Hygienické pravidlá pre kozmetiku: Na čo si posvietiť v kúpeľni?

Hygienické pravidlá pre kozmetiku: Na čo si posvietiť v kúpeľni?

  • Zdieľaj:
 • 0

Počas voľných dní sa väčšina ľudí pustí aj do veľkého jarného upratovania domácnosti.  A keďže hygiena je v týchto dňoch často skloňovaným výrazom, ponúkame vám  niekoľko tipov, na čo si „posvietiť“ práve v kúpeľni.

Skontrolujte etikety

Počas dôkladného upratovania určite prídu na rad aj poličky a skrinky v kúpeľni, ktoré skrývajú nejeden „historický“ kúsok. Ako prvé preto zrevidujte  krabičky, tuby a tégliky s pleťovou kozmetikou. Všetky informácie potrebné pre rozhodnutie, ktorý kus musí preč,  nájdete na etiketách. Čas, dokedy treba spotrebovať pleťový krém, masku či sérum označuje buď dátum spotreby  (využíva sa najmä pri produktoch určených na jednorazové použitie) alebo  ikonka otvorenej nádoby s číselným údajom. Ten vyjadruje počet mesiacov, počas ktorých môžete prípravok po otvorení používať. Záleží na konkrétnom produkte, v prípade pleťovej kozmetiky je to zvyčajne 6 až 9 mesiacov. „Kozmetiku v žiadnom prípade nepoužívajte,  ak zmenila vôňu, farbu alebo konzistenciu. Vizuálne sa takáto zmena prejavuje napríklad vodnatými mapami a oddeľovaním niektorých zložiek. Výnimkou sú, samozrejme, produkty, u ktorých na možnosť oddeľovania zložiek alebo potrebu pretrepania obsahu pred použitím, upozorňuje výrobca na obale,“ vysvetľuje Tomáš Vida, vizážista značky Dermacol.

Odporúčame: Hyalurónová terapia bez injekcií: V čom spočíva jej čaro?

Intenzívna liftingová a remodelačná starostlivosť BT Cell, Dermacol – 14,19 eur/30ml

Zdroj: Dermacol

Prehodnoťte zvyky

Zásadnú revíziu si zaslúžia aj naše „kúpeľňové“ hygienické návyky.  Akúkoľvek kozmetickú rutinu treba začať umytím rúk a vyčistením pokožky tváre pleťovou vodou. Platí to večer aj ráno po prebudení, kedy sa na pleti nachádza neviditeľná vrstvička odumretých buniek, ktorých sa koža zbavila počas nočnej regenerácie.  Pri nanášaní  produktov môže hygienu skomplikovať alebo, naopak, zjednodušiť samotné balenie. „Najhygienickejším riešením je pumpička, ktorá zabráni akémukoľvek kontaktu s vnútorným obsahom. Prípravok najskôr aplikujte na chrbát ruky a až následne na tvár. Výborné sú aj pipety, ktorými sú „vybavené“ najmä tekuté pleťové séra. Nezabudnite však, že pipeta by vôbec nemala prísť do kontaktu s kožou,“ radí Tomáš Vida.  A aké sú zásady hygienického používania klasických téglikov s krémami? „Nanášaním prstami sa do krému môžu dostať baktérie, preto hmotu aplikujte najskôr na chrbát ruky pomocou  špachtličky a až následne na tvár. Po rozbalení nového produktu nevyhadzujte ani  ochranné plastové viečko. Čím viac vzduchu sa dostane do krému, tým vyššie je riziko pre množenie baktérií a vysychanie hmoty,“ dodáva.

kozmetika Dermacol

Zdroj: Dermacol

Nezabudnite na farbičky

Špeciálnou kategóriou je dekoratívna kozmetika, ktorá môže vzbudzovať dojem, že je „nesmrteľná“. A pravdou je, že  mnohé produkty pri správnom skladovaní a používaní vydržia celkom dlho. Medzi najtrvácnejšie patria práškové púdre a očné tiene, ktoré môžete, v závislosti od údajov na etikete,  používať až 18 mesiacov. Výdrž predĺži aj správne zaobchádzanie. „Tiene treba používať so štetcom na to určeným, je to hygienickejšie ako prsty, ktoré navyše zanechávajú na povrchu mastný film. Nové očné tiene a púdre naberáme od vonkajšej strany do stredu, čím predídeme praskaniu a trúseniu hmoty,“ radí vizážista Tomáš Vida.  A ako na pravidelnú „údržbu“? „Vrchnú vrstvu stačí jemne odstrániť suchou papierovou  vreckovkou. Na krémové produkty a rúže môžete použiť aj čistý  alkohol, ideálne aspoň 70 %-ný lieh  z lekárne. Môžete ho naniesť na papierovú vreckovku, ktorou očistíte povrch produktu alebo naliať fľaštičky s rozprašovačom a jemne nastriekať na produkt. Krémový rúž  môžete  dokonca  ponoriť na  30 sekúnd  do liehu,“ dodáva. Pre produkty v ceruzkovom balení platí, že ich stačí zastrúhať. Riasenky zase nemajú rady vzduch, preto čím menej pri používaní „pumpujete“, tým dlhšie vydržia bez suchých hrudiek aj baktérií. Inak je dobré riasenku spotrebovať  do 3 mesiacov od otvorenia.

Čistiaci sprej na kozmetické štetce, Dermacol – 3,79 eur/100 ml

Zdroj: Shutterstock / Dermacol

Vyčistite štetce a hubky

Na záver ešte pár tipov ku kozmetickým pomocníkom. Ak používate na aplikáciu make-upu štetec alebo hubku, mali by ste ich čistiť pravidelne. Tie zo syntetickým materiálov môžete aj každý deň. Ak máte štetce z prírodných vlákien, ktoré bývajú menej odolné, dôkladná očista mydlom a vodou je potrebná aspoň raz za týždeň. „Štetiny štetca by počas čistenia pod tečúcou vodou mali smerovať dole, aby sa voda nedostala  dovnútra. Nesušte ich v žiadnom prípade na radiátore, ale nechajte voľne vyschnúť pri izbovej teplote,“ radí vizážista Dermacol Tomáš Vida. Priebežne používajte aj čistiaci roztok, ktorým štetec poprášite, utriete do papierovej vreckovky a necháte uschnúť. Rovnako tak čo najčastejšie perte aj hubku na make-up a po 3-4 mesiacoch ju vymeňte za novú.

Pozri tiež: Dermacol Aroma Ritual telová kolekcia: Sladké pokušenie bez kalórií


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Placenta praevia alebo vcestná placenta – ktoré ženy môže postihnúť tento problém s placentou?
Pre ženy

Placenta praevia alebo vcestná placenta – ktoré ženy môže postihnúť tento problém s placentou?

 • 0
 • 14.12.2022
Tuberózna skleróza – vážne genetické ochorenie. Kedy hrozí, že ju dieťa zdedí?
Zdravie

Tuberózna skleróza – vážne genetické ochorenie. Kedy hrozí, že ju dieťa zdedí?

 • 1
 • 13.10.2022
Rebel Wilson sa splnil sen – stala sa MATKOU! Svojmu „zázraku“ dala krásne meno
LIFESTYLE

Rebel Wilson sa splnil sen – stala sa MATKOU! Svojmu „zázraku“ dala krásne meno

 • 0
 • 18.11.2022