Registrácia Prihlásenie

Ako zostať motivovaná, aj keď sa ti práve nedarí? Nič nie je nemožné!


Nie každý deň v živote býva len šťastný, úsmevný a radostný. Aj vonku predsa raz za čas zájde slnko za oblaky a spustí sa dážď. Rovnako aj v našich životoch sa môžu objaviť horšie dni, ktoré sa nás snažia zraziť na kolená. V týchto dňoch čelíme stresu, rozličným výzvam, vážnym rozhodnutiam a možno i negativite z okolia. Dôležité však je zostať motivovaný, predsa aj pršať raz prestane a slnko spoza oblakov vždy vykukne. Ako však neopustiť svoju motiváciu a neprísť o všetky nádeje a sny do budúcnosti ani v dňoch, kedy sa nič nedeje podľa predstáv? V nasledujúcom článku sme si pre vás pripravili hneď niekoľko tipov, ako zostať motivovaný aj počas zlých dní!

Oceňte to, čo máte

Motivovaní a pozitívne naladení nemôžeme byť v prípade, keď sa stále zameriavame najmä na negatívne aspekty života. Zamyslite sa nad dôvodmi, pre ktoré sa ráno jednoznačne oplatí vstať z postele. Spočiatku to môžu byť úplne maličkosti, napríklad chuť rannej kávy či obľúbeného čaju, čítanie ďalších stránok rozčítanej knihy či konverzácia s priateľom. Dôležité je nemyslieť ďaleko dopredu, ale hlavne sa sústrediť na to, čo máte teraz a na rozhodnutia, ktoré robíte teraz. Takýto prístup podporí stabilitu v živote a pripraví priestor pre motiváciu.

Pozri aj: Prečo spať so zatvorenými dverami? Neuveríš, ale zachráni ti to život

stanovenie cieľov

Zdroj: Shutterstock®

Určte si zoznam svojich cieľov

Neváhajte si viesť zoznam svojich cieľov. Môžete s ním totiž pracovať a vždy budete vďaka nemu cítiť motiváciu, pretože budete chcieť stanovené ciele aj dosiahnuť. Takýto zoznam vás navyše bude vždy tlačiť dopredu a bude pre vás akýmsi hnacím motorom. Pravidelne si stanovte menšie alebo väčšie ciele, ktoré budú realistické a dosiahnuteľné v kratšom alebo vzdialenejšom čase. Môžu sa týkať nielen práce, ale aj rodiny či vášho osobného rozvoja. Zoznam svojich cieľov by ste mali mať každý deň na očiach!

Odmeňte sa

Jednou z hlavných ciest, ako si udržať motiváciu, je pravidelne sa odmeňovať. Keď nie je život láskavý k vám, robte to pre seba vy sami. Po dosiahnutí a splnení stanoveného cieľa sa odmeňte. Nemusí to byť nič veľké, verte, že postačí aj maličkosť. Kúpte si nový kúsok oblečenia alebo knihu, po ktorej už dlho túžite alebo si len uvarte obľúbené jedlo či pustite obľúbený film. Vždy si však po naplnení stanovených cieľov doprajte aj prestávku a oddych. Zrelaxujte v pohodlí domova alebo zájdite niekam von s priateľmi.

pozitívna nálada

Zdroj: Shutterstock®

Zmeňte svoj postoj

Áno, o zmene postoja je pravdepodobne ľahšie hovoriť, ako ju aj urobiť. Treba však vždy myslieť na to, že pokiaľ sa už ráno prebudíte v očakávaní, že deň pred vami bude zlý, tak je tu veľká šanca, že ten deň naozaj nebude stáť za nič. Bez zmeny v postoji a psychickom rozpoložení sa len veľmi ťažko niečo zmení aj v našich životoch. Pozrite sa namiesto toho ráno do zrkadla a usmejte sa na svoj odraz. Pokojne si aj pre seba povedzte, že tento deň určite bude dobrý, nech sa už stane čokoľvek. Verte, že vám to zlepší náladu a lepšie vás pripraví na deň.

Obklopte sa pozitívnou náladou

Ak ste nepretržite obklopený negativitou, napríklad aj v podobe pesimistických či zle naladených osôb, verte, že zostať pozitívny a motivovaný bude veľmi náročné. Rovnako je vhodné sa dištancovať od jedincov, ktorí vám jednoducho do života nič nepridávajú. Obklopte sa v živote ľuďmi so snami aj ambíciami a podobným zámerom v živote. V prípade, že sa konverzácia s niekým uberá zlým smerom, nasmerujte ju tou správnou cestou a hľadajte pozitívnu stránku vecí. Samozrejme, ak sa vo vašom okolí nachádzajú blízki, ktorí nie sú práve pozitívne naladení, skúste im nejako pomôcť. Tým pomôžete aj sebe.

vysnívaná práca

Zdroj: Shutterstock®

Nerobte všetko len pre peniaze

Ak jedinou vecou, ktorá vás motivuje k tvrdšej práci, sú peniaze, potom to všetko robíte zo zlých dôvodov. Áno, viac peňazí sa vždy zíde, no suma na výplatnej páske by nemala byť silou, ktorá vás tlačí dopredu. Na začiatku môžu peniaze predstavovať formu motivácie, no o chvíľu môžete dospieť k záveru, že vám jednoducho nestačia. Uistite sa, že ste v živote nasmerovaný za vlastnými cieľmi. Nepočúvajte niekoho, kto vám hovorí, že jedna práca je lepšia, lebo v nej zarobíte viac. Majte život vo vlastných rukách a snažte sa splniť svoje sny.

Verte si

Nakoniec môžeme spomenúť už len to, že mnohí sa cítia v živote nemotivovaní, a to často len preto, lebo neveria v samých seba. Nie sú presvedčení o tom, že niečo dokážu, a tak sa ani nesnažia. Ako sa však dá dosiahnuť svoj cieľ bez uskutočnenia potrebných krokov? Nijako! Je dôležité veriť si počas dobrých aj tých horších dní. Počas horších dní si neustále pripomínajte, čo všetko ste už dosiahli a pomyslite na to, kam smerujete a čo dosiahnete v budúcnosti. Ak tieto dni prekonáte, nie je dôvod, prečo by ste svoje ciele nesplnili.

Odporúčame: Blogerka vytvára koláče inšpirované popkultúrou. Nie je ich škoda zjesť?


Návrat hore
Autor článku

2 komentáre

Ľubica Šťastná 19.04.19 06:46

ĽŠ
karma
110.00

Nič nie je nemožné; výborný článok!

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 21.04.19 17:44

MM
karma
105.00

niekedy je veľmi ťažké naštartovať, keď máte zlé obdobie

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Výchova detí podľa znamenia horoskopu (II. časť): Na čo sa pripraviť?
Znamenia horoskopu

Výchova detí podľa znamenia horoskopu (II. časť): Na čo sa pripraviť?

 • 120
 • 1
 • 29.07.2019
Pozri, kto sa vyhýba manželstvu: Tieto znamenia majú radšej slobodu
Znamenia horoskopu

Pozri, kto sa vyhýba manželstvu: Tieto znamenia majú radšej slobodu

 • 30
 • 2
 • 02.10.2019
Najhorší a najlepší šéfovia podľa zverokruhu: Aký je ten tvoj?
Znamenia horoskopu

Najhorší a najlepší šéfovia podľa zverokruhu: Aký je ten tvoj?

 • 85
 • 0
 • 09.08.2019
TOPlist