Trápia ťa upchaté či rozšírené póry? Odhaľ príčiny problému i jeho riešenie!

Trápia ťa upchaté či rozšírené póry? Odhaľ príčiny problému i jeho riešenie!

  • Zdieľaj:
 • 11

Sen o dokonalej pleti sa splní len máloktorej žene. Dokonca by sa mohlo zdať, že niečo také, ako je dokonalá pleť, môžeme nájsť iba na fotografiách, ktoré prešli úpravou v grafickom programe. V skutočnosti totiž takmer každá žena bojuje s nejakým problémom, týkajúcim sa práve pokožky tváre. Pre niektoré je tým problémom napríklad nadmerná suchosť pleti, iné trápia nedokonalosti v podobe vyrážok či pigmentových škvŕn a ďalšie ženy zase vytrvalo bojujú s pribúdajúcimi vráskami. 

A čo rozšírené či dokonca upchaté póry? Tak tie sú nepochybne postrachom a priam nočnou morou pre nemalé percento žien. Na problematiku pórov sa bližšie pozrieme i v nasledujúcom článku. Čo to vlastne pór je? Čo spôsobuje jeho väčšiu viditeľnosť? A aké kroky podniknúť v prípade problémov so zväčšenými a upchávajúcimi sa pórmi? Zistite odpovede na vaše otázky!

Pozri aj: Ako na mladistvú pleť? S Medical Beauty ti prinášame 5 tipov!

funkcia pórov

Zdroj: Shutterstock®

Čo sú póry a akú funkciu plnia?

Na póry sa mnohí ihneď pozerajú ako na problém. Avšak, v prvom rade je potrebné myslieť na to, že póry má skrátka každý. Sú totižto úplne prirodzenou súčasťou našej pokožky. Póry predstavujú drobné otvory na povrchu tela. Ide o otvory vlasových folikulov a mazových žliaz, prostredníctvom ktorých sa na povrch kože dostávajú mikroskopické častice a takzvané sébum (kožný maz), čo je telu prirodzená olejovitá tekutina. Tá napomáha udržiavať pleť hydratovanú a chráni ju pred vysúšaním. Sébum okrem toho rovnako prispieva k ochrane pleti pred baktériami a nečistotami.

Vďaka pórom tiež naša pokožka absorbuje látky z vonkajšieho prostredia, napríklad účinné látky z kozmetických prípravkov. Póry sú teda vo všeobecnosti pre zdravie pokožky veľmi dôležité, plnia viaceré funkcie, a teda ich nemôžeme považovať za niečo nežiaduce. Problém však môže nastať, ak dochádza k ich viditeľnému rozširovaniu. Zväčšené póry môžeme zaradiť k najčastejšie sa vyskytujúcim estetickým problémom, ktoré súvisia s našou pleťou.

Ďalším problémom, ktorý sa v súvislosti s rozšírenými pórmi vyskytuje, je ich následné upchávanie. Póry sú spravidla upchaté akousi zátkou, ktorú tvorí prebytočný maz zmiešaný s nečistotami na pleti, ako aj odumretými kožnými bunkami. V dôsledku oxidácie na vzduchu táto zmes sčernie, čím sa tvoria na pleti typické čierne bodky. Tie sú vo zvýšenej miere viditeľné hlavne no nose a v jeho okolí, kedže v tejto oblasti máme i viac mazových žliazok. 

upchávanie pórov

Zdroj: Shutterstock®

Čo ovplyvňuje vzhľad pórov?

Samotné póry teda rozhodne nie sú problémom, problémom je ich rozširovanie a upchávanie. Prečo však póry na niektorých jedincoch výrazne vidíme a na druhých sú takmer neviditeľné? Pravdou je, že na vzhľad pórov má vplyv mnoho rozličných vnútorných aj vonkajších faktorov. Ako prvý môžeme spomenúť napríklad vek. V procese starnutia tkanivo pokožky stráca elasticitu, čo taktiež postupne vedie k opotrebovaniu stien pórov. Samozrejme, zabúdať nemožno ani na genetické predispozícia. Na vzhľad pórov na pleti môže mať skrátka vplyv naša genetika, s čím, takpovediac, nenarobíme. Medzi ďalšie faktory vplývajúce na stav pórov, a teda ich náchylnosť k rozširovaniu a upchávaniu, radíme:

 • typ pleti – mastnejšia pokožka má prirodzene viditeľnejšie póry, produkuje viac séba, v dôsledku čoho existuje i vyššie riziko upchávanie pórov,
 • hrúbka pokožky,
 • hormóny (hormonálne zmeny) – vplývajú na vylučovanie kožného mazu, čím nepriamo môžu pôsobiť na vzhľad pórov, 
 • nevhodná starostlivosť o pleť, nedostatočné čistenie,
 • nadmerné slnečné žiarenie,
 • nezdravá strava (napr. s vysokým obsahom cukrov),
 • fajčenie,
 • nadmerný stres.

