Kedy vyhodiť opaľovací krém s SPF do koša? Pozor na ten z minulého roka!

Kedy vyhodiť opaľovací krém s SPF do koša? Pozor na ten z minulého roka!

Každý rok si ich nakúpime do zásoby, no na konci leta konštatujeme, že to boli zbytočne vyhodené peniaze, pretože sme ich ani z polovice nespotrebovali. Čo už, veď ich použijeme nasledujúci rok. Síce takýmto spôsobom zamedzíme plytvaniu, ale rozhodne neprospejeme našej pokožke. Opaľovacie krémy s SPF ochranným faktorom, ako aj iná kozmetika, majú svoj dátum spotreby. Ten je uvedený na každom obale produktu. Zväčša u opaľovacích krémoch hovoríme o 6 mesiacoch od ich otvorenia. Ako uvádzajú dermatológovia, opaľovacie krémy sa časom stávajú nestabilnými, v dôsledku čoho sa riziko vzniku popálenín a poškodenia pokožky zvyšuje.

kedy vyhodiť krém

Zdroj: Shutterstock®

Ako zistiť či je krém na opaľovanie vhodné vyhodiť?

Ak ste po roku vytiahli opaľovací krém no váhate či ho použiť, tak v prvom rade skontrolujte jeho dátum exspirácie. Aj keď platí, že krémy majú dátum exspirácie zvyčajne 3 roky, po otvorení je to len niekoľko mesiacov. Keď je krém už po záruke alebo aj nie, ešte stále existujú ďalšie náznaky, ktoré vám napovedia či je krém súci do koša.

Zamerajte sa na jeho vôňu a konzistenciu. Ak je vôňa opaľovacieho krému iná, než si pamätáte, môže to byť znakom toho, že krém už je po zenite a je vhodné ho radšej vyhodiť než používať. To platí aj v prípade jeho konzistencie. Tá sa ťažšie rozlišuje u olejových prípravkov na opaľovanie. Pri krémoch sa môže konzistencia zmeniť na vodovú. Keď k tomu dôjde, krém radšej vyhoďte a zájdite si do lekárne alebo do obchodu pre nový.

Samozrejme, mnohí z nás sú odhodlaní používať aj staršie krémy, ktoré sú otvorené už dlhšiu dobu, a to len preto, aby nimi zbytočne neplytvali. No v tomto prípade si treba uvedomiť, že krémy po exspirácii strácajú svoje vlastnosti. Vaša pokožka tak nebude dostatočne chránená pred UV žiarením, čím vzniká vyššie riziko vzniku slnečných popálenín, kožných problémov či dokonca riziko vzniku rakoviny kože.

Zaujme ťa: Čo je žihľavka? Rozpoznaj tento nepríjemný zdravotný problém

ako používať opaľovací krém

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa deje s opaľovacím krémom po exspirácii?

Nemusíme hovoriť len o exspirácii krémov. Slnečná kozmetika je zvyčajne obohatená o SPF faktory, ktoré fungujú na princípe absorpcie a rozptyle UV lúčov. Ak krémy necháte na slnku alebo v horúcom aute, môže sa vzorec krémov zmeniť, v dôsledku čoho ich ochrana môže byť neúčinná, poprípade oveľa nižšia.

Minerálne krémy na opaľovanie sú však stabilnejšie, nakoľko obsahujú zložky ako je oxid titaničitý či oxid zinočnatý, ktorý odoláva vyšším teplotám, no nie vždy to stojí za to riziko. Človek totižto nikdy nevie, čo sa deje vo vnútri krému pri pôsobení vysokých teplôt naň.

Najbližšie, keď sa budete chystať chytať letný bronz na pokožke, siahnite radšej po novom opaľovacom kréme. Nezabúdajte však ani na skutočnosť, kam aplikovať opaľovací krém, aby bol účinný. Tiež platí, že na celé telo by ste mali aplikovať približne 30 ml ochranného krému, a to každé 2 hodiny. V prepočte by ste tak mali minúť jedno balenie krému počas jedného dňa stráveného na slnku. Takto predídete spáleniu pokožky, ale aj plytvaniu ochrannými krémami.

Neprehliadni: Čo spôsobuje svrbenie kože a tela? Toto sú časté príčiny!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Pavlína Vaksmundská 12.07.21 19:55

PV
karma
113.00

Ja osobne mám radšej olejové prípravky na opaľovanie. Samozrejme máme doma aj mlieka na opaľovanie, a tie väčšinou dávam do chladničky..

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 13.07.21 19:23

ZS
karma
100.00

Dobré vedieť.

 • 1
Odpovedať

Anna Podmanická 13.07.21 22:38

AP
karma
103.00

Určite by som nepoužila krém z minulého roka, veď tento rok som už spotrebovala dva.

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 14.07.21 15:11

DB
karma
114.00

je lepšie vyhodiť krém s ktorým sme si nie isté, ako banovať, keď sa vyhodia vyrážky.

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 15.07.21 08:25

MS
karma
118.00

Priznám sa, že občas opaľovaciu kozmetiku z predchádzajúceho roka použijem. Riadim sa hlavne konzistenciou. Ak nie je v poriadku, jasné že ju vyhadzujem.

 • 1
Odpovedať

Katarína Šugar 17.07.21 21:07

karma
108.00

Ja ho nikdy neminiem celý. Oplatia sa mi kupovať skôr menšie balenia.

 • 0
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 19.07.21 19:31

karma
100.00

Tiež mávam problém s použiteľnosťou opaľovacich prípravkov, niekedy neviem na obale nájsť ani dátum použitia. Ja si dám na telo aj krem do 2 rokov, moja dcéra nie. Vždy kupuje nové. Tak máme doma častokrát aj raz použité prípravky. Mam jedno riešenie...budem kupovať malinke balenia

 • 0
Odpovedať

Veronika Kupcová 30.07.21 09:06

VK
karma
105.00

ja si radšej kupujem menšie balenia opalovacích krémov a ak mi náhodou zostane tak ho skladujem v chlade

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 08.10.21 20:31

JK
karma
100.00

Kupuj menšie balenie takže nevyhadzujem

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní