Registrácia Prihlásenie

Vieš, čo znamená diera v melóne? Nenechaj sa nachytať!


Približne od mája do augusta až skorého septembra ich vidíme na policiach supermarketov. V dnešnej dobe môžu mať rôzne tvary, veľkosti a aj dužiny. Dlhé letné dni si pýtajú sladké a zdravé osvieženie v podobe melóna. Ako už všetci dobre vieme, melón obsahuje až 92 % vody a asi 6 % cukru. Tento fakt len podporuje to, že si ho môžete dopriať, aj keď sa snažíte schudnúť či udržať si váhu. Melón sa môže použiť do smoothie, do šalátov, ako príloha ku hlavným jedlám či do ovocných mís.

Odporúčame: Podceňované melónové jadierka: Žiadny odpad, naopak, liečivý zázrak!

môžem zjesť melón s prasklinou?

Zdroj: Shutterstock®

Všetci ho milujeme

Za celú dobu svojej existencie si vyslúžil reputáciu skvelého a zdravého dezertu, teda najmä v prípade, pokiaľ sa viete povzniesť nad nemalé množstvo jadierok v ňom. Poľnohospodári však prišli na to, ako si môžu vychutnať túto ovocnú pochúťku aj ľudia, ktorí z duše nenávidia jadierka. Vyšľachtili odrodu, ktorá je takmer bez nich! Avšak je toto manipulovanie s prirodzenou štruktúrou melóna dobré? Melón je zelenina, ktorá je sladká, ľahká a má málo kalórií. Je to šťavnatá pochúťka, ktorá nestojí veľa a vďaka veľkému obsahu vody vás zasýti. Melón je už akási červeno-zelená ikona leta. Je perfektný na úpravu krvného tlaku, pomáha pri ľadvinových kameňoch, zlepšuje zrak, bojuje proti strate vlasov a predovšetkým zvyšuje energiu!

ako jesť melón

Zdroj: Shutterstock®

Čo spraviť, keď už „deravý“ melón doma máte

Je prirodzené, že každý poľnohospodár chce, aby mal čo najviac úrody v čo najkratšom čase, a preto používa hnojivá. Práve praskliny v melóne nám signalizujú ich prítomnosť. Nie je to však niečo, čoho by ste sa mali báť. Prasklina či diera v melóne je prirodzená vec. Znamená to, že je dyňa už prezretá a nedokáže ťahať viac vody. Dyňu je najlepšie jesť tesne pred prezretím. Vtedy je na vrchole svojej sladkosti (napriek tomu, že je to zelenina). Hnojivá sa používajú bežne a sú pod prísnym dohľadom. Akákoľvek zelenina či ovocie, ktoré nájdete na policiach supermarketu, je hnojené alebo nejako inak urýchlené ich dozretie. Melóny na Slovensku podliehajú prísnym kontrolám a obchodné reťazce ich kupujú od overených dodávateľov, takže sa nemáte čoho báť.

Nemajte obavy. Melóny stále patria k najideálnejším zdravým jedlám, pretože neobsahujú žiadny tuk ani cholesterol, majú veľa vlákniny a vitamínov A a C. Ak budete najbližšie kupovať červenú dyňu, nebojte sa ju kúpiť v celku. Pokiaľ si kúpite takú, ktorá bude mať v strede prasklinu pokojne ju zjedzte. Nie je to nič, čo by vám ublížilo. Takýto melón je jednoducho prezretý.


Návrat hore
Autor článku

3 komentáre

Alžbeta Stanková 10.08.19 09:11

AS
karma
116.00

hneď si idem kúpiť- dostala som chuť na melón

 • 0
Odpovedať

Alexandra Semanová 10.08.19 19:16

AS
karma
-1.00

Skvelý článok.

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 04.09.19 14:11

DB
karma
110.00

nevedela som,že prasklina je od hnojiva.vždy som myslela,že to znamená,že je prezretý.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Rôzne druhy bodnutí hmyzom: Toto ti prezradí, čo ťa skutočne poštípalo
Zdravie

Rôzne druhy bodnutí hmyzom: Toto ti prezradí, čo ťa skutočne poštípalo

 • 49
 • 6
 • 18.06.2019
7 skvelých dôvodov, prečo začať plávať: Fascinujúce, čo takýto pohyb dokáže
Cvičenie

7 skvelých dôvodov, prečo začať plávať: Fascinujúce, čo takýto pohyb dokáže

 • 28
 • 8
 • 18.07.2019
Depresia po dovolenke? Takto jej dáš zbohom raz-dva
Inšpirácie pre sebarozvoj

Depresia po dovolenke? Takto jej dáš zbohom raz-dva

 • 48
 • 1
 • 29.08.2019
TOPlist