Registrácia Prihlásenie

Naša krvná skupina prezradí, ako sa stravovať

 • 13.11.2013
 • Cvicte.sk

Prečo niekomu tá istá diéta pomôže schudnúť a inému nie? Prečo trpíme potravinovými alergiami, ktoré nám znepríjemňujú život? Vďaka čomu sú niektorí ľudia vitálni aj vo vyššom veku, zatiaľ čo iných kvária rozličné choroby?

Odborník na stravovanie podľa krvných skupín a autor viacerých kníh, Peter J. D'Adamo, je presvedčený o tom, že krvná skupina je hlavným kľúčom ku zdraviu, dlhému životu, dlhovekosti a celkovej vitalite.

Tak napríklad majiteľom krvnej skupiny 0 padnú na úžitok intenzívne fyzické aktivity a dostatok živočíšnych proteínov. „Áčkari“ by sa mali zamerať na prirodzenú rastlinnú a živočíšnu stravu, „béčkari“ sú zasa stvorení pre miernu fyzickú aktivitu. Viete, v čom je vaša krvná skupina jedinečná a akú stravu vyžaduje?

Odporúčame prečítať: 7 potravín, ktoré bojujú s brušným tukom

Krvná skupina A

Pokiaľ sa majitelia krvnej skupiny A zamerajú na konzumáciu prirodzenej stravy a skombinujú ju s miernym pohybom, môžu sa tešiť na zlepšenie celkovej fyzickej i duševnej výkonnosti (a, samozrejme, aj stratu kilogramov).

Pre áčkarov je dôležité naučiť sa zvládať stres a dosiahnuť vnútornú harmóniu. V tomto smere sú nápomocné najmä body&mind cvičenia. D'Adamo odporúča napríklad hatha jogu či tai chi. Dôležité je sústrediť sa na vykonávanie meditácie a hlbokého dýchania.  

Čo uprednostňovať v jedálničku? V prvom rade veľa potravín v prírodnej forme: teda ovocie, zeleninu a obilniny. Naopak, vyhýbať sa treba napríklad živočíšnym bielkovinám, mliečnym výrobkom, kešu a para orechom, ale aj morským plodom.

Bude vás zaujímať: Darovanie krvi: Čo všetko obnáša?

strava podľa krvných skupín

Zdroj: Shutterstock®

 Krvná skupina B

Vhodné stravovanie a druh pohybu sú od seba, medzi skupinami A a 0, absolútne odlišné. Čo sa týka krvnej skupiny B, dokáže efektívne spracovať široké spektrum potravín. Napriek tomu existujú niektoré, ktoré spôsobujú priberanie. Patria sem kukurica, pšenica, pohánka, šošovica, rajčiny, arašidy a sezamové semienka. Týchto potravín je potrebné sa vyvarovať, ak chce byť človek štíhly a plný energie. Peter J. D'Adamo neodporúča ani kuracie mäso. Je dobré ho nahradiť napríklad králičím, baraním, jahňacím alebo zverinou.

Bude vás zaujímať: Diéta podľa krvnej skupiny - 0 a A

Ako si vybrať najprínosnejšiu športovú aktivitu? Vhodné je, aby nebola príliš intenzívna, odohrávala sa v prítomnosti iných ľudí a vyžadovala aj duševnú prácu. Béčkarom teda prospejú napr. bojové umenia, tenis, turistika alebo golf.

krv

Zdroj: Shutterstock®

 Krvná skupina 0

Čo je kľúčom k úspechu pri chudnutí u majiteľov krvnej skupiny 0? Zásadné sú tri pravidlá: zameranie sa na potraviny s vysokým obsahom živočíšnych proteínov (červené mäso), maximálne zníženie konzumácie sacharidov a intenzívne kardio cvičenie.

Pokiaľ máte krvnú skupinu 0, zrejme máte sklon k negatívnym emóciám: k hnevu, náladovosti, vnútornej nevyrovnanosti a pod. Z tohto dôvodu odborník na krvné skupiny odporúča zaradiť do životného štýlu aeróbne aktivity 3-4 razy do týždňa, ktoré treba vykonávať po 30-45 minút.

Za nevhodné potraviny sú okrem sacharidových pokrmov považované napríklad aj orechy, mliečne výrobky, káva a bylinkové čaje.

Odporúčame prečítať: Diéta podľa krvnej skupiny - AB a B

 Krvná skupina AB

Krvná skupina AB je pomerne vzácnym typom krvi. Je kombináciou skupín A a B. Čo je pre majiteľov tejto krvnej skupiny vhodné a čo, naopak, nie?

Jedálny lístok by mal byť zameraný na konzumáciu zeleniny, mliečnych výrobkov, tofu, morských plodov (sardinky, tuniak, losos), jahňaciny, baraniny, králika a z ovocia je odporúčaný ananás. Za absolútne nevhodné sú považované nápoje s obsahom kofeínu, alkohol a ťažko stráviteľné sú aj údeniny, hovädzie, kačacie, kuracie mäso atď.

Čo sa týka športovej aktivity, je potrebné kombinovať kardio cvičenia s body&mind cvičeniami. Teda niekoľkokrát do týždňa sa „vypotiť“ pri aeróbnej aktivite a zopár ráz týždenne sa zasa upokojiť napríklad na hodine jogy.

Zdroj článku: www.CVICTE.sk

Zdroj foto: www.health.howstuffworks.com, www.makemewellblog.wordpress.com, www.nymag.com

Návrat hore
Autor článku

2 komentáre

Helena Kravcová 28.09.14 19:40

HK
karma
100.00

tak podla toho nemôžem nič jest ani pit

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 04.10.18 13:48

DB
karma
114.00

nuž podľa mojej krvnej skupiny sa stravujem správne/ale mám rada aj mäso akéhokoľvek druhu,takže vlastne sa prehrešujem,ale čo už s tým/hlavne,že mi chutí,nie?

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Inkluzívne vzdelávanie podporuje Nadácia pre deti Slovenska jedinečným programom
Pre ženy

Inkluzívne vzdelávanie podporuje Nadácia pre deti Slovenska jedinečným programom

 • 15
 • 1
 • 25.10.2019
Ako tráviť chvíle s priateľmi či rodinou? Inšpiruj sa v kuchyni!
Voľný čas

Ako tráviť chvíle s priateľmi či rodinou? Inšpiruj sa v kuchyni!

 • 53
 • 1
 • 12.12.2019
Rozprávková vianočná výzdoba: Štyri kúzelné spôsoby, ktoré ťa dostanú
Inšpirácie

Rozprávková vianočná výzdoba: Štyri kúzelné spôsoby, ktoré ťa dostanú

 • 66
 • 7
 • 16.12.2019
TOPlist