TOP bylinky pre znamenie horoskopu ŠKORPIÓN: Pomôžu ti pri zápale!

TOP bylinky pre znamenie horoskopu ŠKORPIÓN: Pomôžu ti pri zápale!

  • Zdieľaj:
 • 3

Škorpión nepatrí k tým znameniam horoskopu, ktoré by dokázali len tak byť a v podstate nič nerobiť a ničím sa nezaoberať. Sloboda a ľahkosť nie je to, čo by ich charakterizovalo. Ustavične musí byť toto znamenie niečím zabavené a musí sa niečím zaoberať. V opačnom prípade pociťuje disharmóniu a diskomfort, ktorý má negatívny vplyv aj na vnútorné orgány. Škorpiónov z tohto dôvodu dokážu najčastejšie potrápiť ochorenia spojené s lonovou oblasťou. A teda ide o ochorenia rozmnožovacieho a vylučovacieho systému. Pri týchto problémoch vám pomôžu ostružiny (ostružina malinová, ostružina černicová), medovka lekárska i vres obyčajný.

Vres obyčajný

Zdroj: Shutterstock®

Vres obyčajný – v čom tkvie jeho sila?

Údajne sa kedysi používal na výrobu metiel, čo dnes by sme mohli označiť za dehonestujúce využitie tohto dekoratívneho keru, ktorý má navyše liečivé účinky. Vres obyčajný (Calluna vulgaris) je vždyzelený poloker, ktorý najčastejšie môžeme vídať s fialovo-ružovými kvetmi. Ide o rozkonárenú rastlinu s úzkymi konárikmi a malými lístočkami. Dnes však vres patrí k dekoratívnym polokerom, ktoré sú vyšľachtené v niekoľkých odrodách, a tak môžeme v záhradníctvach nájsť aj vresy s bielymi, ružovými či červenými kvetmi.

Očarí svojim vzhľadom, no aj čaj z neho je lahodný. Je možné pestovať ho v črepníku a svoju krásu nám preukazuje až do jesene či zimy, no najideálnejšie je zbierať ho od júla do konca septembra. Je oku lahodiaci no slúži aj nášmu telu. Ide o liečivú bylinku ktorú bylinkári odporúčajú pri rôznych neduhoch, no hlavne pri problémoch s močovým ústrojenstvom.

Čo vres obsahuje a aké sú jeho účinky?

Podobne ako iné bylinky, tak ani vres obyčajný nie je ukrátený o zložky, ako sú flavonoidy, triesloviny, alkaloidy, horčiny, organické kyseliny či minerálne látky.

Ako už nadpis článku napovedá, tak vres disponuje protizápalovými účinkami, ktoré môžete využiť aj pri problémoch s tráviacou sústavou – predovšetkým pri hnačke. Uplatní sa aj pri vonkajšom ošetrení pokožky, nakoľko dokáže hojiť rany a kožné problémy. Bylinkári ho napríklad odporúčajú na umývanie pokožky s ekzémom. Medzi účinky vresu obyčajného tiež môžeme zaradiť:

 • podporu imunitného systému,
 • antiseptické a detoxikačné pôsobenie,
 • čistenie krvi a zlepšenie krvotvorby,
 • močopudné účinky a reguláciu vody v tele,
 • odstránenie zápalov v tele,
 • podporu funkcie obličiek,
 • upokojenie pred spaním a prehĺbenie spánku,
 • úľavu pri dne a reumatizme,
 • je nápomocný pri liečbe prostaty.

Neprehliadni: TOP bylinky pre znamenie horoskopu BARAN: Pomôžu hlave i tráveniu

vresový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Čaj z vresu obyčajného

Po čaji z vresu sa môžete poobzerať v lekárňach alebo v obchodoch so zdravými potravinami. Najčastejšie sa podáva v zmesiach, a to napríklad s prasličkou, šalviou či repíkom. V obchodoch však môžete nájsť aj jednodruhový čaj z kvetu i vňate.

Ak sa rozhodnete pripraviť si vresový čaj, tak zalejte 1 lyžičku sušeného vresu 2 dcl vody. Nechajte lúhovať 13 minút, následne ho preceďte a užívajte.

Vresový čaj údajne nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky, no aj napriek tomu ho bylinkári neodporúčajú užívať viac ako 3 mesiace. Po trojmesačnej kúre je vhodné dať si nasledujúce 3 mesiace pauzu. Samozrejme, o vhodnosti jeho užívania a správnom dávkovaní sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.  

Pozri tiež: Bylinky pre znamenie horoskopu BLÍŽENCI: To pravé pre pľúca a nervy

ako pestovať vres

Zdroj: Shutterstock®

Vres obyčajný – pestovanie v kvetináči či v záhrade

Vres je nenáročný na starostlivosť. Vo všeobecnosti platí, že ak ho chcete začať pestovať, tak do záhrady by ste ho mali vysadiť počas jari alebo potom neskôr počas jesene. Najlepšie sa mu darí v blízkosti ihličnatých stromov. Má rád kyslejšiu pôdu s pH okolo 5, preto sa mu bude dobre dariť aj na suchých rašeliniskách. Ak sa rozhodnete vres pestovať v kvetináči na balkóne či terase, tak mu doprajte vhodný substrát, ktorý môžete zmiešať aj s pieskom.

Pamätajte však na to, že vres nemá rád časté presádzanie, preto mu v záhrade vyberte správne miesto. Obľubuje svetlo, no na závlahu nie je príliš náročný – vystačí si aj s málom. Počas letných mesiacov mu však doprajte častejšiu zálievku, aby nedošlo k spráchniveniu konárikov.

Aby vres púšťal nové konáriky, je vhodné ho z času na čas zastrihávať, ale aj prihnojiť. Ak pestujete rododendron, tak pokojne môžete použiť hnojivo na rododendrony. Ani rozmnožovanie vresu nie je komplikované. Vypestovať si ho môžete zakorenením odrezkov. To znamená, že odrezok z vresu (cca 20 cm dlhý) stačí zapichnúť do zeme a vres sa začne sám zakoreňovať.

Neprehliadni: TOP bylinky pre znamenie horoskopu LEV: To pravé pre srdce


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 14.08.21 06:38

ĽŠ
karma
100.00

Účinky vresu ma prekvapili, vďaka za článok!

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 14.08.21 07:07

KK
karma
123.00

Tak toto som nevedela, myslela som si, že je to rastlina iba na okrasu.

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 18.08.21 19:52

MR
karma
108.00

zaujímavý článok, že sa prikladá ku znameniu..

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Súťaž o 3 balíčky Henkel s produktami Silan, Perwoll a Persil
SÚŤAŽE

Súťaž o 3 balíčky Henkel s produktami Silan, Perwoll a Persil

 • 8
 • 22.08.2022
Vyhraj 3x inovatívne produkty NIVEA s obsahom bakuchiol-u
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x inovatívne produkty NIVEA s obsahom bakuchiol-u

 • 5
 • 30.08.2022
Vyhraj 3x balíček telových masiel Alteya Organics od bioruza.sk
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x balíček telových masiel Alteya Organics od bioruza.sk

 • 18
 • 09.11.2022