Chceš zlepšiť svoju postavu do plaviek? Skús cvičenie na trampolíne!

Chceš zlepšiť svoju postavu do plaviek? Skús cvičenie na trampolíne!
  • 02.05.2014
  • Barbora Daxner

Objavili sme zábavný spôsob, ako dať tukové vankúšiky do laty a zároveň sa vyblázniť a vypustiť paru po náročnom dni. Volá sa jumping. Väčšina z nás sa zhodne na tom, že najlepšie cvičenie je také, pri ktorom si neuvedomujeme, že cvičíme. Pohyb si užívame do tej miery, až zabudneme, že sme sa do neho pôvodne pustili preto, aby sme rozhýbali nahromadené tukové zásoby a spálili kalórie. A práve v tom spočíva čaro jumpingu, pri ktorom sa cvičí na patentovaných trampolínach v sprievode inštruktorky alebo inštruktora.

Pozri aj: Ako funguje delená strava? Spoznaj jej princípy, výhody aj nevýhody!

Pre koho je jumping vhodný?

Trampolíny v nás vyvolávajú spomienky na detstvo. Ktovie, čo na nich vlastne je, no každému, kto sa na ne postaví a začne skákať, sa do minúty na tvári vyčarí širokánsky úsmev a zaplaví ho radosť. Určite ste to zažili tiež. Jumping v sebe spája detskú hravosť, bláznivú nespútanosť pohybu a prílev energie. Zároveň je nenápadnou, no tvrdou drinou, ktorá vám vytvaruje postavičku ako lusk. Nebudeme sa tváriť, že je to malina. Dá vašej kondičke zabrať. Na druhej strane od vás nevyžaduje žiadne zázračné schopnosti.

Zvládne ho aj to najväčšie pohybové drievko. Jednoducho len skáčete podľa inštrukcií a tešíte sa z pohybu. Je taktiež ideálnou voľbou pre tie z vás, ktoré sa len váhavo púšťajú do dynamických športov, ako je beh či niektoré druhy aerobikov, pretože ich trápia kĺby a chrbtica. Vďaka mäkkým dopadom na výplet trampolíny vám jumping nezaťaží kĺby ani chrbticu. Práve naopak, spevňuje kĺbové väzivo dolných končatín.

Na čo všetko pôsobí?

Na rozdiel od iných druhov aerobiku jumping nemá presné choreografie, ktoré sa nacvičujú a potom neustále opakujú. Nejde však ani o chaotické, neorganizované poskakovanie na trampolíne, ale o súbor rozličných cvikov a pozícií, ktoré neomylne pôsobia na tie partie, ktoré nás, ženy, trápia najviac. V prvom rade vás skákanie dostane do určitej tepovej hladiny, kedy sa rozpúšťajú tukové bunky. Poriadne sa zahrejete a prebudíte celé telo.

Dynamické sekvencie, pri ktorých si idete vyskákať dušu, striedajú balančné pozície alebo série drepov či cviky s jednoručkami. Popri kardio-pohybe tak posilňujete aj jednotlivé svalové skupiny. Možno vás prekvapí, že zapájate aj svalstvo spodného brucha, tricepsov či chrbta. Nechýba ani strečing či izolované posilňovanie zadku, brucha a rúk.

Pozri aj: 15-minútový domáci HIIT workout bez skákania: Susedia sa sťažovať nebudú

Nájdite si svojho inštruktora

Scenár každej skákacej hodiny, samozrejme, závisí od inštruktora, pretože hoci je súbor jednotlivých cvikov presne určený, fantázii sa medze nekladú. Niektorí inštruktori striedajú rýchle, dynamické cviky, pri ktorých lapáte po dychu, s pomalšími pozíciami a poskokmi na upokojenie. Iní vás vybičujú do určitého rytmu a v tejto hladine vás udržiavajú celú hodinu, dokonca aj posilňovacie cviky robíte kardio spôsobom. Nájdite si preto takého inštruktora, ktorého precvičovanie vám bude najviac vyhovovať.

Zdravie aj postavička

Máme odskúšané, že pri pravidelnom skákaní dvakrát do týždňa sa efekt dostaví už zakrátko, dokonca po pár týždňoch. S úžasom sme sledovali, ako nám vďaka týmto hravým a zábavným spôsobom mizol tuk zo stehien, spevnel zadok a ani brucho či ruky neostali ušetrené. Jumpingom sa nám podarilo zoštíhliť rýchlejšie a efektívnejšie než inými druhmi aerobikov. A to sa pre nadchádzajúcu plavkovú sezónu celkom hodí, nie?

Na záver pridávame zdravotnú bodku, pretože krása sa ukrýva nielen v krivkách ako vystrihnutých z módneho žurnálu, ale najmä v zdraví a vnútornej pohode. Jumping zvyšuje kapacitu pľúc, podporuje lymfatický obeh a prietok krvi v žilách obehového systému, znižuje hladinu cholesterolu, nabudí vás energiou a odoženie únavu. Zrýchľuje metabolické procesy v tele, zlepšuje koordináciu a zmierňuje bolestivosť menštruácie. Tak čo, skočíte si zaskákať?

Pozri aj: Ktoré ovocie je vhodné pri diéte? Na tieto druhy sa môžeš spoľahnúť!

Upozornenie na záver:

Z vlastnej skúsenosti odporúčame minimálne dve hodiny pred jumpingom nejesť. Ak potrebujete niečo zobnúť na energiu, siahnite pri ľahších pokrmoch, ktoré vám nebudú stáť v žalúdku. Skákať s plným žalúdkom môže zmeniť zábavu na takú menšiu tortúru. A nezabudnite si so sebou vziať fľašu s vodou.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 24.05.16 21:37

SK
karma
114.00

trampolinu mame na dvore, budeme skakat

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní