Dovolenka 2022: Top dovolenkové destinácie pre milovníkov prírody

Dovolenka 2022: Top dovolenkové destinácie pre milovníkov prírody
  • 14.06.2022
  • Michaela Kožáková

Poriadnu letnú dovolenku si zaslúži každý z nás. Niekomu postačí bazén na záhrade a poriadne vychladené pivo, či víkendový pobyt niekde v našich krásnych slovenských horách. Mnohí z nás však túžia po exotike a kúpaní v príjemne vyhriatom mori.

Naše predstavy o dokonalej dovolenke sa líšia a na základe nich si vyberáme svoju destináciu. Väčšina z nás hľadá pobyt s oddychom na pláži, pekným ubytovaním a výhodnými nákupmi, prípadne i s nejakým tým fakultatívnym výletom. 

Nájdu sa však aj takí, ktorí vyhľadávajú a radi obdivujú krásy prírody. Svet je plný nádherných miest, ktoré si zaslúžia obdiv. Ak aj vy patríte k milovníkom prírody, nechajte sa inšpirovať.

Pozri aj: Najlacnejšie mestá na život: Kam sa presťahovať na dôchodok?

Ostrov Gozo

Zdroj: INSTAGRAM/orsinstan

Ostrov Gozo

Ostrov Gozo, ktorý je druhým najväčším z maltských ostrovov, predstavuje idylický stredomorský raj s malebnými rybárskymi dedinkami a pokojnými zátokami. Tento nádherný ostrov, známy tiež z Homérovej odysei ako Calypso, je kúzelnou pastierskou krajinou so zelenými kopcami a malými farmami, ktoré vedú k piesočnatým plážam.

Väčšinu návštevníkov priťahuje pobrežie ostrova s ​​chránenými plážami. Krištáľovo čisté vody sú ideálne na plávanie, šnorchlovanie a potápanie. Ostrov Gozo tiež ponúka príjemné prechádzky a túry s epickými výhľadmi. 

Gozo je známe svojou ospalou atmosférou, ale počas leta ožíva. Hlavné letovisko Marsalforn je plné turistov prechádzajúcich sa po promenáde, pochutnávajúcich si na špecialitách v miestnych reštauráciách. 

Popri kúpaní sa v priezračných vodách si vyhraďte čas i na návštevu megalitického chrámu  Ġgantija, ktorý je starší ako pyramídy v Egypte. Nenechajte si ujsť hlavné mesto Victoria, nazývané tiež Rabat, s Citadelou a Katedrálou Nanebovzatia Panny Márie, ktoré je obklopené slnkom vyprahnutou stredomorskou krajinou. 

Honduras

Zdroj: INSTAGRAM/eliottspiller

Honduras

Neokresaný diamant Honduras, druhá najväčšia krajina Strednej Ameriky, oslňuje návštevníkov svojou prírodnou krásou a nespútanou divočinou.

Milovníci prírody môžu preskúmať idylické karibské pláže, jazerá a džungle s rôznymi druhmi vtákov a neskrotený tropický dažďový prales La Mosquitia – Pobrežie komárov. 

Medzi najcennejšie klenoty krajiny patria Islas de la Bahía tvorené ostrovmi Utila, Roatán a Guanaja a niekoľkými ďalšími menšími ostrovčekmi. Súostrovie je vyhľadávaným miestom turistov zo Strednej Ameriky, USA i Európy. Nachádzajú sa tu rozsiahle morské oblasti s koralovými útesmi, ktoré sú súčasťou Mezoamerického koralového útesu, ktorý je druhý najväčší a najkrajší koralový útes na svete.

Honduras vyniká tiež svojou bohatou kultúrou. V hlavnom meste Tegucigalpa môžete nájsť pôsobivé múzeá. Pri hraniciach s Guatemalou leží archeologický poklad Copán, ktorý je jedným z najkrajších mayských pamiatok na svete.