Pozri aj: TOP ingrediencie pre mladistvú pleť: Nachádzajú sa aj v tvojej kozmetike?

starostlivosť o pleť

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť pri problémoch s rozšírenými a upchatými pórmi?

Pórov sa nedá úplne zbaviť. Ako sme už niekoľkokrát spomenuli, sú prirodzenou súčasťou pokožky a plnia dôležité funkcie. Správnymi krokmi je však možné výrazne zlepšiť vzhľad pórov v prípade ich rozširovania a upchávania. Najmä správna starostlivosť o pleť môže pomôcť zmenšiť póry a ich viditeľnosť na pleti výrazne minimalizovať. V boji s nežiaducimi rozšírenými pórmi bývajú najúčinnejšie následujúce kroky a opatrenia:

 • odličovanie pleti (nikdy nezaspávajte s make-upom!),
 • ranné a večerné čistenie pleti (s prípravkami určenými pre váš typ pleti),
 • hydratácia pleti zvonka a zvnútra – dostatočná vlhkosť chráni pred nadmernou tvorbou mazu,
 • používanie peelingov a čistiacich masiek (napr. s aktívnym uhlím alebo ílom),
 • ošetrenie pleti vhodnými prípravkami (séra, emulzie, krémy), ktoré sťahujú póry, regulujú mazotvorbu, 
 • produkty s obsahom zinku (účinne reguluje tvorbu séba), vitamínu E, niacínamidu, kyseliny hyalurónovej (hydratuje),
 • naparovanie – pre ľahšie uvoľnenie nečistôt,
 • ochrana pokožky pred slnečným žiarením,
 • pravidelné návštevy kozmetického salóna (pre odborné hĺbkové vyčistenie v prípade upchatých pórov).

Zabúdať však netreba ani na to, že nie je všetko len o starostlivosť o pleť, i keď jej vplyv je dozaista zásadný. Čistý, zdravý a mladistvý vzhľad pleti je vhodné podporiť i zvnútra. Dajte prednosť zdravej a vyváženej strave s vysokým podielom ovocia, zeleniny, zdravých tukov a ďalších potrebných živín. V strave minimalizujte spracované potraviny. Do jedálnička zaraďte zdroje zinku, ktorý má blahodarný vplyv na pokožku. Nezabúdajte na dostatočný pitný režim. Ako sme už spomenuli, hydratácia pleti je pre jej zdravý vzhľad veľmi dôležitá. Okrem toho môžete uplatniť i ďalšie zásady zdravého životného štýlu – športujte, dostatočne oddychujte a spite, nefajčite, eliminujte stres. 

Pozri aj: Prečo je jazmínový olej úplnou jednotkou? Pleť si ho zamiluje!

elixír na zmenšenie pórov

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Do boja proti problému s overeným a účinným pomocníkom

Ako sme už spomenuli, pri starostlivosti o pleť, ktorá je náchylná k rozširovaniu a upchávaniu pórov, je dôležitá voľba vhodných kozmetických prípravkov. Na trhu nájdeme mnoho krémov, sér či emulzií, ktoré sú určené na boj proti spomínanému problému. Účinného pomocníka prináša i rakúska značka MEDICAL BEAUTY For Cosmetics. V jej ponuke nachádzame Elixír na zmenšenie pórov a zmatnenie pleti, ktorý je zameraný na zmatnenie a hydratáciu pleti, prevenciu nadmernej tvorby mazu a celkové zmenšenie pórov. 

