Registrácia Prihlásenie

Zisti všetko o mastnej pleti: Vieš, ako by si sa o ňu mala starať?

Majiteľky mastnej pleti nám dajú iste za pravdu, keď budeme tvrdiť, že mať mastnú pleť, nie je také jednoduché. Nadmerné množstvo kožného mazu v oblasti tváre ide ruka v ruke s rozšírenými pórmi, ktoré sa navyše zanášajú, čo vedie ku vzniku akné. Okrem toho môže mastná pleť vyzerať neesteticky, preto s ňou treba niečo robiť. Mnohé ženy však bojujú so starostlivosťou o mastnú pleť aj s hľadaním vhodnej kozmetiky.

Hormóny či genetika

Ak sa pýtate, čo vlastne stojí za tým, že máte mastnú pleť, je to už spomínaná nadmerná tvorba kožného mazu. A prečo práve vy? Pravdepodobne ste mastnú pleť zdedili alebo za ňu môžu výkyvy hormónov. Úlohu teda môže hrať genetika aj zvýšený stres alebo životné obdobie – napríklad menopauza. Tak či onak, o mastnú pleť by ste sa mali príkladne starať, aby ste prispeli k zlepšeniu jej stavu.

Inšpiruj sa: Bomba do kúpeľa?! Šumivý relax s použitím obyčajných ingrediencií

ako na mastnú pleť

Zdroj: Shutterstock®

Čistota nadovšetko

Mastnej pleti, ktorú spôsobuje genetika či hormóny, sa dá predísť len veľmi ťažko alebo vôbec. Najlepšou prevenciou je teda správna starostlivosť, ktorá dokáže ako-tak urobiť mastnú pleť znesiteľnejšou. V prvom rade nezabúdajte na umývanie vašej pleti čistou teplou vodou a jemným mydlom. Vyhnite sa pritom tvrdým handričkám alebo iným produktom, ktoré by mohli pleť podráždiť. Pri mastnej pleti sa držte zásady – čím jemnejšie, tým lepšie, a to aj v prípade kozmetiky. Keď po umytí tváre pristúpite k sušeniu, používajte jemné pohyby a mäkký uterák. Pleť neťahajte, skôr po nej uterákom jemne ťukajte, až kým sa nevysuší.

S kozmetikou opatrne

Na pleť dnes jeden krém nestačí. Používame na ňu množstvo čistiacich a vyživujúcich produktov, no niekedy zabúdame na to, že máme problematickú mastnú pleť. A to je chyba. Používajte tónovaciu vodu, a to najlepšie z prírodných ingrediencií. Nikdy sa nevyhýbajte hydratácii, pretože mastná pleť neznamená automaticky to, že nepotrebuje vodu. Práve naopak, aj mastná pleť býva dehydrovaná, čo jej na zdraví rozhodne nepridáva. Pomôcť by mohol aj pravidelný píling, no s veľmi jemnými pílingovými časticami, napríklad kávový píling.

Náš tip! Používajte skôr ľahšiu kozmetiku na vodovej báze. Hutnejšie produkty by mohli póry zaniesť a spôsobiť ešte vyššiu produkciu mazu. Na noc nechajte pokožku dýchať, nezaťažujte ju príliš ťažkou pleťovou kozmetikou.

Pozri aj: Návod na očnú linku: Takto ju aplikuješ rýchlo a úplne jednoducho

ako sa zbaviť mastnej pleti

Zdroj: Shutterstock®

Strava je základ

Opäť sa dostávame k tomu, že zdravý tráviaci systém rovná sa zdravá pleť a všeobecne zdravý organizmus. Mastnej pleti vadí alkohol aj štipľavé jedlá, čo nie je žiadne prekvapenie, pretože spôsobujú rozširovanie ciev a následné nadmerné potenie sa. Naopak, mali by ste svoju chladničku zásobiť potravinami, ktoré obsahujú vitamín A a pôsobia na tvorbu mazu redukujúco. Takýmito potravinami sú napríklad mrkva, špenát či melón.


Návrat hore
Autor článku

2 komentáre

Jana Komadová 25.05.19 21:15

JK
karma
112.00

Mám zmiešanú pleť no rada som sa dozvedela zas niečo nové

 • 0
Odpovedať

Lea Leová 30.05.19 13:30

LL
karma
-1.00

čo kozmetika na prirodnej baze, skušala si?

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Deti a digitálne technológie (mobily, počítače, tablety): Pozor na hrozivé následky!
Rodina

Deti a digitálne technológie (mobily, počítače, tablety): Pozor na hrozivé následky!

 • 65
 • 4
 • 17.07.2019
Vieš, ktoré potraviny sú vhodné na grilovanie? Prezradíme tiež, čomu sa pri grilovaní vyhnúť
Domácnosť

Vieš, ktoré potraviny sú vhodné na grilovanie? Prezradíme tiež, čomu sa pri grilovaní vyhnúť

 • 50
 • 4
 • 24.07.2019
Toto sú najpopulárnejšie druhy jogy na svete: Tak, ktorou začať?
Cvičenie

Toto sú najpopulárnejšie druhy jogy na svete: Tak, ktorou začať?

 • 84
 • 2
 • 02.09.2019
TOPlist