Medzi ďalšie dobrodružstvá patrí stretnutie s delfínmi, výlety za vtákmi, rafting a možnosť zaplávať si s veľrybími žralokmi.

Korfu

Zdroj: INSTAGRAM/bonifacebo

Ostrov Korfu

Nádherné Korfu, najsevernejší z Iónskych ostrovov, je dokonalou pastvou pre oči. Ostrov plný prírodných krás je tvorený zelenými kopcami na juhu a drsnými vápencovými skalnými útvarmi na severe.

Korfu má mierne podnebie, bujnú stredomorskú vegetáciu, niekoľko úžasných pláží a čarovných podvodných jaskýň a tunelov. 

Na severozápadnom cípe Korfu, neďaleko malej dedinky Sidari, sa nachádza Canal d'Amour, ktorý je jedným z najkrajších prírodných divov Korfu. Tvoria ho pôsobivé pieskovcové skalné útvary, ktoré vytvárajú prirodzený prechod z malej pláže do šumivých modrých vôd Iónskeho mora. 

Môžete tu skákať zo skál do teplého, slaného mora, preplávať tunelmi a jaskyňami, či preskúmať podmorský svet s farebnými rybkami.

Tí, ktorí majú radi prírodu a zvieratá, by nemali vynechať Paleokastrttsa. Svoje útočisko tu našli somáre bez domova, ktoré tak majú možnosť v bezpečí a pokoji stráviť svoj dôchodok. Táto svätyňa sa nachádza na krásnom pozemku plnom olivovníkov. Nie je tu žiadne vstupné, ale symbolický dar je veľmi cenený. Somáre boli na Korfu neodmysliteľným dopravným prostriedkom a pracovnou pomocou. 

Nórsko

Zdroj: INSTAGRAM/aktiv.fritid

Nórsko

Nórsko ponúka neuveriteľnú zmes kultúrnych a prírodných divov – od kozmopolitného hlavného mesta krajiny až po nekonečné zasnežené vrcholky hôr a hlboké fjordy. V krajine polnočného slnka a úžasných polárnych svetiel si každý cestovateľ, turista, dovolenkár či milovník prírody príde na svoje.

Napriek množstvu hôr a členitému pobrežiu je cestovanie po krajine prekvapivo jednoduché. Špičkový systém verejnej dopravy ponúka tiež skvelé vyhliadkové príležitosti, či už cestujete po železnici alebo na palube pobrežných parníkov.

Nenechajte si ujsť úžasný zážitok a preskúmajte nenapodobiteľnú nórsku prírodu. Najväčší z viac ako 1700 pomenovaných fjordov v Nórsku, je fjord Sognefjord. Siaha 204 kilometrov do vnútrozemia od pobrežnej dediny Skjolden a pozdĺž cesty sa rozvetvuje do nespočetných menších zátok a fjordov. Najpopulárnejším spôsobom návštevy fjordu je plavba loďou.

Skúsených turistov, ktorí sa nezľaknú náročnejšej túry, ohromí Pulpit Rock – plochý útes, ktorý sa nachádza viac ako 600 metrov nad vodou. Je to jedno z najfotografovanejších miest v Nórsku.

Vyberte sa tiež na výlet na veľkolepé ostrovy Lofoty tvoriace súostrovie pri pobreží severozápadného Nórska. Užite si pláže, navštívte tradičné rybárske dediny alebo pozorujte losy či veľryby. Ostrovy patria medzi jedny z najlepších miest, kde môžete zahliadnuť polárnu žiaru.

Súostrovie Fidži

Zdroj: INSTAGRAM/captaincookfiji

Súostrovie Fidži

Fidži, známe svojimi priateľskými ľuďmi a nebeskými tropickými ostrovmi, je typickým rajom južného Pacifiku. Vyberať si môžete z viac ako 300 ostrovov. 

Hlavným mestom je Suva, ktorá leží na najväčšom ostrove Viti Levu. Ďalšie menšie ostrovy ponúkajú množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Môžete sa prejsť pozdĺž piesočných dún k starovekým archeologickým lokalitám, namočiť sa v liečebných bahenných bazénoch a horúcich prameňoch.

Tí odvážnejší si môžu vyskúšať potápanie so žralokmi v lagúne na ostrove Beqa a splaviť rieku Upper Navua cez nedotknuté dažďové pralesy. 

Vonkajšie ostrovy majú svoje vlastné lákavé prírodné atrakcie. Ostrovy Mamanuca sa môžu pochváliť jednými z najlepších miest na svete pre surférov. Na iných ostrovných skupinách nájdete mystické jaskyne a štvrtý najväčší bariérový útes na svete.

Milovníci prírody a turisti si môžu vychutnať prírodné krásy Fidži v národnom parku Bouma na ostrove Taveuni, ktorý je známy ako „záhradný ostrov Fidži“. 

Madeira

Zdroj: INSTAGRAM/everytime.somewhere

Ostrov Madeira

Kúzelná Madeira, prezývaná aj Ostrov kvetov a večnej jari, leží tisíc kilometrov od Lisabonu, 500 kilometrov od afrického pobrežia, priamo v srdci Atlantiku.

Kvety na Madeire kvitnú každý mesiac v roku. Najviac však od apríla do júna, kedy môžete obdivovať strelície, jasmín, kamélie, begónie, žakarandy, ľalie, ibišteky, durmany, tuberózy, endemity ako Madeirské geranium či žltá sedmokráska. Navštíviť môžete mimoriadne nádherné záhrady či parky po celom ostrove, predovšetkým v časti Monte nad Funchalom, ktoré sú plné kvetov a drevín.

Mestečko Machico vás prekvapí akváriom a prírodnými lávovými formáciami, ktoré vytvorili unikátne lávové kúpalisko. Voda je pravidelne napĺňaná morským príbojom a ohrievaná slnečnými lúčmi.

V treťohorách pokrývali vavrínové lesy značnú časť Európy a severnej Afriky. Postupné ochladzovanie klímy a nástup doby ľadovej spôsobili ich zánik, avšak ich zvyšky sa ešte zachovali na Madeire, Azoroch a Kanárskych ostrovoch. Práve na Madeire je ich výskyt najväčší. Pokrývajú až pätinu ostrova a od roku 1999 sú pod ochranou UNESCA.

Neprehliadni: Dovolenka 2022: Kam vycestovať za dokonalým oddychom?

Zdroj foto: úvodná koláž - Instagram.com/filipe.ferreira93, Instagram.com/fparrotta_real_estate  

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 14.06.22 06:05

ĽŠ
karma
100.00

Krásne destinácie.

  • 1
Odpovedať

Lenka Šluchová 14.06.22 08:20

karma
-1.00

Zaujímavé destinácie ale pre mňa dostupná je iba ostrov Korfu. Grécko je krásne bola som tam síce iba raz ale to bola najkrajšia dovolenka. Krásna krajina nielen prírodou ale aj pamiatkami.

  • 2
Odpovedať

Soňa Horáčková 14.06.22 14:37

SH
karma
123.00

Super destinácie, no momentálne nám zahraničná dovolenka nevychádza, cez leto budeme spoznávať krásy Slovenska.

  • 2
Odpovedať

Katarína Konečná 15.06.22 09:29

KK
karma
105.00

Nádherné destinácie, ale v dnešnej dobe je ťažké si našetriť na takúto dovolenku. Bohužiaľ už možno bude ťažké si našetriť aj na dovolenku na Slovensku.

  • 2
Odpovedať

Iveta Moravčíková 15.06.22 20:15

IM
karma
100.00

Krásne no škoda, že len na obrázku

  • 1
Odpovedať

Kristína Sekeráková 18.06.22 17:28

KS
karma
133.00

Nádhera, to je niečo pre mňa :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní