Vplyv vitamínu C na pleť: Prečo ho pleti dopĺňať pravidelne a ako?

Vplyv vitamínu C na pleť: Prečo ho pleti dopĺňať pravidelne a ako?

  • Zdieľaj:
 • 5

Vitamín C patrí medzi tie zložky, ktoré vedci najčastejšie podrobujú rôznym výskumom. Je to overená zložka, ktorá prospieva nášmu zdraviu a predovšetkým nášmu imunitnému systému, ktorý podporuje. Netreba však zabúdať ani na to, že vitamín C pozitívne vplýva aj na našu pokožku. Ide o vo vode rozpustný antioxidant, ktorý je prirodzenou súčasťou zdravej pokožky. Nachádza sa hneď v dvoch vrstvách pokožky – epidermis a dermis. Tiež platí, že čím sme mladší, tým máme vyššiu zásobu vitamínu C v pokožke. No ako starneme, tak sa vitamín C prirodzene vyčerpáva. Môžu za to predovšetkým negatívne faktory, ktorým sme každý deň vystavovaní. Už len také UV žiarenie či znečistenie životného prostredia, v ktorom sa nachádzame, môže urýchliť pokles vitamínu C v pokožke, v dôsledku čoho môže pleť vyzerať ochabnuto a bez života.

Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako dopĺňať vitamín C do pokožky. V prvom rade sú to rôzne pleťové séra či krémy (teda poniektoré), ktoré však nedokážu preniknúť aj do hlbších vrstiev pokožky, kde je vitamín C najpotrebnejší. Preto mnohí odborníci odporúčajú vitamín C dopĺňať orálne, teda zvnútra, a to prostredníctvom stravy či výživových doplnkov. Vitamín C tak dokáže zmierniť poškodenie pokožky a prispieť k jej mladistvejšiemu vzhľadu.

Pozri aj: Súťaž o pobyt na Malte z Inca Collagenom: Zober kamošky a uži si!

vitamín C v potravinách

Zdroj: Shutterstock®

Odporúčaná denná dávka vitamínu C

Pokiaľ sa jedna o dopĺňanie vitamínu C do organizmu, tak mnohí z nás automaticky siahajú po výživových doplnkoch. No tu nastáva kameň úrazu, pretože výživové doplnky obsahujú iné množstvo vitamínu C. Tak môžeme natrafiť na tabletky s obsahom vitamínu C 100 mg v jednej dávke, ale aj na 500-ky, 1000-ky, 3000-ky atď. Lekári však uvádzajú, že pokiaľ ste zdraví, tak je odporúčaná denná dávka vitamínu C 50 – 100 mg. Ak vás zmôže prechladnutie, môžete svojmu organizmu doplniť o niečo viac tohto vitamínu. Etela Janeková, internistka však vysvetľuje: „Vitamín C je prirodzeným zdrojom, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Telo vstrebe maximálne od 200 do 500 miligramov denne. Nemá preto zmysel brať vyššie dávky.“ Ak aj užijete väčšie množstvo tohto vitamínu, teda sa rozhodnete užívať výživové doplnky s vyšším obsahom vitamínu, telo si z tohto množstva vezme len toľko, koľko potrebuje a ostatok vylúči.

Ako vplýva vitamín C na pleť?

Úžasné pri tomto vitamíne je, že sa neobmedzuje iba na jeho antioxidačné účinky, ktoré chránia pleť pred poškodením vplyvom UV žiarenia. Vitamín C má množstvo ďalších „liečivých“ účinkov, vďaka ktorým by ste ho určite mali mať vo svojej lekárničke, respektíve dopĺňať do organizmu. V prvom rade vitamín C prispieva k „oprave“ pokožky. Je to totižto vitamín, ktorý podporuje tvorbu kolagénu a elastínu, ktorý je zodpovedný za pružnosť pokožky a jej mladistvý vzhľad. Dermatológovia uvádzajú, že kolagén je dôležitou zložkou, ktorá predchádza vzniku jemných línií a zabraňuje prehlbovaniu vrások či predčasnému starnutiu.

Vitamín C oplýva ďalšou skvelou vlastnosťou, a tou je inhibícia produkcie melanínu v pokožke. Takto prispieva k redukcii tmavých škvŕn na pokožke a tým aj k zmierneniu hyperpigmentácie.

Inca Collagen

Zdroj: Inca Collagen

Odkiaľ nabrať vitamín C, keď je všade vypredaný?

Aktuálne šíriaci sa koronavírus spôsobil výpadok ochranných pomôcok, ale aj ďalších potravín či výživových doplnkov, ktorými sa ľudia zásobili na kvantá. Lekári však uvádzajú, že odporúčanú dennú dávku tohto vitamínu vám dokáže doplniť už 150 gramov citrusov, 170 gramov kapusty, ale aj iné čerstvé ovocie či zelenina. No keďže ani toho ovocia či zeleniny nie je v obchodoch dostatok, tak odporúčame Inca Collagen, ku ktorého kúpe získate šípkový vitamín C s obsahom 500 mg daného vitamínu.

Inca Collagen predstavuje hydrolyzovaný morský kolagén, ktorý prospieva nielen kráse, ale aj zdraviu. Z „beauty“ hľadiska môžeme povedať, že bio-aktívny morský kolagén prispieva k zmierneniu príznakov predčasného starnutia (pomáha zmierňovať vrásky, pigmentové škvrny a ochabnutosť pleti), tiež pomáha pleť hydratovať a posilňovať, čo bolo preukázané aj v niekoľkých vykonaných štúdiách. Kolagén navyše môže prispieť k zlepšeniu akné, hojeniu jazvičiek po akné či zmierneniu príznakov atopickej pokožky. Recenzie na Inca Collagen sú pozitívne, tak ho vyskúšajte aj vy!

Ak chcete aj vy podporiť svoju krásu, tak teraz s kódom „KZK“ získate na e-shope Inca Collagen zľavu 5 € z každej zakúpenej krabičky kolagénu. A keďže došlo k jeho výpadku, tak k Inca Collagenu získate ako darček vitamín C na posilnenie imunitného systému.  


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Anna Tlachova 23.04.20 10:08

AT
karma
118.00

Vitamín C je veľmi, dôležitý, treba ho pravidelne dopĺňať

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 23.04.20 10:09

MR
karma
104.00

vitamín C je najlepší v potravinách, milujem kozmetické produkty s obsahom céčka, napríklad kapsule, ktoré používam a pleť je po nich úžasná

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 23.04.20 18:06

MM
karma
103.00

zaujímavé informácie

 • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 04.05.20 22:28

SK
karma
113.00

Vitamín C je dôležitý pre celé telo. Zaujímavý článok

 • 0
Odpovedať

Marta Kendrová 04.05.20 23:09

MK
karma
100.00

zaujímavé!!!!

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®
Novinky

Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®

 • 2
 • 20.01.2023
Zdravé a krásne vlasy vďaka sile byliniek
Vlasy

Zdravé a krásne vlasy vďaka sile byliniek

 • 0
 • 28.10.2022
Prečo pokožka svrbí, keď sa vonku ochladí a príde zima? Svrbenie tela má mnoho príčin!
Telo

Prečo pokožka svrbí, keď sa vonku ochladí a príde zima? Svrbenie tela má mnoho príčin!

 • 0
 • 26.10.2022