Dobrodružné ferraty: Kde na Slovensku zažiť ten pravý adrenalín?

Dobrodružné ferraty: Kde na Slovensku zažiť ten pravý adrenalín?
  • 26.02.2022
  • Michaela Kožáková

Naše Slovensko je krásna krajina. Ponúka nádherné výhľady, magické zákutia, nekončené lesy, hlboké doliny, má bohatú históriu, ktorú dokumentujú zachovalé pamiatky, výbornú národnú kuchyňu, talentovaných športovcov, rozmanitú kultúru, ľudové tradície, rekreačné strediská s kvalitnými službami – jednoducho v ničom nezaostáva za ostatnými krajinami. 

Slovenská príroda je jedinečná a každý z nás určite navštívil Vysoké Tatry, Malú Fatru, Súľovské skaly či aspoň jeden z národných parkov. Okrem prechádzok po horách či výstupov na strmé vrchy môžete na Slovensku nájsť niekoľko zaujímavých turistických trás, ktoré poskytujú neprekonateľný zážitok a pri ktorých sa pravdepodobne i trochu zapotíte. 

Via ferrata

S názvom ferrata sa začíname stretávať čoraz častejšie. Čo to vlastne je? Samotný výraz via ferrata pochádza z taliančiny a prekladá sa ako železná cesta. Na Slovensku sa stretnete s názvom zaistená lezecká trasa. Ide vlastne o lezeckú trasu v horskom teréne, pričom sa na istenie využíva natiahnuté a ukotvené oceľové lano. Ferratová trasa môže obsahovať oceľové stúpačky a mostíky vedúce ponad rokliny či potoky. 

Ak sa rozhodnete vyskúšať takúto dobrodružnú ferratu, nezabudnite na správnu výstroj. Do základnej výbavy patrí sedací úväz, tlmič pádu a prilba. Nezabudnite si tiež pribaliť aj rukavice a tvrdšiu, pohodlnú obuv s členitou podrážkou. Okrem primeraného vybavenia zohráva dôležitú úlohu v bezpečnosti na ferratách aj správne zaobchádzanie s výstrojom, znalosť špecifických rizík, zvolenie si správnej obťažnosti trasy a poznanie svojich schopností. Avšak nemusíte hneď bežať do obchodu, väčšina ferrát alebo stredísk nachádzajúcich sa pri trasách disponuje požičovňou, kde si môžete za poplatok prenajať výbavu na lezenie.

Kde na Slovensku máme ferraty? Kam sa vybrať za dobrodružstvom a adrenalínom?

Pozri aj: Telgárt a Chmarošský viadukt – prečo navštíviť tento krásny kút Slovenska?

Via ferrata Skalka

Najmladšia ferrata na Slovensku sa nachádza v čarovnom prostredí Kremnických vrchov. Najnáročnejšia a zároveň najatraktívnejšia lezecká trasa ponúka najviac ferratových trás na jednom mieste s rôznym stupňom obťažnosti. Tou najjednoduchšou je Trubačova veža,  zatiaľ čo za najnáročnejšiu sa považuje Komín. Práve ten stojí pri počiatku tohto celého objektu, ktorý bol slávnostne otvorený v roku 2017. O tri rokov neskôr bol vybudovaný nový Via ferratový svet s lezeckými cestami s obťažnosťou B, D, E a najťažšou via ferratovou cestou na Slovensku s názvom F-ÚHA, ktorá má obťažnosť F a je určená len pre skutočne skúsených lezcov. Ferrata Komín je známa najmä vďaka 80 metrov dlhému lanovému mostu, ktorý je najdlhším v strednej Európe. Nachádza sa vo výške 40 metrov na zemou a poskytuje nádherný výhľad doslova z vtáčej perspektívy. Jednotlivé lezecké cesty sú prepojené viacerými technickými prvkami ako vtáčie hniezda, kladina, kyvadlo či lanové mosty.

Ferrata Dve veže

Slovenská ferrata Dve veže pozostávajúca z 9 rôznych trás náročnosti B až D sa nachádza v dedine Liptovské Revúce. Lezecké trasy sú vybudované v prostredí dvoch väčších a jednej menšej skalnej veži, ktoré sú poprepájané lanovými mostami. Z najvyššieho bodu ferraty si môžete do sýtosti vychutnať dych berúce výhľady na okolité vrchy ako Končitá, Malý Zvolen, Čierna Hora, Frčkov, Križná a aj na Národné parky Veľká Fatra a Nízke Tatry, ktoré oddeľuje rieka Revúca. Súčasťou ferraty je tiež náučný chodník s informačnými tabuľami plný zaujímavostí o miestnej faune a flóre, lesníctve, ako aj o pohybe na trasách.

Ferrata HZS Martin

Atraktívna ferrata nachádzajúca sa na Martinských holiach, ktorá bola otvorená v roku 2013, je prvou skutočnou alpskou ferratou na Slovensku. Jej oficiálny názov je Ferrata HSZ (Horskej záchrannej služby) a prevedie vás kúzelnou prírodou z okrajovej časti Martina až do rekreačného strediska Martinské hole. Táto jednosmerná trasa je otvorená celoročne a dosahuje náročnosť B až C. Čakajú vás na nej viaceré výzvy v podobe strmých skalnatých úsekov, vodných kaskád či lanových mostíkov ponad potok. Väčšina trasy vedie po istiacom lane so železnými stúpačkami v náročnom, miestami aj mokrom teréne. Najkrajšími miestami v rokline sú drevené mostíky, rebríky, pozostatky štôlne, kaskády a skutočný klenot – Malý a Veľký vodopád. Táto ferrata ponúkajúca adrenalín a nezabudnuteľný zážitok v jednom je bezplatná. Vstup je povolený len s lezeckou výbavou. 

Ferrata Kyseľ

Ak hľadáte trochu dobrodružstva a zábavy, zájdite do Národného parku Slovenský raj. Ferrata Kyseľ patrí medzi najkrajšie tiesňavy v Slovenskom raji. Väčšina trasy od ústia Bieleho Potoka po mostík nad Obrovským vodopádom vedie po istiacom fixnom lane a cez železné stúpačky v náročnom teréne. Pôvodnú roklinu pred viac ako 40 rokmi zničil rozsiahly požiar. Niekoľko rokov bolo toto magické miesto ukryté pred očami všetkých obdivovateľov prírody, preto by ste si nemali nechať ujsť takýto zážitok a určite ho toto leto navštíviť. Medzi najkrajšie miesta v rokline patrí Barikádový a Kaplnkový vodopád, vodopád v Temnici a napokon si vychutnáte prechod cez Obrovský vodopád.

Neprehliadni: Chodník korunami stromov v Bachledovej doline: Zážitok pre veľkých i malých

Na Slovensku okrem trás kategorizovaných ako ferraty máme aj ďalšie zaistené trasy. Tie sú však kratšie a oficiálne ich nemožno považovať za ferraty, ale tiež nejednému z návštevníkov stúpne hladina adrenalínu v krvi. Slúžia väčšinou na výcvik a pre horských záchranárov. Medzi ferraty sú neoficiálne zaradené i niektoré turistické trasy v Slovenskom raji, v Tatrách či Jánošíkových dierach. Medzi tie známejšie patrí Gipsyho ferrata zvaná aj Tatarkova próba – strmá cesta na Gerlachovský štít.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Dana Hanusková 06.05.22 16:22

DH
karma
-1.00

obdivujem všetkých odvážnych ktorí sa na toto dajú, ja som absolvovala iba tú na Martinských holiach ale je to pravdepodobne aj moja posledná

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 18.06.22 16:40

KS
karma
133.00

Nie som veľmi adrenalínový typ, nakoľko sa bojím výšok, takže obdivujem všetkých, ktorí to dajú :-) Pre mňa už boli adrenalínovým zážitkom aj stupačky a rebríky v Slovenskom raji :-D

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní