Ako vplýva menopauza na pleť? Ak sa ťa to týka, toto potrebuješ vedieť!

Ako vplýva menopauza na pleť? Ak sa ťa to týka, toto potrebuješ vedieť!

Ako ženy si ňou prejdeme všetky – niektoré skôr, iné neskôr. Niektoré rýchlo, no mnohé dokáže poriadne potrápiť – to je menopauza. Vedeli ste však, že existuje aj mužská menopauza? Tá má označenie andropauza a rovnako dokáže mužov potrápiť.

Menopauza je však často zahalená rúškom tajomstva. Začína zvyčajne rok po poslednej menštruácii, ale zmeny na pokožke sa môžu objaviť oveľa skôr, a to počas prechodnej fázy, ktorá je známa ako perimenopauza. Vedeli ste však, že menopauza neovplyvňuje len hormóny v ženskom tele, ale dokáže negatívne ovplyvniť aj ženskú pleť?

Výskumom bolo zistené, že mnohé ženy nechápu, ako sa mení pokožka počas perimenopauzy i menopauzy samotnej. Údajne žiadna žena nečaká, že sa jej pokožka i pleť počas menopauzy zmení. No všetko má svoj kolobeh. Kým v období puberty mnohé dámy bojovali s akné, neskôr možno s vysúšaním pokožky, aj obdobie menopauzy prináša rôzne úskalia súvisiace s pleťou. 

Odporúčame: Domáci prírodný botox: Vyrob si ho sama iba z troch prísad!

Čo sa deje s pokožkou počas menopauzy?

Perimenopauza i menopauza majú výrazný vplyv na vzhľad ženskej pokožky. Keď klesá hladina estrogénu, narúša sa rovnováha pokožky, takže je pravdepodobnejšie, že budete pociťovať citlivosť i suchosť pokožky. Estrogén je totižto kľúčový pre tvorbu dôležitých kožných proteínov, akými sú kolagén elastín. Preto s poklesom hladiny tohto hormónu dochádza k urýchleniu procesu starnutia.

Estrogén výrazne ovplyvňuje vzhľad našej pokožky. Pri poklese jeho hladiny, respektíve pri nedostatku estrogénu v tele, dochádza nielen k vysúšaniu pokožky a jej citlivosti, ale pokožka tiež môže na pohľad vyzerať matne a bez života.

Obdobie menopauzy sa vyznačuje návalmi tepla, ktoré rovnako môže ovplyvniť vzhľad pokožky. V dôsledku poklesu hladiny hormónov a zvýšeniu telesnej teploty môže dôjsť k začervenaniu pokožky. Zmena hladiny progesterónu i estrogénu tiež môže prispieť k vzniku akné, nakoľko sa môže zvýšiť tvorba kožného mazu, čo spôsobuje upchávanie pórov. 

Kolagén dodáva pokožke štruktúru a plnosť. Jeho rýchly úbytok počas menopauzy preto môže prispieť k tvorbe jemných liniek i hlbších vrások. Okrem toho môžete pozorovať aj ochabnutie kontúr tváre.

Pozri tiež: Hnedá vs čierna maskara: Ktorá je pre teba tá pravá?

Dá sa predísť zmenám na pleti počas menopauzy?

Menopauza je pre ženy znakom tohto, že je zdravá a všetky procesy v jej tele fungujú tak, ako to príroda nastavila. Preto sa niektorým zmenám súvisiacim s menopauzou predísť jednoducho nedá. Môžete však podniknúť kroky na to, aby vaša pleť vyzerala čo najlepšie.

Keďže jedným z hlavných faktorov starnutia pokožky je vystavovanie sa slnečnému žiareniu, je nevyhnutné denne používať SPF ochranný faktor. Ak chcete udržať hormonálne akné na uzde, nezabúdajte na pravidelné čistenie pleti – vhodné je siahnuť po prípravkoch s obsahom kyseliny salicylovej. Tá dokáže preniknúť do pokožky a vyčistiť tak póry.

Samozrejme, pre pleť v období menopauzy je dôležitá hydratácia. Siahnite preto po denných a nočných krémoch s obsahom kyseliny hyalurónovej, ktorá pomáha udržiavať vlhkosť v pokožke. Skvelou voľbou sú aj ceramidy, ktoré v pokožke uzamykajú vlahu. Nepodceňujte ani pitný režim, správne stravovanie a dostatok spánku.

Zmeny, ktoré si vyžadujú isté zákroky

S menopauzu sa hormóny v tele môžu „zblázniť“. Pravdou tiež je, že menopauza sa môže u každej ženy prejavovať inak. Niektoré len spozorujú ukončenie menštruačného cyklu, iné zase môžu bojovať s bolesťami hlavy, návalmi tepla, nevoľnosťami a pod.

Okrem toho sa môže dostaviť aj suchosť v pošve. Na jej liečbu vám lekár môže odporučiť substitučnú hormonálnu liečbu. Ak nepreferujete liečbu hormónmi, siahnuť môžete aj po bylinkách, ako je napríklad koreň valeriány lekárskej.

Pri vráskach môžete voliť botox alebo ich vyplnenie kyselinou hyalurónovou. Ak vám v dôsledku menopauzy začali na tvári rásť chlpy, môžete podstúpiť laserovú epiláciu.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Elena Švachová 13.11.22 22:29

karma
109.00

Zmeny na pokožke som nepostrehla, zato návaly som mala parádne.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní