a jednoducho vďaka tomuto!

Čistenie toalety môže byť ťažké, že? Škvrny, tvrdá voda a baktérie množiace sa rýchlosťou svetla – to sú vecí, ktorých sa zbaviť je fakt zdĺhavé. A dokonca...

Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

10.02.2018 LIFESTYLE
Smrdí to chorobou! Ktorý zápach tela signalizuje vážnu chorobu?

Za normálnych okolností, ak sme zdraví a nekonzumujeme veľa cesnaku či alkoholu, nemáme žiaden zápach. Presnejšie je neutrálny, niekomu môžeme aj voňať ale určite nesmrdíme...

Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

23.01.2018 KRÁSA
Je pohár vína denne zdravý? Prekvapí ťa, čo na to hovorí veda!

Je pohár vína denne zdravý? Nad touto polemikou si lámu hlavu mnohí z nás. Otvoriť fľašu vínka po náročnom dni v práci alebo neotvoriť? Chodí nám to neustále po rozume a my premýšľame...

.

Aktuálne súťaže


INSTAGRAM

  TÝŽDENNÝ HOROSKOP KRÁSY


  ODPORÚČANÉ ČLÁNKY


  ZDRAVÉ RECEPTY


  ODPORÚČANÉ SLUŽBY

  Salon De Luxe, Bratislava

  Salon De Luxe
  Bratislava

  YOGA MAYA, Ivanka pri Dunaji

  YOGA MAYA
  Ivanka pri Dunaji


  Fandite nám

  TOPlist 1s