Goodbye staré silikónové implantáty? Na obzore je nová éra úpravy pŕs

Goodbye staré silikónové implantáty? Na obzore je nová éra úpravy pŕs
 • 20.07.2022
 • Zuzana Andrášová

  • Zdieľaj:
 • 0

Ľadový obklad na hrudi – týmito slovami opisujú niektoré ženy, ktoré majú z najrôznejších dôvodov prsné implantáty, prechádzky v chladnom počasí.

Silikón totiž v chlade len pomaly dosahuje telesnú teplotu. Okrem toho, že je chlad nepríjemný, môže negatívne pripomínať ženám, že prekonali rakovinu prsníka.

Pozri aj: Päť zlozvykov, ktorými si škodíš. Praktizuješ ich aj ty?

rakovina prsníka

Zdroj: Shutterstock®

Rekonštrukcia prsníka

Každý rok diagnostikujú rakovinu prsníka viac ako 2 miliónom žien na celom svete. V mnohých prípadoch je pri liečbe nutné odstrániť jeden prsník, v ťažších prípadoch aj oba. Zákrok, pri ktorom sa odstraňujú všetky prsné tkanivá z oblasti prsníka, sa nazýva mastektómia.

Portál The Guardina informuje, že vo Veľkej Británii podstúpi rekonštrukciu prsníka len 30 % chorých žien. V súčasnosti sa využívajú dva hlavné typy rekonštrukcií prsníka – silikonové implantáty a operácia prsnej chlopne, ktorej súčasťou je odobratie tkaniva zo žalúdka, stehna či chrbta ženy. Operácia je náročná, ale podľa lekárov poskytuje dobrý a trvácny výsledok.

Silikonové implantáty si vyžadujú výmenu približne každých 10 rokov. Hoci sú implantáty veľmi populárne, čelili aj niekoľkým škandálom v podobe implantátov z menej kvalitného silikónu či riziku vzniku lymfómu pri textúrovaných implantátoch.

Prístup k rekonštrukcii prsníka sa teraz môže zmeniť. Vedci totiž vyvinuli 3D tlačené implantáty, ktoré vypestujú nové prsné tkanivo a následne sa bez stopy rozpadnú.

3D implantáty

Novy typ implantátu vyzerá ako vytlačená klietka, v ktorej je uzatvorená malá chlopňa uložená zdola v oblasti prsníka. Chlopňa následne rastie, aby naplnila klietku tukovým tkanivom. Samotnú klietku absorbuje telo a na jej mieste zostane prsník, ktorý z nej vyrástol.

 „Celý implantát je úplne rozložiteľný,“ vysvetlil Julien Payen, generálny riaditeľ startupu Lattice Medical, „takže po 18 mesiacoch nemáte v tele žiadny produkt.“

Prvé testovanie implantátov menovanej spoločnosti mali začať na ľuďoch 11. júla v Gruzínsku. Ďalšie budú nasledovať. „Očakávame, že o dva roky spustíme klinické skúšky,“ vysvetlila generálna riaditeľka ďalšieho startupu Healshape Sophie Brac de la Perrière.

Neprehliadni: Vitamín B6 v ľudskom tele – môže nám škodiť jeho nízka hladina?

úprava pŕs

Zdroj: Shutterstock®

Krátky zákrok

Spoločnosť Lattice Medical zároveň tvrdí, že nové implantáty sú špeciálne navrhnuté tak, aby sa dali ľahko zaviesť. Kým operácia chlopne môže trvať od 3 do 12 hodín, vloženie implantátu Lattice Medical má trvať len 1 hodinu a 15 minút.

Práve čas „operácie“ môže byť kľúčový faktorom pri prechode na nový typ implantátov nielen zo strany plastických chirurgov, ale najmä žien.

Odporúčame: Viete, ako často cvičiť a ako dlho, aby ste dosiahli skvelú formu?


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Najšialenejšie diéty, ktoré (ne)treba skúšať! Ohrozujú zdravie?
Zdravie

Najšialenejšie diéty, ktoré (ne)treba skúšať! Ohrozujú zdravie?

 • 1
 • 22.10.2022
Aké rôzne využitie má med v jesennom jedálničku? Včelárka radí!
Zdravie

Aké rôzne využitie má med v jesennom jedálničku? Včelárka radí!

 • 1
 • 21.10.2022
Ako vplýva alkohol na organizmus? Toto sa stane, keď sa ho vzdáš aspoň na mesiac!
Zdravie

Ako vplýva alkohol na organizmus? Toto sa stane, keď sa ho vzdáš aspoň na mesiac!

 • 1
 • 09.11.2022