Tento elixír obsahuje vysoko účinnú multifunkčnú zložku, ktorá v prvom rade napomáha pleť hydratovať. Pleť totiž potrebuje dostatočnú vlhkosť, aby sa zabránilo prílišnému mastneniu pleti. Dôkladná hydratácia navyše prispieva k ochrane pokožky pred starnutím a tvorbou vrások. Prípravok vďaka svojmu zloženiu a účinným látkam bojuje proti neželanému lesku pleti a pôsobí i na nečistoty. Pleti poskytuje dlhotrvajúci zmatňujúci účinok, navyše ju zjemňuje. 

MEDICAL BEAUTY For Cosmetics Elixír na zmenšenie pórov a zmatnenie pleti je vhodný pre všetky typy pleti, je vegánsky, netestovaný na zvieratách a neobsahuje parabény či minerálne oleje. Elixír predstavuje vhodnú náhradu séra, čo znamená, že ho aplikujeme pred nanášaním denného alebo nočného krému. Prípravok je vhodné do pleti jemne vmasírovať, vďaka hodvábnej textúre sa rýchlo vstrebáva. Správny produkt môže výrazne napomôcť opticky minimalizovať príliš rozšírené póry, čím prispeje k tomu, že pleť vyzerá čisto, mladistvo a sviežo.

Elixír na zmenšenie pórov a zmatnenie pleti, ako aj mnohé ďalšie produkty od Medical Beauty for Cosmetics, nájdete na www.medicalbeautyforcosmetics.eu.

- Elixír na zmenšenie pórov
1 z 3
Trápia ťa upchaté či rozšírené póry? Odhaľ príčiny problému i jeho riešenie! - KAMzaKRASOU.sk
Trápia ťa upchaté či rozšírené póry? Odhaľ príčiny problému i jeho riešenie! - KAMzaKRASOU.sk
Trápia ťa upchaté či rozšírené póry? Odhaľ príčiny problému i jeho riešenie! - KAMzaKRASOU.sk

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk


  • Zdieľaj:
 • 11
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Katarína Konečná 16.08.21 11:28

KK
karma
123.00

tak toto už mám za sebou :) momentálne sú to pigmentové škvrny

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 16.08.21 14:38

karma
107.00

Skvele na to pomáha peeling z kávovej usadeniny

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 16.08.21 20:37

JK
karma
100.00

Mám zmiešanú pleť

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 17.08.21 12:42

IM
karma
100.00

Chvala bohu už nemám takéto problémy

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 17.08.21 13:54

ZS
karma
100.00

Toto by mi asi pomohlo

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 17.08.21 23:30

karma
109.00

Našťastie nikdy som nemala nejaké veľké problémy s pleťou (ani v puberte). Občas sa niečo vyskytlo,ale rýchlo to pominulo.

 • 0
Odpovedať

Lenka Křižáková 18.08.21 12:46

LK
karma
-1.00

Problémy s pleťou mám už od puberty, mám mastnejšiu pleť tak sa mi aj póry upchávajú, možno by mi to pomohlo

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 18.08.21 18:52

MM
karma
115.00

v mladosti to bol ťažký boj, už je po ňom

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 18.08.21 19:49

MR
karma
108.00

väčšina ľudí si prejde týmto problémom, niekomu ostávajú aj v neskoršom veku len už to tak nerieši..

 • 0
Odpovedať

Renáta Mularčíková 18.08.21 20:32

RM
karma
100.00

Našťastie nikdy som nemala nejaké veľké problémy s pleťou .♥

 • 0
Odpovedať

Katarína Šugar 20.08.21 07:46

karma
108.00

Kedysi ma to trapilo. Nastastie uz nemavam upchate pory.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

ORIGINÁLNE oblečenie pre deti: Objavte s nami nové trendy pre vaše ratolesti. Vyberie si určite každý
LIFESTYLE

ORIGINÁLNE oblečenie pre deti: Objavte s nami nové trendy pre vaše ratolesti. Vyberie si určite každý

 • 0
 • 23.11.2022
Záhadné úmrtia celebrít, ktoré dodnes nedajú odborníkom a fanúšikom spávať
Voľný čas

Záhadné úmrtia celebrít, ktoré dodnes nedajú odborníkom a fanúšikom spávať

 • 1
 • 14.11.2022
Najšialenejšie diéty, ktoré (ne)treba skúšať! Ohrozujú zdravie?
Zdravie

Najšialenejšie diéty, ktoré (ne)treba skúšať! Ohrozujú zdravie?

 • 2
 • 22.10.2022