Vieš, že toto sa nemá? Tu sú najčastejšie chyby pri umývaní zubov!

Vieš, že toto sa nemá? Tu sú najčastejšie chyby pri umývaní zubov!

Umývanie zubov vyzerá napohľad celkom jednoducho, no v skutočnosti je to celá veda. Niektoré najčastejšie chyby pri umývaní zubov robíme dokonca každý jeden deň, čo samozrejme našim perličkám vôbec neprospieva. Možno si to pritom ani neuvedomujeme a myslíme si, ako vzorne a poctivo sa o svoje zuby staráme... Poďme sa spolu pozrieť na to, čo v svojej rutine so zubnou kefkou ráno a večer jednoducho musíme zmeniť!

Pozri aj: Babasový olej: Zázrak, stojaci v tieni známejších olejov. Čo dokáže?

akú kefku používať

Zdroj: Shutterstock®

Vhodná kefka je základ

Aj vy kupujete vždy kefku, na ktorej práve v drogérii svieti červená cenovka? Nerobte to! Vieme, že kvalitné kefky môžu ísť celkom do peňazí, no oplatí sa vybrať kefku, vhodnú pre vaše zuby a chrup. V prvom rade siahnite po kefke, ktorej hlavička je dostatočne veľká pre vaše ústa. V prípade, že máte menšie ústa, zvoľte kefky s menšími hlavami. Kefka by sa mala dostať do všetkých tajných zákutí chrupu bez problémov, k čomu vám môže dopomôcť aj vhodné zakrivenie rúčky.

Aj keď na trhu nájdete kefky s rôzne tvrdými štetinkami, zubári sa zhodujú na jednom - radšej siahajte po jemnejších, ako po tvrdších. Tvrdšie štetinky môžu po čase ničiť štruktúru zubu, a to najmä, ak ich používate príliš násilne. S jemnejšími štetinkami nič nepokazíte a zuby vyčistíte dokonale, pričom sa dostanete aj do záhybov a medzizubných priestorov.

Tlačiť sa nevypláca

Možno máte pocit, že čím viac budete na zuby kefkou tlačiť, tým viac ich umyjete. A to je chyba. Pamätajte, že nedrhnete kachličky v kúpeľni, ale zuby, z ktorých potrebujete odstrániť povlak a jemné nečistoty, na ktoré stačí mierna masáž zubov, nie drastické drhnutie. Takže oddnes zubom dajte oddych a začnite ich čistiť jemne a s citom.

Inšpiruj sa: Tak toto ste nevideli: Najnovší nechtový trend je na zahryznutie!

ako dlho si treba umývať zuby

Zdroj: Shutterstock®

Chce to čas

V dnešnom stresovom spôsobe života sa stále niekde ponáhľame. Do školy, do práce, do posilňovne,... A tak si niekedy povieme, že troška skrátime čistenie zubov a ušetríme tak drahocenný čas. Urobili ste to raz, urobíte to znova a postupne sa z toho stane zvyk, ktorý vašim perličkám neprospieva. Odporúča sa čistiť si zuby minimálne 2-krát denne po dobu 2 až 3 minút. Ak s tým máte problém, dajte si do uší slúchadlá a pustite si nejakú pesničku. Ak vydržíte čistiť do jej konca, pravdepodobne ste splnili limit.

Zlá technika

Najčastejším problémom pri umývaní zubov je celkovo zlá technika čistenia. Jedna vec je netlačiť a druhá nelietať po zuboch s kefkou ako so športovým autom sprava doľava a naspať. Správny spôsob čistenia je v krúživých pohyboch, začínajúcich pri ďasnách, pokračujúcich smerom nadol a späť k línii ďasien. Na tú nikdy nezabúdajte! Najviac baktérií sa totiž drží práve v mieste, kde sa zub spája s ďasnom. Prejdite si po tejto inkriminovanej oblasti radšej dvakrát, ako vôbec a to pod 45-stupňovým uhlom.

Zaujme ťa: Cukrová depilačná pasta: Takto jednoducho si ju vyrobíš aj ty!

cukry škodia zubom

Zdroj: Shutterstock®

Čo ešte robíme zle?

Okrem týchto veľkých chýb, ktoré robíme pri čistení zubov najčastejšie, je tu ešte niekoľko zásad, ktoré je potrebné dodržiavať:

 1. Kefku si pravidelne vymieňajte, najneskôr po 3 mesiacoch, ideálne aj skôr. Červeným signálom je, ak sú štetiny polámané alebo sfarbené.
 2. Po kyslom jedle počkajte asi 15 - 20 minút, kým si zuby umyjete. Dovtedy začnú na kyselinu pôsobiť vaše sliny. Alebo si pred čistením zubov, ihneď po jedle, vypláchnite ústa vodou.
 3. Umývanie zubov nevynechávajte a to za žiadnych okolností, ani keď sa vám nechce. Premôžte sa, 4 minúty denne vás predsa nezabijú.
 4. Zlepšite svoj jedálniček, pretože umývanie zubov nezachráni to, že každý deň zjete priveľa cukru či nezdravých sacharidov a tukov.
 5. Ak máte s technikou čistenia neustály problém, investujte do elektrickej kefky, ktorá robí dokonalý pohyb a prácu urobí za vás.

Vyskúšaj: VIDEOnávod na dokonalý účes: Ako na plážové vlny za pár minút?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Marta Bujdošová 08.08.18 08:19

MB
karma
98.00

snazim sa dosrziavat tie zasady, nastatie mam celkom zdravy chrup.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 08.08.18 18:17

KK
karma
109.00

okrem bežnej kefky používam večer aj medzizubnú kefku

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 03.12.18 15:41

ZS
karma
100.00

ja sa s tymi medzizubnymi kefkami nejako neviem skamaratit, radsej mam zubnu nit

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 08.08.18 20:56

MC
karma
109.00

asi silne tlačím kefkou na zuby ,nevydrží mi viac ako mesiac.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 08.08.18 21:28

karma
109.00

Pri čistení zubov sa niekedy prichytím,že tlačím na zuby viac ako je potrebné.Budem si musieť dávať na tento zlozvyk pozor.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 09.08.18 01:03

ĽŠ
karma
100.00

Vhodná kefka je základ a hoci je čistenie v skutočnosti veda, určite sa vypláca.

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 10.11.18 11:19

ZS
karma
100.00

odkedy pouzivam sonicku zubnu kefku nedam na nu dopustit, je to uplne iny rozmer cistenia zubov odporucam

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 04.05.20 20:52

KS
karma
133.00

Ja musím používať zubnú kefku s tými najjemnejšími štetinami a taktiež aj zubnú pastu na prírodnej báze, pretože mám citlivé ďasná. Ale aj tak sa niekedy pristihnem, že veľmi tlačím na zubnú kefku, takže to sa snažím akurát zmeniť.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní